sobota 27 listopad 2021
Text Size

Chytré hodinky + chytré náramky = hit dneška

Na digirevue jsme o nich psali už mnohokrát, takže malý rozcestník a pár rad před nákupem určitě nemůže zaškodit. Navíc si otázku „Klasické hodinky nebo chytré hodinky či náramek?“ budeme pokládat stále častěji! 

Foto: archiv autora

 

Za Apple Watch zaplatíte od 400 € výše.

 

Chytré hodinky a náramky jsou hit posledních dvou let a do kategorie vstoupil i Apple mj. i s hodinkami hodně drahými; viz Watch Edition ve speciálním zlatě za 11.000 €. I přesto se ale zatím žádný výrobek nemůže měřit s tradičními velkými značkami typu Rado, Breitling či Tissot. Dočkejme ale času, protože i ty budou muset s něčím přijít! Mezitím společnost Futuresource oznámila, že prodeje za rok 2014 dosáhly něco málo přes 6,1 mil. kusů, což není mnoho. Apple ovšem své výrobky uvedl až letos…

ČTĚTE TAKÉ (nové okno):

Technologie „na tělo“ začínají prorážet (průzkum trhu).

Dobíjení bez drátů začíná být realitou.

Bezdrátová dobíječka Ikea Nordmärke (test).

 

Apple Watch z jiného úhlu pohledu.

 

Podle čeho vybírat?

  • Kritérií není mnoho a problematické je hlavně to první!
  • Doba provozu, resp. druh displeje – opravdový problém, protože hodinky je často zapotřebí dobíjet každý den. Potíž je v displeji. Buď si vyberete LCD/OLED pak budete dobíjet a dobíjet, ale budete mít „barvu“, nebo sáhnete po elektronickém inkoustu (e-ink), který je černobílý, nebo má odstíny šedi, ale zase povětšinou vydrží hodně dlouho. Při dobrém návrhu někdy pomalu i rok.
  • Hodinky nebo náramek? Obě zařízení nabízejí, resp. mohou nabízet, podobné funkce, ale každý v trochu jiném balení, takže je to dnes především věc vkusu. Nevylučuje se ale ani obé…
  • Funkce – promyslete především reakci na volání, resp. schopnost telefonovat, tedy zda hodinky/náramek mají mít zabudovaný mikrofon a reproduktor a tudíž možnost používat je jako mobil s důrazem na „jako“. K funkci totiž vždy potřebují mobil v dosahu Bluetooth, protože nemají zabudovanou SIM kartu. Pokud jde o zdravotní funkce, ty se liší jen minimálně. Obecně vzato je základem sada skládající se z měření vzdálenosti, měření kalorického výdeje, monitorování spánku a převzetí upozornění z mobilu (hovor, SMS, budík…). Zabudováno může být například i snímání tepové frekvence (dražší zařízení).
  • Odolnost – řídí se tzv. krytím IP a IPX (stupeň odolnosti proti prachu a vodě) a více se dozvíte zde (nové okno).
  • Druh pásku – zdánlivě minoritní kritérium, ale pokud máte podezření na jakoukoli alergickou reakci (já ji neměl, resp. nikdy neměl, ale přesto mi ruka u některých hodinek/náramků reagovala) dejte si pozor na kovové pásky. A dokonce i na kov u pásků „gumových“! „Lepší“ hodinky/náramky ale nabízejí se i v kůži, která vypadá lépe než běžně používaný silikon.
  • I dokoupitelné doplňky mohou hrát svou roli. Podívejte se na ně, ale pamatujte, že některé příslušenství, například hrudní pásy s Bluetooth, jsou napojitelné rovnou na mobil.

 

Dobíjení náramků/hodinek je dnes v podstatě dvojí: přes zabudovaný konektor Micro USB (viz Goclever Chronos Colour), nebo přes týž konektor, ale nacházející se v připojitelném doku (typicky Samsung). Posledním trendem je dobíjení bezdrátové.

 

Kompletní odkazy z digirevue.cz

Níže uvedené odkazy seřazené abecedně se otevírají do nového okna. V některých případech jde o testy, povětšinou však o krátké zprávy z uvedení zejména na český, resp. slovenský trh. Některé výrobky, jako Acer Leap, se ale teprve na trh chystají. V testech se pak můžete nechat inspirovat, protože podrobně mapují nejen například design, ale i funkce výrobku.

 

Acer Liquid Leap přijde na podzim a měl by se v základu vejít do dvou tisíc korun (od 70 € výše).

 

Acer Liquid Leap.

Alcatel BoomBand (test).

Alcatel Watch.

Apple Watch.

Garmin Vívosmart.

Goclever Chronos Colour.

Goclever Chronos Eco (test).

 

 

Huawei Watch s kovovým tělem přijdou na nějakých 400 USD výše a nejen díky ceně jsou často srovnávány s Apple Watch.

 

Huawei TalkBand B2 a Watch (viz foto výše).

Lenovo Vibe Band VB10.

LG Watch R.

Samsung Gear 2 a Gear 2 neo.

 

Samsung Gear Fit (od 2.400 Kč) je ke koupi v mnoha různých barvách.

 

Samsung Gear Fit (viz foto výše), Gear 2 Neo a Gear 2 (test). 

Samsung Gear Live.

Samsung Gear S.

Sony SmartWatch 3.

Tesco Op3n dott.

 

Číst 4333 krát Naposledy změněno středa, 29 červenec 2015 09:21

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.