sobota 17 duben 2021
Text Size

Popatřte na unikát! Testoval jsem televizor Samsung QE75Q950T (test) poprvé bez černé obruby obrazovky (prakticky)

Historicky vzato jsme měli různé principy obrazovek. Klasické skleněné CRT, přelomové LCD, dále pak plazmy, nedotažený SED (mini CRT) a nyní tu máme i OLED a skutečně diody LED. Nikdy jsme tu ale neměli televizor do domácnosti bez rámečků u kterého by obraz šel až na kraj a byl bez obruby, tedy neaktivní části panelu. Foto: Samsung

 

Hodnocení: 95 %  

  • pro: jedinečný vzhled obrazovky, často uchvacující obraz, naprosto excelentní převod z nízkého (nižšího) rozlišení na 8K (pochopitelně to není prosté resamplování), stabilní a rychlý operační systém s řadou domácích, či dobře lokalizovaných aplikací, dobré EPG až na…
  • proti: …absenci rozumného přechodu na další den, lesklá obrazovka (bohužel), naprosto příšerné balení TV a naprosto příšerně navržený plastový podstavec, v rychlém nastavení nebývá zcela jasné, zda je volba zapnuta nebo vypnuta

Můžete očekávat: Televizor exkluzivní, unikátní a jedinečný; klidně si dosaďte co chcete a pomalu vše bude sedět. Nejde ale jen o to! Nabízí naprosto překvapivě kvalitní převod z nízkého a nižšího rozlišení, jaký jsem ještě nikdy neviděl u žádného ze stovek a stovek testovaných přijímačů. Nabízí ale také spolehlivý a rychlý operační systém, dobré domácí aplikace a v neposlední řadě i výtečnou koncepci s oddělenými rozhraními, takže obrazovka může být v celém svém profilu „à la OLED“ hluboká jen 15 mm.

Obrazovka je prakticky bez neaktivní černé obruby a panel s plošným (!) podsvícením je všude stejně hluboký, což je dáno i koncepcí s odděleným boxem.

 

Jakýkoli dnes prodávaný televizor, i když je moderní a bez klasického rámečku, má vždy černou obrubu lemující aktivní část LCD displeje cca v šíři od nějakých pěti milimetrů. To v budoucnu nejspíše odstraní obrazovky s žárovkami LED, které dnes najdete v profesionální sféře (externí odkaz se otevírá do nového okna), protože „LED televize“, jak jim říká marketing, ve skutečnosti vůbec neexistují a jsou to jen LCD s podsvícením LED.

Pokud se tedy vůbec někdy do sféry pro běžné smrtelníky dostanou.

Světová jednička ve výrobě televizorů (už hodně dlouho, nějakých patnáct let) si však může dovolit mnohé a viděli jsme to už minulý rok na designových přijímačích, které u nás výrazněji nastoupili letos (Serif, Sero, Frame; externí odkaz se otevírá do nového okna).

V případě Samsung QE75Q950T firma navrhla nejen dnes zcela běžný televizor bez rámečku (je pouze z boku), ale také bez černé obruby obrazovky. Obraz – jak můžete vidět na snímku níže – tak jde zcela do kraje. Ve skutečnosti, ale…

Detail rohu obrazovky. Rámeček je z boku a z čela to vypadá, jakoby tu skutečně žádná obruba nebyla. Ve skutečnosti má asi milimetr, a to ze všech čtyř stran, čehož si ale při sledování televize prakticky nepovšimnete.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery a třídění kanálů – kompletní zdvojená sada a plnou funkcí PiP, tedy obrazem v obraze. Třídění naladěných stanic se dělá buď fyzicky nebo přes oblíbené položky. V prvním případě pak jednoduše přesunem jedné stanice na novou pozici, vymazat jich můžete už více najednou.
  • Ovládání – klasický Samsung poslední doby. Tedy zjednodušený kombinovaný dálkový ovladač (infra/Bluetooth) se sdruženými tlačítky pro numerickou klávesnici a barevná, původem teletextová tlačítka. Řízení hlasitosti a postupná volba kanálů má OK/Enter uprostřed reagující na krátké a dlouhé stlačení (mj. EPG a ztlumení hlasitosti). Menu nastavení, chytré funkce, atd. najdete na domovském tlačítku Home (domeček). Kolovat se nikde nedá.
Jak se liší 2K, tedy Full HD, od Ultra HD v podobě 4K a 8K.

 

  • EPG a „chytré“ funkce: Programová nabídka je velmi rychlá a bez zvukového výpadku. Je také výborná i když není řešen smysluplný přechod na další den; jede se pouze šipkou vpravo přes půlnoc. HbbTV bylo povoleno hned po instalaci, ale nemohlo být vyzkoušeno kvůli problémům s dálkovým ovladačem při práci přes Bluetooth (problém zapůjčeného kusu). Domácích a dobře lokalizovaných aplikací je nabízena celá řada (výrobcem udávaný stav je zde – externí odkaz, nové okno). Zde jich bylo vyzkoušeno hned několik, například Skylink Live TV a Pohádky, důkladně byly, nejen z důvodů ověření obrazové kvality, zkoušeny HBO GO a Lepší TV (více než deset hodin na každou). Zlobilo jediné – seznam naposledy použitých aplikací, který často vůbec nefungoval. Jsme ale v ranné fázi firmwaru.
  • Obraz a zvuk: přednastavených obrazových režimů je pět (další jsou pro HDR), ale pokud zapnete adaptivní režim uzpůsobující obraz a zvuk vaší místnosti, zmizí. U audia je pouze možnost jeho zesílení, což skutečně funguje. Jestliže adaptivní režim vypnete, můžete si manuálně seřídit spoustu obrazových parametrů, u zvuku pouze stereováhu a nastavení sedmi pásmového ekvalizéru. Prosté seřízení basů a výšek tu není.
Detail reproduktorů na zadní straně.

 

Obraz jaký nejpíše jinde neuvidíte

V rámci instalace můžete zapnout zmiňovaný adaptivní režim a minimálně u obrazu to funguje výtečně. O jeho převod na Ultra HD (8K) se stará zabudovaná umělá inteligence (AI) a nedělá to podle scény, jak je zvykem, ale bod po bodu, což vyžaduje impozantní výpočetní výkon. Výsledek je naprosto úžasný, kvalita převodu je pochopitelně u takovéhoto televizoru klíčová. Funguje to jak u běžného televizního vysílání z DVB-T2 (i když tam je někdy vidět, že už skutečně není z čeho brát), tak u multimédií, internetové televize a on-line videoték. Včetně HBO GO, kde je obrazová kvalita řízena automaticky, a Lepší TV, kde si ji můžete nastavit manuálně (zkoušena ta nejvyšší).

K překvapivě kvalitnímu obrazu, lepšímu než u drtivé většiny mnohem menších přijímačů, stačilo televizoru ze síťového serveru Synology například 560 MB v rozlišení HD Ready a v H.264, a to na 41 minut seriálového dílu.

Skutečně pozoruhodné!

Po vybrání tzv. adaptivního obrazu (inteligentní režim) se televizor bude snažit přizpůsobit podmínkám u vás doma. Na pozadí vidíte pozemní kanál NASA UHD vysílaný přes DVB-T2.

 

Na DVB-T2 byly u současné Novy, Prima, apod. výsledky překvapivé a více než uspokojivé, na archivních materiálech (třeba ČT3) byly už pozorovatelné barevné výpadky, ale ty kolikrát vidím v horší podobě i přijímačů o čtyřicet centimetrů menších. Mimochodem 4K stanice NASA UHD ukazovala tak, jsem to ještě neviděl. Se zvukem je na tom ovšem televizor hůře, mělké reproduktory na zadní straně nejsou pochopitelně ideální, výkon zesilovače byl však snad za všech okolností dalece nad průměrem. Určitě by se ale hodila zvuková lišta a zkusit můžete například výborný Bose TV Speaker (test). Rozdíl bude hodně znát stejně, jako když jsem výstup z televizoru napojil na THX zesilovač Pioneer.

Co se týče práce operačního systému, občas jsem viděl drobnou chybku, ale Samsung je v odstraňování poměrně důsledný (pokud nejde o záměr, jako u přechodu na další den u EPG). HbbTV testováno nebylo, ale napsat, že je nefunkční by nebylo správné. Červené tlačítko se totiž objevovalo, avšak nebylo jak funkci spustit kvůli problematicky pracujícímu dálkovému ovladači, a pozorováno to bylo i u Lepší.TV, která používá barevná tlačítka k ovládání. A pozorovací vzdálenost? Uchvácen jsem byl i na nějaké tři metry, lepší to však bylo kolem čtyř, nebo lehce nad ně.

Podrobnější recenzi najdete na Televizním webu.

Tabulka vlastností

 

Znázornění plošného podsvícení Direct LED. Vyniká i řadou nezávisle zhasitelných (ovlivnitelných) zón. Kolik jich je se oficiálně neudává. Podsvícení, ale působilo výborně.

 

Číst 413 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:25

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.