sobota 17 duben 2021
Text Size

Televizor Samsung Sero QE43LS05T (test)¨aneb Jak se točí Serem…

Unikátních televizorů nabízí tato jihokorejská značka poslední dobou více než dost a je v tom v podstatě sama. Podívejme se na jeden z nich určený zejména mladé generaci „zběsilých mobilistů“. Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: výborný obraz, výborná koncepce, spolehlivé a plynulé otáčení obrazovky za jakýchkoli okolností, nadprůměrný výkon zesilovače, rychlý operační systém, výborné EPG, ale…
  • proti: …tlačítka přechodu na další den, slabá zvuková nastavení, žádné úchopy pro přenášení (kupte si kolečka!), cokoli co k činnosti potřebuje barevná tlačítka se vám bude hůře ovládat

Můžete očekávat: kvalitní obraz, spolehlivé otáčení panelu, tedy práci na šířku i na výšku, spojené s automatickým přepínáním obrazu (například při vypnutí TV se postaví svisle). A protože jde o naprostý unikát určený do prostoru, a také patřičně těžký a neskladný, pokud hodláte Sero přenášet, dokupte si k němu kolečka, která ostatně měla být v ceně. A počítejte i s tím, že zvukově by přece jen mohl být lepší, audio ale Samsung moc neumí.

VÍCE: Jak se točí Serem… (video, externí odkaz, nové okno)

Já vím, že Sero je v českém kontextu tak říkajíc zvláštní jméno, ale co naděláte – na planetě nejsme sami. Co „Sero“ konkrétně znamená, se mi zjistit nepodařilo, ale v případě Samsungu jde o televizor s otočnou obrazovkou, tedy à la monitor, a jak to funguje, vidíte ve videu výše. A i když takovýchto monitorů je relativně dost a jsou tu už hodně dlouho (jeden mám doma asi patnáct let), televizor tohoto typu tu doteď nebyl. Protože se ale v Asii zběsile natáčí a fotí na výšku, udělala světová TV jednička něco pro to, aby takovýmto zběsilcům vyšla vstříct. A samozřejmě na tom i něco vydělala, což pochopitelně není nic proti ničemu.

K nám přijde Samsung LS05 Sero (39.990 Kč), nebo také Samsung Sero QE43LS05T, zatím v jediné úhlopříčce 109 cm, a to zjevně jen tak na vyzkoušení. Rozhodně je to však velmi vítané zpestření jinak vcelku nudného trhu, který poslední dobou oživuje v podstatě jen Samsung… (viz Serif a Frame).

Zabudovaná obrazovka je typu LCD (QLED), tedy to nejlepší, co má značka běžně k dispozici (má i skutečnou obrazovku LED, takže pokud máte pár zbytečných milionů…), rozlišením je dnes už standardní Ultra HD (4K). Sero se dodává v kompletu s podlahovým stojanem ke kterému pouze přišroubujete zadní opěrnou nohu. V podstavci je pak umístěna elektronika, reprosoustava typu 4.1, tedy včetně „basáku“ a mimo jiné také zesilovač typu 5.1, byť jen pro Dolby Digital Plus.

A jak se tento nepochybný unikát, obsluhovaný rychlým operačním systémem Tizen, chová v praxi? Pojďme se na něj nyní ve stručnosti podívat, podrobnější recenzi najdete na Televizním webu.

Zjednodušený dálkový ovladač. Vidíte tlačítko pro otáčení obrazovky (vpravo nahoře) a vlevo je pak sdružené tlačítko numerické klávesnice a barevných tlačítek.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů: kompletní tunerové osazení v jednoduché podobě, ladění na pozadí během instalace, rychlé přepínání kanálů za provozu a také rychlý start TV. Připojení k domácí síti jde udělat pouze přes Wi-Fi 5. Setřídění stanic je snadné a najdete ho v seznamu naladěných kanálů. Buď můžete odstranit i více stanic najednou nebo jednu stanici přesunout na novou pozici.
  • Ovládání je svým způsobem speciální. Dálkový ovladač je zjednodušený, pokud potřebujete numerickou klávesnici a samostatná barevná tlačítka tady doma nebudete. Nabídka na tlačítku Home se dá částečně upravit. Bylo by vynikající pokud by to šlo i v menu rychlých voleb (vstup nastavení), což bohužel nejde. Až na tohle (voleb je spousta a rychlý přístup rozhodně nenabízejí) je domovské menu ovladatelné velice dobře a bylo by ještě lepší, pokud by se v nabídkách dalo kolovat, což nikde nejde.
K dispozici je ekvalizér, ale v praxi příliš nefungoval. Jediné co pomohlo bylo jeho vypnutí a volba „Zesílení“. Ta je také, vedle „Standardní“, jediným dalším zvukovým režimem. Dost málo…

 

  • EPG: programová nabídka je kvalitka sama. Je rychlá, spolehlivá a bez výpadků. Jediná námitka tak opět směřuje na přechod na další den, což je problém 99 % televizorů z letošní produkce, které se mi dostaly do ruky. Příslušné tlačítko/tlačítka totiž zcela chybí a dělá se to jen tak, že šipkou vpravo jedete a jedete až dojedete přes půlnoc a tudíž na další den.
  • Multimédia, chytré funkce – HbbTV bez problémů, občas ale nešla barevná tlačítka vůbec vyvolat (jindy zlobilo i vyvolání celého domovského menu). Ze serveru je televizor schopen převzít u videa i externí titulky, z USB je to automatické. Problémem jsou ale videa v XviD a DivX, která nejsou podporována, chybí i DTS. Namátkově zkoušené aplikace (HBO GO, Lepší.TV, Skylink Live TV, Pohádky, Youtube) byly bez problémů. Přehled všech aplikací pro televizory, které jsou k dispozici, včetně letošních modelů Samsungu, najdete v samostatném článku (externí odkaz, nové okno).
  • Obraz a zvuk – to první výborné, včetně podání barev („živost“ v poslední době konečně trochu ustoupila) a práce s pohybovou ostrostí. Výborné bylo i resamplováním z nízkých rozlišení (DVB-T2, video z USB i domácí sítě) a také obsah v HDR. Zvukově je znát subjektivně vzato dostatečný výkon zesilovače, a to i v okamžiku televizního či internetového příjmu (Lepší.TV, Youtube), trochu v tomto směru zlobilo jen HBO GO. Přitvrdit basy by to ovšem chtělo i jinde a hlavně by to chtělo mít možnost zvuk rozumně seřídit, protože ekvalizér příliš nefungoval.
V domovské nabídce (Home) najdete navíc ještě ikonu Portait Mode (L). Je vlevo dole a kupodivu otáčí obrazovku jen na výšku. Zpět to nezvládne.

 

Je to tedy bomba…

Poměrem cena/výkon se u Sera nemá smysl zabývat. Je to ojedinělý kousek, jaký nenajdete a přijde mi dokonce i trochu nefér něco mu vytýkat. Ač už dávno nejsem ve věku, který by z toho byl zřejmě nutně nadšený, nadšený sem. Líbí se mi koncepce, líbí se mi přístup i rozumný design až na jednu věc – zvuk by měl být dotaženější! Druhou věcí jsou nožičky pro pojezd celého televizoru, které by měly být v ceně. Sero je totiž těžké a hodně špatně přenositelné. A přitom se pochopitelně musí nechat na zemi, protože má s obrazovkou pevně spojený podlahový podstavec.

I když je zvuk na televizor slušný, rezervy jsou jasně znát zejména v nízkých tónech a podání jako takovému často chybí šťáva. Anebo nějaká slušná značka jako Onkyo, B&W, apod. Můžete ale připojit něco externího, což kupodivu jde i přes Wi-Fi.

Dálkový ovladač je zjednodušený a je dobré si ho před nákupem prověřit, protože vám nemusí sedět. Tady navíc odpadlo další sdružené tlačítko a místo si pro sebe zabralo otáčení obrazovky, které bylo naprosto pohodově, a to za všech okolností. Vyvolání barevných tlačítek však nefunguje tak, jako jinde u Samsungu, kdy stačí příslušnou volbu zmáčknout dvakrát rychle po sobě. Tady mezi tím musíte chvíli počkat. Sero by si také mohlo zapamatovat svou poslední pozici před vypnutím a po opětném zapnutí TV se do ní samo vrátit.

Televizor dobře zvládá obsah s vysokým dynamickým rozsahem HDR v podobě HDR10 a HLG (HDR10+ nezkoušeno) a výtečně umí své obrazové, a částečně i zvukové parametry (tady úpravy příliš funkční nejsou) přizpůsobit konkrétnímu stavu v místnosti, což je znakem celé letošní kolekce. Nechybí mu ani odpočinkový režim Ambient, který tu ale občas komplikoval život, a herní režim. Vše je doplněno výborným zrcadlením obrazovky z mobilu při kterém se obrazovka automaticky postaví na výšku a také výtečným obousměrným Bluetooth Audio.

Pokud zapomeneme na výše zmiňované, včetně chybějícího přechodu na další den v EPG, k čemuž mi Samsung stále neposkytl vysvětlení, a pochybení ohledně úchytu televizoru, což nejspíše není designový, nýbrž marketingový problém (jako prakticky všechno u této značky), tak je televizor jednoduše bombózní! V každém případě tedy minimálně visuálně bombózní…

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 401 krát Naposledy změněno pondělí, 02 listopad 2020 10:25

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.