středa 2 prosinec 2020
Text Size

Pusťte nám placený pozemní multiplex ve 4K a v dobrém HD

Viděli jste stanici NASA UHD, která je vysílána přes pozemní DVB-T2? A jak se vám líbila? Byli byste ochotni si zaplatit například za kanál ve 4K a další v kvalitním Full HD, čímž rozhodně nemám na mysli nějakých 4,5 Mb/s? Foto: autor

 

Když vidím NASA UHD (ukázkové foto myslím stojí za to...) a ty často fascinující záběry říkám si: „to je ono!“ Ostatně platím, tedy MUSÍM platit, za příjem České televize i když stanice prakticky nesleduji a nakrásně bych se bez nich obešel, protože stejně svou funkci dávno neplní. Tady bych alespoň platil za něco s čím jsem spokojen, co se mi líbí a co také dává smysl.

NASA TV UHD (takový je příznak v DVB-T2, sama stanice se jmenuje jen NASA UHD) momentálně v pozemním multiplexu vysílá s datovým tokem něco kolem 11,5 Mb/s, což sice není nijak moc, ale dnes si s tím jednak většina televizorů (alespoň těch z poslední doby) dobře poradí a jednak pro kanál tohoto typu je to myslím dostatečné. V praxi to znamená, že by se nám do jednoho multiplexu DVB-T2 vešly skoro tři takovéto stanice, nebo jedna s tokem řekněme 13, 14 Mb/s a k tomu dvě ve Full HD a v docela slušné palbě samozřejmě i s prostorovým zvukem typu 5.1. Nicméně za datový tok se platí, takže je otázkou, kolik by takový multiplex stál, aby byl provozuschopný a aby se na něm i něco vydělalo. Já to nevím, ale jistě to ví společnost CRA, která NASA UHD provozuje a jejímuž počinu lze jen tleskat!

Zda někdy někdo spustí takovéto placené pozemní vysílání netuším. Je mi jasné jen to, že stát by měl takovouto aktivitu vítat všemi deseti a dokonce ji i podporovat klidně i finančně. A také by měl stanovit minimální „takticko-technická data“, což ostatně měl udělat už u DVB-T2 (pak bychom se nemuseli dívat na podivnosti typu 1,2 Mb/s…). Na druhou stranu jsem si stoprocentně jist, že nic takového český stát neudělá, protože tady stále vládnou nesmyslná slova o „všemocné ruce trhu“.

Ostatně co kdyby kanál ve 4K rovnou patřil Ministerstvu kultury a bylo by to něco jako krásy české, potažmo evropské přírody a ve večerních hodinách by byl okořeněný domácími archivními snímky převedenými do 4K nebo extra kvalitního Full HD?

Inu to bych si, věřím, nenechal líbit jenom já.

A proč by to vlastně nešlo…?

 

Číst 268 krát Naposledy změněno středa, 19 srpen 2020 00:52