středa 21 únor 2024
Text Size

Směrovač TP-Link AX10 (AX1500, test), aneb Vstup na Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax) v podstatě za hubičku

Levný směrovač, router, vás za pár korun (alespoň v porovnání s těmi dalšími) vezme do světa nejrychlejší sítě Wi-Fi, která je v podstatě na úrovni gigabitového ethernetu. Umí toho ale ještě víc! Foto: TP-Link

 

Hodnocení: 75 %

  • pro: cena, poměr cena/výkon), zvládá nejvyšší a nejrychlejší standard Wi-Fi, řada nastavení, včetně možnosti vytvořit jedinou síť pro obě frekvence, solidní vlastnosti, záruka 3 roky, šikovná aplikace pro mobil s nápovědou, která ale…
  • proti: …není všude, odbytá instalace („bezdrát“), která navíc vyžaduje vytvoření účtu u výrobce (ten na to ale neupozorňuje), volba „clients“ u webové aplikace někdy nezobrazuje všechna připojená zařízení (zkuste mobilní aplikaci a „Wi-Fi detektiv“)

Můžete očekávat: Dostupný směrovač s Wi-Fi 6 pro domácnosti a malé firmy. Má zajímavé vlastnosti, včetně úpravy množství parametrů, a nechybí ani zabudovaná rodičovská kontrola. Nabízí výbornou kombinaci cena/výkon a obě aplikace poskytují hned několik informací, které u levnějších (nebo cenově stejně posazených) výrobků často chybí. Škoda instalace vyžadující zbytečnosti.

AX10 je postaven klasicky, příznivci modelů na výšku, například Archeru C9, budou v tomto ohledu zklamáni (jsem také…). Nicméně na výšku ho můžete přišroubovat na zeď; úchyty jsou na zadní straně.

 

Novinka momentálně představuje nejlevnější směrovač pro standard Wi-Fi 6, postaru Wi-Fi ax (více viz Co je to). Zaplatíte za ni necelých dva tisíce korun, nejbližší další stojí o nějakou tisícovku více.

Zpracování je dobré, LED diody jsou na čelní straně, ale zasahují i do té horní. Počítejte však s tím, že umístění někam výše na skříňku nebude ideální a uvidíte na něj hůře. Pokud ovšem neprovedete montáž přímo na stěnu. Při umisťování routeru myslete také na to, aby bylo dobře dosažitelné tlačítko WPS. Jestliže ho tedy potřebujete…

K TÉMATU: Co je to Wi-Fi…, Wi-Fi 6 (nové okno)

Router zvládne vytvořit buď dvě obvyklé přístupové sítě (2,4 GHz a 5 GHz), nebo umí vše nastavit jako jednu (obě sítě sdruží pod jedno jméno), přičemž následně automaticky vybírá ten standard (frekvenci), který v daném okamžiku nabízí nejrychlejší připojení (volba „Smart Connection“).

Jinak jak vidíte, zvláštní označení routerů, směrovačů, TP-Linku pokračuje i nadále, takže tento se jmenuje TP-Link AX10, TP-Link AX1500 nebo také TP-Link AX10 (AX1500). Horší firmu v tomto ohledu znám jen jednu – Hisense, a to u televizorů…

Úvod ovládání přes webové rozhraní, kde lze spatřit i počet napojených zařízení. Ne vždy je ale router odhalí…

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Instalace a ovládání: Antény jsou napevno, jsou ale natočitelné do vcelku libovolného směru a také složitelné zcela k sobě. Instalace má dva kroky: Je tu hardwarová, která je popsaná v návodu naprosto přesně a pak tzv. zprovoznění vaší domácí sítě Wi-Fi („set-up network“), které je v úvodních krocích naopak zcela mylné. Výrobce totiž nepočítá s novým zákazníkem a vůbec neoznámí, že před započetím instalace musíte mít účet u TP-Linku a nenabídne ani jeho vytvoření. Jakmile si tohle uvědomíte, je to už poměrně snadné. Ovládání obou aplikací (web a mobil) je dobré, u té druhé často najdete i nápovědu pro ty, kteří se v problematice LAN tolik neorientují. Není ale všude.
  • Udávaná maximální rychlost „bezdrátu“ je v případě zkombinování obou pásem až 1,5 Gb/s. V pásmu 2,4 GHz je to 300 Mb/s, v pásmu 5 GHz až 1200 Mb/s. Rozdíl oproti Wi-Fi 5 (ac) je i u takovéhoto levného směrovače znát i při prostém přenosu souborů mezi zařízeními nemluvě o dalších možnostech nového standardu.
Dva základní pracovní režimy TP-Link AX1500..

 

  • Vlastnosti a pokrytí: V obslužném a instalačním programu, který je k dispozici jak v podobě webového rozhraní, tak aplikace pro mobil najdete k nastavení celou řadu parametrů. Například si můžete skrýt název sítě, zapnout tzv. noční režim (LED budou v určité době ztlumeny) nebo vytvořit síť pro hosty. K dispozici je například také rodičovská kontrola a možnost sloučit dvě Wi-Fi sítě v jednu společnou („Smart Connection“). AX10 můžete provozovat ve dvou režimech: jako bezdrátový směrovač nebo jako přístupový bod.
  • Bezpečnost: k zajištění provozu routeru můžete využít šifrování WEP, WPA, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) nebo WPA2. Má i firewall a řízení přístupu s černým a bílým seznamem; v druhém případě se přes „bezdrát“ pracuje pouze s povolenými zařízeními.
Na zadní straně vidíte tentokráte oddělené tlačítko WPS a reset, který se tak hůře provádí. Naštěstí se to nedělá často. WPS má dva režimy – prosté stlačení spustí danou funkci, podržení (2 s) jakýsi „malý reset“.

 

Jaký je? Až na odbytou instalaci slušný

Instalace je v části připojení hardwaru snadná a pochopitelná, v části „set-up network“ (nastavení sítě Wi-Fi) opět zmatená, protože TP-Link se stále ještě nenaučil počítat s novým uživatelem nebo jednoduše s tím, který sice má Wi-Fi směrovač této značky, ale z doby, kdy nebylo zapotřebí přihlašovat se ke speciálnímu účtu u TP-Linku. Postup je tedy nastaven tak, jakoby zde všichni měli účet a týkalo se to jak instalace přes mobilní aplikaci, tak přes webový prohlížeč. Proč tohle TP-Link neudělá pořádně nechápu, ale zjevně nemohu chápat všechno. Navíc instalace není pro každého a vyžaduje trochu „zkušenější ruku“.

Mobilní aplikace Tether je výborná a nabízí snadné ovládání i nápovědu pro ty méně znalé. Škoda, že výrobce nebyl důslednější a nezavedl ji všude a hlavně úvodem nevznesl dotaz na vlastnictví zmiňovaného účtu. O tom už ale byla řeč.

A jaká tedy tahle levná „áiksová“ novinka vlastně je? Pochopitelně má nějaká ta omezení (zejména rychlostní), ale pro běžné domácí použití je souběžných 1,5 Gb/s (2,4 a 5 GHz) dostatečné. Jen je dnes málo zařízení, které ji dokáží využít. V případě špičkového televizoru Samsung QE75Q950T, který Wi-Fi 6 jako jeden z mála má a se kterým jsem ji také krátce vyzkoušel, byl rozdíl oproti Strong Dual Band Gigabit Router 1200 a TP-Link Archer C9 při přehrávání objemných videí ze serveru Synology DiskStation DS414j jasně vidět. Po záměně za router s „ax“ byl výsledek o třídu jinde nemluvě o tom, že některé velmi objemné nahrávky jsem prostě do té doby bez připojení kabelem na QE75Q950T nepřehrál. Nebo „přehrál“, ale trhaně.

Pokud máte dobrý router pro Wi-Fi 5, aktualizace se vám ve většině případů asi nevyplatí. Nicméně jestliže se vám takovýto směrovač odebere na věčnost, tohle vám zajistí slušný vstup do světa výrazně pokročilejšího Wi-Fi 6. Novinka by se vám možná vyplatila i v tom případě, kdybyste měli velkou domácnost se spoustou napojovaných zařízení. Pak by mohlo být přínosem například i lepší řízení provozu.

Tabulka vlastností

Číst 1931 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:25

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.