sobota 17 duben 2021
Text Size

Pusťte nám placený pozemní multiplex ve 4K a v dobrém HD

Viděli jste stanici NASA UHD, která je vysílána přes pozemní DVB-T2? A jak se vám líbila? Byli byste ochotni si zaplatit například za kanál ve 4K a další v kvalitním Full HD, čímž rozhodně nemám na mysli nějakých 4,5 Mb/s? Foto: autor

 

Když vidím NASA UHD (ukázkové foto myslím stojí za to...) a ty často fascinující záběry říkám si: „to je ono!“ Ostatně platím, tedy MUSÍM platit, za příjem České televize i když stanice prakticky nesleduji a nakrásně bych se bez nich obešel, protože stejně svou funkci dávno neplní. Tady bych alespoň platil za něco s čím jsem spokojen, co se mi líbí a co také dává smysl.

NASA TV UHD (takový je příznak v DVB-T2, sama stanice se jmenuje jen NASA UHD) momentálně v pozemním multiplexu vysílá s datovým tokem něco kolem 11,5 Mb/s, což sice není nijak moc, ale dnes si s tím jednak většina televizorů (alespoň těch z poslední doby) dobře poradí a jednak pro kanál tohoto typu je to myslím dostatečné. V praxi to znamená, že by se nám do jednoho multiplexu DVB-T2 vešly skoro tři takovéto stanice, nebo jedna s tokem řekněme 13, 14 Mb/s a k tomu dvě ve Full HD a v docela slušné palbě samozřejmě i s prostorovým zvukem typu 5.1. Nicméně za datový tok se platí, takže je otázkou, kolik by takový multiplex stál, aby byl provozuschopný a aby se na něm i něco vydělalo. Já to nevím, ale jistě to ví společnost CRA, která NASA UHD provozuje a jejímuž počinu lze jen tleskat!

Zda někdy někdo spustí takovéto placené pozemní vysílání netuším. Je mi jasné jen to, že stát by měl takovouto aktivitu vítat všemi deseti a dokonce ji i podporovat klidně i finančně. A také by měl stanovit minimální „takticko-technická data“, což ostatně měl udělat už u DVB-T2 (pak bychom se nemuseli dívat na podivnosti typu 1,2 Mb/s…). Na druhou stranu jsem si stoprocentně jist, že nic takového český stát neudělá, protože tady stále vládnou nesmyslná slova o „všemocné ruce trhu“.

Ostatně co kdyby kanál ve 4K rovnou patřil Ministerstvu kultury a bylo by to něco jako krásy české, potažmo evropské přírody a ve večerních hodinách by byl okořeněný domácími archivními snímky převedenými do 4K nebo extra kvalitního Full HD?

Inu to bych si, věřím, nenechal líbit jenom já.

A proč by to vlastně nešlo…?

 

Číst 574 krát Naposledy změněno středa, 19 srpen 2020 00:52

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.