středa 20 leden 2021
Text Size

Iget Blackview V3 (test): český mobil se skvělou výbavou a excelentním poměrem cena/výkon Doporučený

Možná vám mobily velkých značek připadají drahé, možná máte špatné zkušenost s těmi malými a často pod rukou dovezenými. Možná je ale všechno úplně jinak! Jsou tu totiž i telefony místních značek a tahle je jedna z nejnovějších…  

Foto: autor a Iget

 

Hodnocení: 95 %   

pro: excelentní poměr cena/výkon, výtečné ovládání, tvrzené sklo, zapnutí dvojím klepnutím na LCD, fotoaparát s autofokusem a ostřením přes displej, LED blesk, podporuje USB-OTG (!), vysoký stupeň aplikační kompatibility, excelentní práce s akumulátorem, včetně chování při naprostém vybití, spousta příslušenství v ceně, včetně Prima Play, ale…

proti: …zatím nekompatibilní s aplikacemi ČT (v řešení…), ne vždy plně lokalizovaný a ne vždy jde všechno na hlavní obrazovce upravit

shrnutí: Výborná práce, solidní design a spousta příslušenství v ceně. Až nezvyklá spousta! Tenhle mobil s tvrzeným sklem za něco málo přes tři tisíce, patří k tomu nejlepšímu, co můžete v nižší střední třídě sehnat. I když je cenově o kus níž!

 

Detail zadního a předního objektivu s LED světlem a reproduktorem. 

 

Pokud pamatujete na značku Eaget, pak už tušíte odkud „s Iget“ vítr fouká – od společnosti Intelek, která je na trhu už hodně, ale hodně dlouho, takže nehrozí, že jen tak zmizí jako nějaký dovozce... 

Iget chce být solidní značkou a protože s Intelekem spolupracuji už notně dlouho, nemám důvod nevěřit. Po multimediálních přehrávačích Eaget, které se už dnes příliš neprodávají, přichází se značkou Iget pro mobilní telefony a nejen pro ně. Blackview V3 je pak přístroj pracující se dvěma SIM kartami, který sází na kvalitní návrh, což mohu potvrdit a nijak se neinstaluje a v podstatě okamžitě naběhne, takže hned můžete telefonovat. I tento přístup má něco do sebe! 

V ceně toho V3 nabídne opravdu hodně, zvláště na mobil pod nějakých pět tisíc! Dostanete totiž jak silikonový kryt zadní strany, tak folii na sklo kryjící displej s tvrzeným sklem. To je v této cenové relaci hodně nezvyklá výbava, a to ještě jednu fólii najdete rovnou nalepenu na skle. V mém případě na ní sice byly dvě miniaturní bublinky, ale co! Je to zadarmo a v balení mám i druhou, takže až mě tahle odejde, nebo mě přestane bavit, prostě ji vyměním. 

Snímatelný silikonový kryt zadní strany pak nepochybně vydrží podstatně déle a pokud byste chtěli vědět, jak dlouho, není problém vznést dotaz. Telefon jsem totiž pořídil mé náctileté neteři… 

 

Klasická tlačítka, resp. klasické ovládání Androidu rozhodně potěší! Na absenci kontextového menu a třech klasických ovládacích a dotykových tlačítek si stěžuje celá řada uživatelů.  

 

Design, zpracování a určení

Jednoduchý elegantní styl jaký byste možná od telefonu „za tři tisíce“ neočekávali je korunován stříbrnou obrubou, což bohužel není na fotografiích příliš vidět. Na zadní straně vše doplňují výrazné kosočtvercové ornamenty, které najdete i na silikonovém krytu, který můžete použít nebo také nemusíte.

Hardwarová tlačítka (zapnutí/vypnutí, hlasitost) najdete na obou bocích, nahoře je umístěno připojení pro sluchátka a konektor Micro USB. Paměťová karta a obě mechaniky SIM karet (jedna klasická, druhá mini) najdete pod zadním krytem. 

Ke zpracování mobilu nemám připomínky, otevírání zadní strany je přiměřeně složité, silikonový kryt drží výborně. 

Blackview V3 je určen pro nezvykle širokou škálu uživatelů a podle mého si ho klidně může pořídit i ten, kdo doteď chtěl mobil v ceně kolem pěti tisíc. V pohodě by ale byl i pro náročnějšího uživatele. Jen nesmí chtít LTE! To ale v této kategorii – a teď myslím jeho skutečnou cenu – nikdo nečeká. Opravdovým limitem tak bude opět jeho šířka, resp. úhlopříčka displeje, protože 71 mm, resp. 12,7 cm (5ʺ) je na dítě i na řadu dospělých prostě moc. Mé neteři je to ovšem fuk! Prostě chce velký mobil a líbí se jí povedená bílá a silikonový kryt v ceně stejně, jako tvrzený displej s fólii.

 

Domácí obrazovka je jediná, kterou po spuštění mobilu v telefonu najdete. Další se vám objeví buď po manuálním zásahu nebo po instalaci více aplikací. Horní lišta s vyhledáváním Google je neodstranitelná a jak vidíte, v základu chybí na obrazovce i fotoaparát, který by tam ovšem být měl.

 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej se poměrně dost leskne (nic výjimečného), ale kupodivu podporuje automatickou regulaci jasu. Čitelnost na přímém slunci je vzhledem k ceně mobilu (použita je pochopitelně levnější sorta IPS) výborná. Pohledové úhly jsou vynikající.
  • Kontakty v mobilu po importu jdou běžně setřídit, na tlačítkách pod čarou máte jednak samostatnou ikonu pro přístup k přímému vytáčení telefonních čísel, jednak další ikonu, kterou vstupujete do kontaktů, oblíbených kontaktů, atd.
  • Ovládání – k dispozici jsou tři dotyková tlačítka provedená v klasickém duchu, tj. Domů, Zpět a Kontextové menu. Tlačítek pod čarou je pět a čtyři z nich jdou upravit či zaměnit za jiná (až na vstup do seznamu aplikací). Z hlavní stránky a ani z dalších však nejde odebrat lišta vyhledávání Google.
  • Focení a video: fotoaparát má zabudovaný autofokus, ostří dotykem na displeji a ve výbavě je i blesk. Možností nastavení je nezvykle mnoho, včetně několika scénických programů a režimu potlačení šumu. 
  • Synchronizace s Outlookem není k dispozici, spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové i když je pro přenášení souborů použit poněkud zastaralý způsob. Musíte totiž povolit USB úložiště a při následném kopírování velice často nepřehrajete žádné video a je třeba počkat, dokud nebude skončeno. Po spojení s počítačem máte k dispozici pět režimů, včetně  volby „Pouze dobíjení“!
  • Velikost a hmotnost: 71 x 141 x 9 mm a 160 g říká, že Iget V3 je trochu větší a těžší. Kupříkladu Acer Liquid E3 (E380) s podobnými parametry a 70 x 140 x 9 mm má hmotnost jen 135 g. 
  • Doba provozu: mobil při přehrávání videa (50 % přes Wi-Fi jako streamované; podporováno je pouze 2,4 GHz) vydržel zhruba 5,5 h a ve stejném režimu se dobil za 4 hodiny. Dobíjení je signalizováno přímo na mobilu po krátkém zmáčknutí napájecího tlačítka. Dodávaná dobíječka má 1 A a telefon se vypíná automaticky až v okamžiku, kdy je zcela vybit, tj. akumulátor má kapacitu menší než 1 %! Při úplném vybití jde pak po připojení dobíječky okamžitě zapnout a také ihned naběhne. 
  • Údržba je jednoduchá. Tvrzené sklo se špiní rozumně, silikonový kryt zadní strany vůbec. 
  • Aplikační kompatibilita: Air Attack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds Rio (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (Iradio ČRo) – bezproblémová; ČT (Ivysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  Ivysílání pracuje ale bez zvuku, ČT24 a ČT Sport nefunguje přehrávání videa; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – bezproblémová; Joj (TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Markíza (TV archiv) – funguje, ale potíže jsou např. při příchozím volání, kdy video nenaváže či rovnou vypadne a nejprve se musí pustit jiné a pak teprve to původní; Prima (TV archiv) – bezproblémová.

 

Tlačítko hlasitosti a detail horní části mobilu. 

 

Jaký je? Hvězda kategorie!

Základní dotyková tlačítka jsou provedená v klasickém duchu, což je samozřejmě velice příjemné! Mě to alespoň vyhovuje a tenhle styl pokládám za nejlepší ovládání se kterým kdy Google přišel. Pohodová je i možnost zapnout mobil dvojím poklepáním na displej, což je známé z nejvyšší třídy a vynikající je například i počet voleb po připojení k počítači. Stydět by se za ně nemusel ani mobil třikrát dražší! Výhod je tu ale podstatně víc (např. i excelentní práce s akumulátorem!) a nevýhod vysloveně málo. Patří mezi ně fakt, že není plně lokalizovaný (např. „Action“, kde povolujete dvojí klepnutí ke spuštění mobilu – na to ovšem narazíte i u velkých značek!) a také omezená úprava hlavní stránky – lišta vyhledávání Google promítající se i na ty další zavedené obrazovky, bohužel nejde odstranit. Jak ale vidíte, celkově jde o vynikající práci! Zapomeňte proto na nějaké obskurně dovážené značky, jako Xiaomi apod., které tu nemají oficiální zastoupení a se kterými jsou – pokud něco nefunguje – jen samé potíže (vlastní praxe). Zapomeňte na přímý dovoz z Číny se kterým jsou také problémy a ničeho se nikde nedovoláte. Tady, když vám nefunguje česká aplikace, prostě vznesete dotaz na českou firmu, byť vyrábějící v Číně, a všechno jde. Společnosti Iget jsem oznámil, že nepracuje iVysílání, ČT 24 a ČT Sport, resp. nepracuje v něm zvuk, resp. video stream, a nejen že to někoho zajímalo, ale protože jsem byl první, kdo jim to sdělil, začala to firma i řešit. O tomhle je poprodejní podpora vedoucí k dalšímu nákupu! A o tomhle je i komunikace se zákazníkem, která nekončí pouhým prodejem.

 

Po stažení roletky uvidíte takovéto menu. Vstup do kompletního nastavení je vpravo nahoře.

 

 

Menu Nastavení představuje jeden souvislý výpis a na dvou odchycených obrazovkách vidíte jeho větší část. Díky tomu, že není rozděleno na jednotlivé záložky, je vše přehlednější a zřejmější.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Iget Blackview V3 je sice trochu těžší, ale nesporně elegantní. Na snímku vidíte i silikonový kryt zadní strany a její originální design. 

 

 

Číst 21166 krát Naposledy změněno pondělí, 02 únor 2015 12:41