sobota 5 prosinec 2020
Text Size

Televizor Samsung Sero QE43LS05T (test)¨aneb Jak se točí Serem…

Unikátních televizorů nabízí tato jihokorejská značka poslední dobou více než dost a je v tom v podstatě sama. Podívejme se na jeden z nich určený zejména mladé generaci „zběsilých mobilistů“. Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: výborný obraz, výborná koncepce, spolehlivé a plynulé otáčení obrazovky za jakýchkoli okolností, nadprůměrný výkon zesilovače, rychlý operační systém, výborné EPG, ale…
  • proti: …tlačítka přechodu na další den, slabá zvuková nastavení, žádné úchopy pro přenášení (kupte si kolečka!), cokoli co k činnosti potřebuje barevná tlačítka se vám bude hůře ovládat

Můžete očekávat: kvalitní obraz, spolehlivé otáčení panelu, tedy práci na šířku i na výšku, spojené s automatickým přepínáním obrazu (například při vypnutí TV se postaví svisle). A protože jde o naprostý unikát určený do prostoru, a také patřičně těžký a neskladný, pokud hodláte Sero přenášet, dokupte si k němu kolečka, která ostatně měla být v ceně. A počítejte i s tím, že zvukově by přece jen mohl být lepší, audio ale Samsung moc neumí.

VÍCE: Jak se točí Serem… (video, externí odkaz, nové okno)

Já vím, že Sero je v českém kontextu tak říkajíc zvláštní jméno, ale co naděláte – na planetě nejsme sami. Co „Sero“ konkrétně znamená, se mi zjistit nepodařilo, ale v případě Samsungu jde o televizor s otočnou obrazovkou, tedy à la monitor, a jak to funguje, vidíte ve videu výše. A i když takovýchto monitorů je relativně dost a jsou tu už hodně dlouho (jeden mám doma asi patnáct let), televizor tohoto typu tu doteď nebyl. Protože se ale v Asii zběsile natáčí a fotí na výšku, udělala světová TV jednička něco pro to, aby takovýmto zběsilcům vyšla vstříct. A samozřejmě na tom i něco vydělala, což pochopitelně není nic proti ničemu.

K nám přijde Samsung LS05 Sero (39.990 Kč), nebo také Samsung Sero QE43LS05T, zatím v jediné úhlopříčce 109 cm, a to zjevně jen tak na vyzkoušení. Rozhodně je to však velmi vítané zpestření jinak vcelku nudného trhu, který poslední dobou oživuje v podstatě jen Samsung… (viz Serif a Frame).

Zabudovaná obrazovka je typu LCD (QLED), tedy to nejlepší, co má značka běžně k dispozici (má i skutečnou obrazovku LED, takže pokud máte pár zbytečných milionů…), rozlišením je dnes už standardní Ultra HD (4K). Sero se dodává v kompletu s podlahovým stojanem ke kterému pouze přišroubujete zadní opěrnou nohu. V podstavci je pak umístěna elektronika, reprosoustava typu 4.1, tedy včetně „basáku“ a mimo jiné také zesilovač typu 5.1, byť jen pro Dolby Digital Plus.

A jak se tento nepochybný unikát, obsluhovaný rychlým operačním systémem Tizen, chová v praxi? Pojďme se na něj nyní ve stručnosti podívat, podrobnější recenzi najdete na Televizním webu.

Zjednodušený dálkový ovladač. Vidíte tlačítko pro otáčení obrazovky (vpravo nahoře) a vlevo je pak sdružené tlačítko numerické klávesnice a barevných tlačítek.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů: kompletní tunerové osazení v jednoduché podobě, ladění na pozadí během instalace, rychlé přepínání kanálů za provozu a také rychlý start TV. Připojení k domácí síti jde udělat pouze přes Wi-Fi 5. Setřídění stanic je snadné a najdete ho v seznamu naladěných kanálů. Buď můžete odstranit i více stanic najednou nebo jednu stanici přesunout na novou pozici.
  • Ovládání je svým způsobem speciální. Dálkový ovladač je zjednodušený, pokud potřebujete numerickou klávesnici a samostatná barevná tlačítka tady doma nebudete. Nabídka na tlačítku Home se dá částečně upravit. Bylo by vynikající pokud by to šlo i v menu rychlých voleb (vstup nastavení), což bohužel nejde. Až na tohle (voleb je spousta a rychlý přístup rozhodně nenabízejí) je domovské menu ovladatelné velice dobře a bylo by ještě lepší, pokud by se v nabídkách dalo kolovat, což nikde nejde.
K dispozici je ekvalizér, ale v praxi příliš nefungoval. Jediné co pomohlo bylo jeho vypnutí a volba „Zesílení“. Ta je také, vedle „Standardní“, jediným dalším zvukovým režimem. Dost málo…

 

  • EPG: programová nabídka je kvalitka sama. Je rychlá, spolehlivá a bez výpadků. Jediná námitka tak opět směřuje na přechod na další den, což je problém 99 % televizorů z letošní produkce, které se mi dostaly do ruky. Příslušné tlačítko/tlačítka totiž zcela chybí a dělá se to jen tak, že šipkou vpravo jedete a jedete až dojedete přes půlnoc a tudíž na další den.
  • Multimédia, chytré funkce – HbbTV bez problémů, občas ale nešla barevná tlačítka vůbec vyvolat (jindy zlobilo i vyvolání celého domovského menu). Ze serveru je televizor schopen převzít u videa i externí titulky, z USB je to automatické. Problémem jsou ale videa v XviD a DivX, která nejsou podporována, chybí i DTS. Namátkově zkoušené aplikace (HBO GO, Lepší.TV, Skylink Live TV, Pohádky, Youtube) byly bez problémů. Přehled všech aplikací pro televizory, které jsou k dispozici, včetně letošních modelů Samsungu, najdete v samostatném článku (externí odkaz, nové okno).
  • Obraz a zvuk – to první výborné, včetně podání barev („živost“ v poslední době konečně trochu ustoupila) a práce s pohybovou ostrostí. Výborné bylo i resamplováním z nízkých rozlišení (DVB-T2, video z USB i domácí sítě) a také obsah v HDR. Zvukově je znát subjektivně vzato dostatečný výkon zesilovače, a to i v okamžiku televizního či internetového příjmu (Lepší.TV, Youtube), trochu v tomto směru zlobilo jen HBO GO. Přitvrdit basy by to ovšem chtělo i jinde a hlavně by to chtělo mít možnost zvuk rozumně seřídit, protože ekvalizér příliš nefungoval.
V domovské nabídce (Home) najdete navíc ještě ikonu Portait Mode (L). Je vlevo dole a kupodivu otáčí obrazovku jen na výšku. Zpět to nezvládne.

 

Je to tedy bomba…

Poměrem cena/výkon se u Sera nemá smysl zabývat. Je to ojedinělý kousek, jaký nenajdete a přijde mi dokonce i trochu nefér něco mu vytýkat. Ač už dávno nejsem ve věku, který by z toho byl zřejmě nutně nadšený, nadšený sem. Líbí se mi koncepce, líbí se mi přístup i rozumný design až na jednu věc – zvuk by měl být dotaženější! Druhou věcí jsou nožičky pro pojezd celého televizoru, které by měly být v ceně. Sero je totiž těžké a hodně špatně přenositelné. A přitom se pochopitelně musí nechat na zemi, protože má s obrazovkou pevně spojený podlahový podstavec.

I když je zvuk na televizor slušný, rezervy jsou jasně znát zejména v nízkých tónech a podání jako takovému často chybí šťáva. Anebo nějaká slušná značka jako Onkyo, B&W, apod. Můžete ale připojit něco externího, což kupodivu jde i přes Wi-Fi.

Dálkový ovladač je zjednodušený a je dobré si ho před nákupem prověřit, protože vám nemusí sedět. Tady navíc odpadlo další sdružené tlačítko a místo si pro sebe zabralo otáčení obrazovky, které bylo naprosto pohodově, a to za všech okolností. Vyvolání barevných tlačítek však nefunguje tak, jako jinde u Samsungu, kdy stačí příslušnou volbu zmáčknout dvakrát rychle po sobě. Tady mezi tím musíte chvíli počkat. Sero by si také mohlo zapamatovat svou poslední pozici před vypnutím a po opětném zapnutí TV se do ní samo vrátit.

Televizor dobře zvládá obsah s vysokým dynamickým rozsahem HDR v podobě HDR10 a HLG (HDR10+ nezkoušeno) a výtečně umí své obrazové, a částečně i zvukové parametry (tady úpravy příliš funkční nejsou) přizpůsobit konkrétnímu stavu v místnosti, což je znakem celé letošní kolekce. Nechybí mu ani odpočinkový režim Ambient, který tu ale občas komplikoval život, a herní režim. Vše je doplněno výborným zrcadlením obrazovky z mobilu při kterém se obrazovka automaticky postaví na výšku a také výtečným obousměrným Bluetooth Audio.

Pokud zapomeneme na výše zmiňované, včetně chybějícího přechodu na další den v EPG, k čemuž mi Samsung stále neposkytl vysvětlení, a pochybení ohledně úchytu televizoru, což nejspíše není designový, nýbrž marketingový problém (jako prakticky všechno u této značky), tak je televizor jednoduše bombózní! V každém případě tedy minimálně visuálně bombózní…

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 208 krát Naposledy změněno pondělí, 02 listopad 2020 10:25