pátek 8 prosinec 2023
Text Size

Catler TM 8010 (test): elektronický samovar nejen pro čajového gurmána

DOPLNĚNO: I když je tato „konvice“ na trhu už dlouho, přivítal jsem příležitost ji otestovat. Něco takového se našinci do ruky pochopitelně nedostanete každý den. Navíc to není konvice, ale unikátní, plně „automatický čajovar“, který vše připraví bez doteku ruky!  

Foto: autor a Catler

 

Hodnocení: 95 %   

pro: excelentní návrh i provedení, spolehlivá funkce, příprava čaje prakticky libovolně ovlivnitelná, výborné, přímočaré a lehce pochopitelné ovládání, solidní (!) příručka, konvice se dá koupit jako náhradní díl, doba louhování a teplota vody nastavitelná v širokém rozsahu, ale…

proti: …louhování je max. 10 min., za danou cenu bych očekával „nešpinící“ (či méně se „špinící“) nerez, v ceně by měly být dvě sítka

shrnutí: Ojedinělý systém pro automatickou přípravu čaje jaký snad nikde jinde nenajdete. Funguje spolehlivě a po nasypání čaje do sítka i bez dotyku ruky. Výsledek lze libovolně ovlivnit, ať už připravujete jakýkoli čaj, včetně těch nejexotičtějších a vynikající je zejména pro přípravu bylinných a zelených čajů s možností louhovat opakovaně, resp. vynořovat a ponořovat sítko. Excelentní práce za sumu, která plně odpovídá!

 

DOPLNĚNO: ještě jsem dal do kupy pár poznámek z nyní už pomalu měsíční praxe…

 • Velkou výhodou této přípravy čaje je to, že mi odpadlo přidávání jedné lžičky sypaného čaje navíc, tzv. na konvici. Nebylo to podle mého názoru vůbec zapotřebí. 
 • Při kvalitním čaji s většími lístky, jako například Yunnan Green, nebylo také třeba sítko před naléváním čaje vyndávat a není to zapotřebí dělat ani když napouštíte vodu na druhý či třetí nálev. 
 • Pokud je třeba vyndat sítko, například když máte čaje v konvici hodně, stačí položit víčko konvice opačnou stranou dolů a sítko položit na něj. I tohle je vychytané a víčko zachytí i čaj kapající ze sítka!

 

Názorné video s principem přípravy najdete zde (externí odkaz, nové okno). Jen upřesňuji: čajových programů není 5, ale 6 a intenzitu výluhu můžete volit nikoli ve 3, nýbrž ve 4 stupních!

 

Automatická přípravna čaje v plné kráse. Základna je dostatečně těžká a stabilní a je vyrobena z kvalitních materiálů. Konvice je ze speciálního, vysoce kvalitního varného skla Schott Duran, takže není problém připravovat čaj/vodu opakovaně bez čekání na vychladnutí (vyzkoušel jsem to mnohokrát). Kolik vody jste do ní natočili, vidíte pod rukojetí, a to ať ji držíte v levé či v pravé ruce.

 

Když si na webu zadáte „konvice na čaj“ vyběhne vám spousta šikovných nádob se sítkem i bez něj, provedená z nejrůznějších materiálů mezi nimiž nechybí porcelán či dokonce litina. Na mém oblíbeném Tchaj-wanu jsem pil čaj z několik set let starého čínského nádobí, v Japonsku zase z místní keramiky, ale z litiny nikdy.

Automatická přípravna čaje, Catler TM 8010 je také unikátní. Jiným způsobem…

Na webu jsem našel modely s ručním zasouváním sítka za méně než polovinu ceny, oznamující i uplynutí doby louhování, ale nikde jsem nenašel nějaký skutečný ekvivalent. Mluvit o vysoké ceně tak postrádá smysl. Budu tudíž mluvit o geniálně vymyšleném automatickém systému zasouvání a vysouvání sítka (šnek pohon a magnet) s možností opakovaného, nebo chcete-li přerušovaného louhování, o bohatých a přesto přehledně nastavitelných funkcích i o kvalitních materiálech z nichž je konvice vytvořena. Byť by použitý nerez zasluhoval změnu za nějaký s tzv. nešpinící, nebo-li „anti finger“, úpravou. To je ale jen věc změny „venkovního“ materiálu. Systém je vymyšlen geniálně a je naprosto spolehlivý, a to je to hlavní! Mimochodem to co vidíte na obrázku v úvodu dělat nedoporučuji. Nejlepší je sítko před naléváním vyndat zvláště u drobných čajů…

 

Hubice konvice je výrazná (čaj nekape), sítko s čajem se pohybuje směrem dolů a nahoru plynule a spolehlivě (šenk + magnetické uchycení nádoby na čaj). Ve víčku konvice si povšimněte dalšího sítka, které se hodí, když např. připravujete bylinkový čaj přímo v konvici. Hodně chytře vymyšleno!

 

Design, zpracování a určení

Elektronický samovar je určen nejen pro čajového gurmeta, ale i pro ty pohodlné z nás, resp. ty, kteří si ho mohou nebo chtějí dovolit, protože není nijak levný. Hodně času ale ušetří i milovníkům bylinných čajů s náročnou přípravou a samozřejmě poslouží i těm, kteří mají čaj rádi a pijí ho hodně. 

Zpracování odpovídá ceně a je tudíž na úrovni a námitky nelze mít ani k základně, ani ke konvici. Až na jedinou, čímž se dostáváme k návrhu jako takovému. Použitý nerez se z venku hodně špiní a takovýto výrobek by si určitě zasloužil nějaký s odolnější úpravou. Jinak je design bez chybičky a základna je dostatečně těžká, aby nepopojížděla, navíc má dole i solidní gumy. Výšku sloupce vody vidíte pod držákem konvice (velmi kvalitní průhledný plast!), takže nezáleží na jejím úchopu pravou nebo levou rukou. Víko se nehřeje ani při opakované přípravě plné konvice vody a o čistotě konvice máte perfektní přehled. Sklo je samozřejmě na přípravu čaje výrazně lepší než nerez a v konvici sahá až ke dnu, které je už kovové. Varná spirála je pod ním. 

Ovládání se může na první pohled zdát komplikované, ale opak je pravdou. Znaky na displeji jsou výborně čitelné i pro nás brýlaté a celkově vzato, je to skvěle odvedená práce i zde! 

 

Modře podsvícený displej doplňují tlačítka pro nastavení teploty vody, zprava pak délky louhování čaje. Tu lze nastavit na maximálně 10 min., což na některé bylinné čaje nemusí stačit. Prodloužit dobu na alespoň 20 min. bude ale nejspíše jen otázkou firmwaru…

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Základna je plně nerezová s plastovým trnem ve spodu pro navíjení šňůry. Konvice je nerezová ve spodní části, kde je skryta elektronika (na spodu jsou gumy), ve zbytku z kvalitního skla s výraznou hubicí, takže nekape. Víčko pak představuje kombinaci kvalitní gumy a tvrdého plastu a má i šikovné sítko. Konvice má označení minimálního i maximálního stavu vody. Pro ohřev je to 0,5-1,5 l, pro přípravu čaje 0,5-1,2 l.
 • Displej je výborně čitelný se znaky vysokými asi 7 mm. Pracuje i pokud je konvice mimo základnu (po čase se sám vypne) a dokonce můžete v tento okamžik upravovat parametry tj. nastavovat např. teplotu či volit druh čaje. 
 • Ovládání – tlačítek je spousta, ale rychle si zvyknete, protože vše má svou jasnou logiku. Nastavení teploty vody je snadné stejně, jako nastavení doby louhování a kdykoli v průběhu přípravy je možné zmáčknout tlačítko Keep Warm pro udržení teploty vody nebo čaje. Po zasunutí konvice na podstavec je připravena k činnosti okamžitě, což souvisí i s tím, že veškeré ovládání je na základně.  
 • Nastavení teploty ohřevu a doby louhování: V prvním případě to jde od 50 ⁰C do 100 ⁰C po 5 ⁰C, doba louhování je upravitelná od 30 s, resp. od 0 min. do 10 min., a to po 30 s. Ohřev lze udržovat až po dobu 60min. Teplota je fixní a odvozuje se od teploty na kterou jste připravovali horkou vodu nebo čaj. Regulovat nejde, její výši najdete v příručce. 
 • Údržba – Vnitřek konvice stačí po přípravě čaje jen vypláchnout vodou (čajová sedlina vylepšuje chuť). Venkovní nerez se hodně špiní, ale „něco ve spreji“ se používat nedoporučuje. Mě nakonec stačil kvalitní hadřík a trocha čisté vody… Pokud budete konvici používat i pro přípravu vody, což sice jde, ale byla by to škoda, budete údržba vnitřku (plus filtru u hubice) záležet na vaší vodě a frekvenci používání. K odstranění vodního kamene použijte obvyklé prostředky, výrobce uvádí bílý ocet, nebo šťávu a kůru z citrónu. Víčko konvice a sítko je možné mýt v myčce. 
 • Různé – režimy práce jsou dány jednotlivými druhy čaje (5 + vlastní nastavení), které si můžete nechat připravit plně automaticky ve třech stupních síly + vlastní nastavení (viz foto níže). Šňůra dlouhá 115 cm se jako obvykle navíjí na trn základny, který je dostatečně hluboký, takže ani zde nemusíte mít obavu.

 

Ovládání je šikovně vymyšlené a vplujete do něj rychle. Auto Start zajistí spuštění konvice ve správný čas, Keep Warm udrží teplotu vody nebo čaje a tlačítko výběru druhu čaje je svázáno s nastavením doby louhování (Brew Time). Zvolit si ale můžete vlastní (Custom) a konvice si nastavený čas pamatuje. Manuálně ještě můžete zvolit teplotu ohřevu vody a tlačítkem Hot Water řeknete konvici, že chcete ohřát vodu, tlačítkem Tea zase automaticky připravíte čaj podle nastavených parametrů.

 

Pár čajových poznámek

Při přípravě správně silného čaje v této konvici, tedy pokud ji chcete mít plně automatizovanou, nejvíce záleží na jeho dávkování. Vyplatilo se mi – u zeleného čaje – dávat rovné lžičky, u černého čaje, pokud je drobnější, ještě o něco méně. 

Doba louhování závisí od typu čaje a například „médium“, tedy středně silný má 3 min. u zeleného a 2 min. u černého čaje. A opravdu to často funguje, pokud vše nadávkujete správně. Na některé čaje (a některé chutě, třeba moje) je nutné čas upravit, ale stačila jedna zkouška a bylo jasno. Například Nepal Green Tea byl pro mě na volbu „médium“ (3 min.) při prvním louhování příliš slabý, na volbu „Strong“ (4 min.), příliš silný, takže jsem si přes „Custom“ nastavil vlastní ideál, tedy 3:30. Čas se sice dá měnit opravdu jen po 30 s, ale nesetkal jsem se s tím, že by to nestačilo, a to jsem vyzkoušel čtyři zelené čaje, dva černé a tři bylinkové. 

Po přípravě čaje je nejlepší vyndat sítko, což jde stejně lehce, jako jeho nandávání, naklonit ho na bok a nechat z něj odtéct vodu. Důležité je to především u drobného černého čaje, majícího někdy tendenci propadávat. Navíc se vám pak při nalévání dodatečně nelouhuje, resp. vám nepadá do konvice. Do hrnečku, pokud není opravdu drobounký, už nepropadne. Tomu spolehlivě zabrání další sítko ve víčku. 

Konvice zvládá maximální dobu louhování 10 min., což je u některých bylinných čajů málo a například jeden z těch, které jsem zkoušel potřeboval o 10 minut víc! Vyřešil jsem to tak, že jsem bylinky šoupl rovnou do konvice, nechal vodu pouze přejít varem, jak bylo doporučeno, a pak si na mobilu zapnul odpočet na 20 min. V tomto okamžiku bych ale opravdu ocenil možnost udržovat teplotu jinou, než na jakou čaj (vodu) připravujete, protože mezitím pochopitelně chladne. Jak bylo řečeno, při následném nalévání nemusíte používat zvláštní sítko, protože ho víko konvice má zabudované v sobě (viz foto níže). 

A ještě jeden tip: pokud chcete čajovou konvici používat i s čajem z pytlíku (snad tím čajové gurmety neurážím), jednoduše je šoupněte do sítka a postupujte jako se sypaným čajem. Je to elegantní a účinné!

 

V detailu dobře vidíte obě sítka a také pojezdovou dráhu sítka s čajem. Ta je plně uzavřena, takže se vnitřek konvice dobře udržuje. Uvnitř je šneková tyč se silným magnetem, takže sítko stačí na tyč jen nasunout a samo „přicvakne“ (můžete si to vyzkoušet třeba na lžičce). Funkčnost pojezdu je bez diskuse vynikající! Klobouk dolů…

 

Jaká je? Spolehlivá!

Když vařím pořádný čaj, nemohu dělat nic jiného. Jakmile přitom pracuji, nebo mi někdo zavolá a je to na déle, dopadne to v drtivé většině případů špatně. Tady to špatně nedopadlo nikdy. Tedy pokud čajový automat správně funguje, což u mě doma během třínedělního zkoušení vždy dělala, a to byla v permanenci neustále! Používat ji sice můžete i jako běžnou varnou konvici, ale přijde mi to prostě barbarské. 

Ideální je tak podle mého používat ji opravdu pouze na čaj (i vzhledem k tomu kolik za ni zaplatíte), po přípravě ji nechat jen vychladnout a následně vypláchnout, případně jí dát šanci vytvořit patinu, což příznivě ovlivňuje chuť. Ale neberte mě za slovo. Za čajového gurmána či dokonce gurmeta se nepovažuji. Tak se cítím u whisky, červeného vína a jídla, ale tady prostě jen řeknu, že mám rád zelený čaj a piji ho kvanta. Něco málo o něm sice vím, ale jsem konzument a možná tak trochu fajnšmekr. Tolik ale vím, že některé uráží nerezové sítko, jiní nemohou přijít na jméno bambusovému (ovlivňuje chuť čaje, což mi přijde pravda) a další skleněnému či keramickému, které jsou prý příliš inertní atd., atd.

Mě nerezové sítko neuráží, ale přiznám se, že bych v takovémto přístroji měl raději prosté čajové pytlíky do kterých čaj nasypete, použijete a pak je vyhodíte. Ostatně využívám je i na vaření, kdy do nich dávám do koření a moje maminka si je nemůže vynachválit třeba při svíčkové… 

V každém případě mi stávající řešení Catleru přijde vyloženě praktické, protože máte přehled jak o vodě, a její kvalitě po natočení z kohoutku, tak o stavu vodního kamene na dně konvice. A samozřejmě také o stupni přípravy.

Ať budete Catler TM 8010 nazývat jakkoli a ať k němu máte výhrady jakékoli, včetně slov o čajové etice apod., faktem je, že v běžném životě často nemusíme (a ani nemáme) čas se přípravě čaje plně věnovat. Možná o chvílích klidu, ale zdaleka ne vždy. Pokud máte rádi dobrý čaj, pokud děláte i sypané bylinkové čaje a můžete si konvici za danou cenu dovolit, rozhodně neváhejte. Mohu ji s klidným svědomím doporučit a zejména mě potěšila svou naprosto spolehlivou funkcí. 

Redakční ocení patřící těm nejšpičkovějším výrobkům si rozhodně zaslouží. Navíc ne každý ho získává s takovým počtem bodů!

 

P. S. Pokud se ptáte, co se stane v okamžiku, kdy skleněná konvice praskne, resp. ji spíše rozbijete, protože sklo je prý to pravdu o nejlepší, jaké se dá sehnat, mám jednu dobrou zprávu. Za asi 2.000 Kč je konvice k dispozici jako náhradní díl. I to mi přijde solidní!

 

Tabulka vlastností

 

Číst 8024 krát Naposledy změněno neděle, 05 duben 2015 10:47

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig pátek, 15 leden 2016 01:24 napsal(a) Bohumil Herwig

  Díky za zprávu! Mě to na 10 min. vždy končilo...

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Milan Funtíček středa, 13 leden 2016 21:46 napsal(a) Milan Funtíček

  Dobrý den, jak jste hodnotil automatickou konvici na caj catler, tak nepozoruji nijak velké špinění povrchu a louhovat lze vice jak deset minut,ale musi se zadat v casovaci louhovani vice jak deset minut,naskočí tam čárky a po uplynuti požadovaného času se musi pouzit tlacitko basket pro manuální vyhoření sitka.Datum koupě bylo 11. 1.2016 možná drobna změna. S pozdravem.Milan Funtíček.

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.