sobota 17 duben 2021
Text Size

Vychováni vlky aneb Konečně sci-fi jako sci-fi

AKTUALIZOVÁNO: Nakonec neotřelé téma (po otřelém vyhlazení lidstva), špičkový režisér (první dva díly), občas nečekané zvraty (androidi kupodivu moc nevydrží) a úchvatné provedení. Není divu, že tento seriál byl očekáván s velkým napětím. Pro Ridleyho Scotta to byl navíc americký televizní debut. Foto: HBO

AKTUALIZOVÁNO, 11. 9. 2020: Podle HBO by měly nové díly seriálů (obecně vzato) vycházet vždy v 6:00 hod. ráno daného dne. Dnes se to ovšem nepovedlo ani v 8:00...

 

O čem to je (oficiálně): „Seriál, který se odehrává na tajemné panenské planetě v rané fázi kolonizace, pojednává o dvou androidech pověřených výchovou lidských dětí v rozrůstající se kolonii lidí, jejíž soudržnost začnou ohrožovat náboženské rozdíly.“

O čem to je (skutečně): Bohužel je to „trochu“ jinak. První android nepřežije první díl (zvláštní, ale pak se vrátí), „rozrůstající kolonie“ je zmenšující se kolonií a ve skutečnosti je to o tom (po třech zhlédnutých dílech, další v pátek), že to, co na planetě Zemi způsobilo ta největší utrpení (náboženství) pokračuje i na planetě jiné. Tam totiž, po vyhlazení lidstva v náboženské válce, přesídlil nechutně žalostný zbytek populace, aby se následně dalším bojem ještě výrazně snížil. To snad abychom raději opravdu vymřeli…

Příběh se odehrává na skutečně planetě Kepler 22b, což je, podle Wikipedie (česky, odkaz se otevírá do nového okna), planeta obíhající kolem hvězdy Kepler-22 v souhvězdí Labutě ve vzdálenosti 587 světelných let, což ovšem postavě v seriálu nebrání mluvit o cestě přes Galaxii (velké G proto, že je to naše galaxie). Jinak jde – opět podle Wikipedie – o první skutečně nalezenou exoplanetu, která je umístěna v tzv. obyvatelné zóně hvězdy spektrální třídy G mezi něž patří i naše Slunce.

Tolik současná fakta a pak nastává klasicky nesnášenlivá (nejen) křesťanská klasika. Jedno, že se církev jmenuje Mithrova, a že tu – ejhle – máme upalování lidí a také jedno hibernační otěhotnění od vrcholového představitele církve (jak jinak…).

Jak asi v tomto okamžiku tušíte, scéna je rozehraná výborně, atmosféra místy houstne a „scénu ze scénou“, což je vždy základ dobrého seriálu, obstarávají manželé (?), kteří do církve ilegálně vniknou. Ovšem i když nejsou náboženskými fanatiky (označeni jsou jako Ateisté), nebrání jim to být, stejně jako fanatici, někdy dosti netolerantní a hrubě přesvědčení o své pravdě.

A tak vlastně vyhynula Země.

Po třech dílech musím říci, že je to hodně neobvyklé a hodně dobře rozehrané i když pochopitelně nechvalme dne před večerem!

Bohužel je tu i pár klasických seriálových lapsusů („zlikviduje loď a spoustu lidí a nejde se okamžitě podívat, zda náhodou někdo z nepřátel nepřežil“, nebo „místo toho, aby ´androidka´ vybrala ty nejmenší a nejvíce přizpůsobivé děti, provede vcelku podivný výběr“, atd.). Tohle bohužel k dnešní, zejména americké seriálové provenienci patří nejen proto, že nejsou určeny zrovna pro člověka, který nad nimi přemýšlí (viz například Away, 2020). A to ještě nemluvím o tom, že „androidka“ sice děti porodí, ale už je nenakojí, protože… nemá bradavky.

Seriál koření někdy pozoruhodné zvraty typu „Mithrova církev stvořila nekromantické (zabijácké) androidy“, aby vyhladila zmiňované Ateisty, ovšem pak jim jeden takový zabijácký a nejspíše přeprogramovaný android zlikviduje jejich jedinou evakuační loď.

Spravedlnost zjevně existuje.

Tedy alespoň v seriálu Vychováni vlky nebo-li Raised by Wolves.

P. S.: V pátek vycházejí další díly a je skvělé, že jich HBO pouští více najednou. Jen houšť a větší kapky!

 

Číst 367 krát Naposledy změněno pátek, 11 září 2020 10:09

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.