čtvrtek 25 únor 2021
Text Size

Směrovač TP-Link AX10 (AX1500, test), aneb Vstup na Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax) v podstatě za hubičku

Levný směrovač, router, vás za pár korun (alespoň v porovnání s těmi dalšími) vezme do světa nejrychlejší sítě Wi-Fi, která je v podstatě na úrovni gigabitového ethernetu. Umí toho ale ještě víc! Foto: TP-Link

 

Hodnocení: 75 %

  • pro: cena, poměr cena/výkon), zvládá nejvyšší a nejrychlejší standard Wi-Fi, řada nastavení, včetně možnosti vytvořit jedinou síť pro obě frekvence, solidní vlastnosti, záruka 3 roky, šikovná aplikace pro mobil s nápovědou, která ale…
  • proti: …není všude, odbytá instalace („bezdrát“), která navíc vyžaduje vytvoření účtu u výrobce (ten na to ale neupozorňuje), volba „clients“ u webové aplikace někdy nezobrazuje všechna připojená zařízení (zkuste mobilní aplikaci a „Wi-Fi detektiv“)

Můžete očekávat: Dostupný směrovač s Wi-Fi 6 pro domácnosti a malé firmy. Má zajímavé vlastnosti, včetně úpravy množství parametrů, a nechybí ani zabudovaná rodičovská kontrola. Nabízí výbornou kombinaci cena/výkon a obě aplikace poskytují hned několik informací, které u levnějších (nebo cenově stejně posazených) výrobků často chybí. Škoda instalace vyžadující zbytečnosti.

AX10 je postaven klasicky, příznivci modelů na výšku, například Archeru C9, budou v tomto ohledu zklamáni (jsem také…). Nicméně na výšku ho můžete přišroubovat na zeď; úchyty jsou na zadní straně.

 

Novinka momentálně představuje nejlevnější směrovač pro standard Wi-Fi 6, postaru Wi-Fi ax (více viz Co je to). Zaplatíte za ni necelých dva tisíce korun, nejbližší další stojí o nějakou tisícovku více.

Zpracování je dobré, LED diody jsou na čelní straně, ale zasahují i do té horní. Počítejte však s tím, že umístění někam výše na skříňku nebude ideální a uvidíte na něj hůře. Pokud ovšem neprovedete montáž přímo na stěnu. Při umisťování routeru myslete také na to, aby bylo dobře dosažitelné tlačítko WPS. Jestliže ho tedy potřebujete…

K TÉMATU: Co je to Wi-Fi…, Wi-Fi 6 (nové okno)

Router zvládne vytvořit buď dvě obvyklé přístupové sítě (2,4 GHz a 5 GHz), nebo umí vše nastavit jako jednu (obě sítě sdruží pod jedno jméno), přičemž následně automaticky vybírá ten standard (frekvenci), který v daném okamžiku nabízí nejrychlejší připojení (volba „Smart Connection“).

Jinak jak vidíte, zvláštní označení routerů, směrovačů, TP-Linku pokračuje i nadále, takže tento se jmenuje TP-Link AX10, TP-Link AX1500 nebo také TP-Link AX10 (AX1500). Horší firmu v tomto ohledu znám jen jednu – Hisense, a to u televizorů…

Úvod ovládání přes webové rozhraní, kde lze spatřit i počet napojených zařízení. Ne vždy je ale router odhalí…

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Instalace a ovládání: Antény jsou napevno, jsou ale natočitelné do vcelku libovolného směru a také složitelné zcela k sobě. Instalace má dva kroky: Je tu hardwarová, která je popsaná v návodu naprosto přesně a pak tzv. zprovoznění vaší domácí sítě Wi-Fi („set-up network“), které je v úvodních krocích naopak zcela mylné. Výrobce totiž nepočítá s novým zákazníkem a vůbec neoznámí, že před započetím instalace musíte mít účet u TP-Linku a nenabídne ani jeho vytvoření. Jakmile si tohle uvědomíte, je to už poměrně snadné. Ovládání obou aplikací (web a mobil) je dobré, u té druhé často najdete i nápovědu pro ty, kteří se v problematice LAN tolik neorientují. Není ale všude.
  • Udávaná maximální rychlost „bezdrátu“ je v případě zkombinování obou pásem až 1,5 Gb/s. V pásmu 2,4 GHz je to 300 Mb/s, v pásmu 5 GHz až 1200 Mb/s. Rozdíl oproti Wi-Fi 5 (ac) je i u takovéhoto levného směrovače znát i při prostém přenosu souborů mezi zařízeními nemluvě o dalších možnostech nového standardu.
Dva základní pracovní režimy TP-Link AX1500..

 

  • Vlastnosti a pokrytí: V obslužném a instalačním programu, který je k dispozici jak v podobě webového rozhraní, tak aplikace pro mobil najdete k nastavení celou řadu parametrů. Například si můžete skrýt název sítě, zapnout tzv. noční režim (LED budou v určité době ztlumeny) nebo vytvořit síť pro hosty. K dispozici je například také rodičovská kontrola a možnost sloučit dvě Wi-Fi sítě v jednu společnou („Smart Connection“). AX10 můžete provozovat ve dvou režimech: jako bezdrátový směrovač nebo jako přístupový bod.
  • Bezpečnost: k zajištění provozu routeru můžete využít šifrování WEP, WPA, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) nebo WPA2. Má i firewall a řízení přístupu s černým a bílým seznamem; v druhém případě se přes „bezdrát“ pracuje pouze s povolenými zařízeními.
Na zadní straně vidíte tentokráte oddělené tlačítko WPS a reset, který se tak hůře provádí. Naštěstí se to nedělá často. WPS má dva režimy – prosté stlačení spustí danou funkci, podržení (2 s) jakýsi „malý reset“.

 

Jaký je? Až na odbytou instalaci slušný

Instalace je v části připojení hardwaru snadná a pochopitelná, v části „set-up network“ (nastavení sítě Wi-Fi) opět zmatená, protože TP-Link se stále ještě nenaučil počítat s novým uživatelem nebo jednoduše s tím, který sice má Wi-Fi směrovač této značky, ale z doby, kdy nebylo zapotřebí přihlašovat se ke speciálnímu účtu u TP-Linku. Postup je tedy nastaven tak, jakoby zde všichni měli účet a týkalo se to jak instalace přes mobilní aplikaci, tak přes webový prohlížeč. Proč tohle TP-Link neudělá pořádně nechápu, ale zjevně nemohu chápat všechno. Navíc instalace není pro každého a vyžaduje trochu „zkušenější ruku“.

Mobilní aplikace Tether je výborná a nabízí snadné ovládání i nápovědu pro ty méně znalé. Škoda, že výrobce nebyl důslednější a nezavedl ji všude a hlavně úvodem nevznesl dotaz na vlastnictví zmiňovaného účtu. O tom už ale byla řeč.

A jaká tedy tahle levná „áiksová“ novinka vlastně je? Pochopitelně má nějaká ta omezení (zejména rychlostní), ale pro běžné domácí použití je souběžných 1,5 Gb/s (2,4 a 5 GHz) dostatečné. Jen je dnes málo zařízení, které ji dokáží využít. V případě špičkového televizoru Samsung QE75Q950T, který Wi-Fi 6 jako jeden z mála má a se kterým jsem ji také krátce vyzkoušel, byl rozdíl oproti Strong Dual Band Gigabit Router 1200 a TP-Link Archer C9 při přehrávání objemných videí ze serveru Synology DiskStation DS414j jasně vidět. Po záměně za router s „ax“ byl výsledek o třídu jinde nemluvě o tom, že některé velmi objemné nahrávky jsem prostě do té doby bez připojení kabelem na QE75Q950T nepřehrál. Nebo „přehrál“, ale trhaně.

Pokud máte dobrý router pro Wi-Fi 5, aktualizace se vám ve většině případů asi nevyplatí. Nicméně jestliže se vám takovýto směrovač odebere na věčnost, tohle vám zajistí slušný vstup do světa výrazně pokročilejšího Wi-Fi 6. Novinka by se vám možná vyplatila i v tom případě, kdybyste měli velkou domácnost se spoustou napojovaných zařízení. Pak by mohlo být přínosem například i lepší řízení provozu.

Tabulka vlastností

Číst 327 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:25