úterý 25 červen 2024
Text Size

Vychytávka do každé rodiny: zabíječ bakterií (i virů) s bezdrátovou dobíječkou Samsung Itfit Wireless Sterilizer (test)

AKTUALIZOVÁNO: Jednoduše vypadající hranol s čistými liniemi a odklopitelným víkem skrývá přesně to o čem se mluví v titulku. Nedobije ovšem každý mobil stejně, jako nesterilizuje všechno. V druhém případě jsou ale limitem jen poněkud problematicky stanovené rozměry vnitřního prostoru. Foto: Samsung

 

 

AKTUALIZOVÁNO, 12. 10. 2010: doplněny zpřesňující údaje k použitému druhu záření UV, resp. UV-C. 

Hodnocení: 80 %   

  • pro: snadná obsluha a spolehlivé fungování, použito UV-C (253,7 nm), tj. i proti virům, bezdrátové dobíjení systému Qi, výborně působící provedení a zpracování, rozhraní USB-C, sterilizovat jde v podstatě cokoli, co se vejde dovnitř, včetně například mobilu, náušnic nebo zubního kartáčku
  • proti: v zásadě chybně stanovené rozměry, zejména délka (některé dálkové ovladače se sem nevejdou), při nedovření víka o asi 5 mm se UV lampy přesto zapnou

Můžete očekávat: zcela automaticky pracující sterilizátor, který vás během 10 min. zbaví značného množství bakterií (výrobce udává 99 %), tedy oficiálně vzato, i když použitá vlnová délka 253,7 nm se obecně uvádí i pro likvidaci virů. Pokud do něj položíte kompatibilní mobilní telefon, zároveň vám ho během čistícího cyklu dobije a dobíjí ho i po jeho skončení. Dá se tak používat i jako šikovná bezdrátová dobíječka s otevřeným či zavřeným víkem.

Zařízení má hladké linie a jediné tlačítko sloužící ke spuštění automaticky probíhajícího desetiminutového sterilizačního cyklu, který je signalizován rozsvícenou LED.

 

Itfit představuje řadu příslušenství, včetně například sluchátek. Tento měsíc uvedl Samsung i na český trh malou a lehce přenositelnou antibakteriální čističku Itfit Wireless Sterilizer, nebo také Samsung GP-TOU020SABWW, kterou zkombinoval s bezdrátovou dobíječkou systému Qi. Přijde na 1.490 Kč a pracuje s ultrafialovým zářením (UV, ultraviolet, více na Wikipedii; odkaz se otevírá do nového okna, česky).

ČTĚTE TAKÉ:

Ve vnitřní prostoře o rozměrech 196 x 33 x 96 mm (švh, položit sem prý můžete i Galaxy S20 Ultra 5G – nezkoušeno) jsou zabudovány dvě lampy typu UV-C pracující na frekvenci 253,7 nm. Ty mají zajistit, podle výrobce, sterilizaci jak horního, tak spodního povrchu do ní položeného zařízení. Samsung sám k tomu říká, že „UV sterilizátor Itfit dokáže během 10 minut zlikvidovat až 99 % všech nebezpečných bakterií a choroboplodných zárodků, včetně Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa.“

Vedle toho Samsung Wireless Sterilizer, napájený z 230 V přes klasický externí zdroj pro mobily (není v ceně), zvládá také bezdrátové dobíjení kompatibilního zařízení, což v praxi znamená maximálních 10 W a systém QI (WPC Qi, verze neuvedena, seznam zařízení zde, externí odkaz, nové okno).

V tomto ohledu vlastně nabízí to samé co Samsung Wireless Charger Stand Qi EP-PG950B za 1599 Kč. Ty samé hodnoty jsou pak podle příručky i na vstupu: 5 V, 2,1 A; 9 V, 2 A.

Dobíjení (a sterilizaci) jsem vyzkoušel hned s několika telefony, kompatibilní byl pouze Samsung Note 8. Mimochodem sterilizovat jde třeba i zubní kartáček nebo kožené pouzdro na doutníky a nic se nehřeje. To uvádím jen tak pro jistotu.

UV lampy jsou po stranách, dole vidíte drážky s naznačenou pozicí pro bezdrátové dobíjení. Nahoře pak místo, kde je magnet a dvojice dorazových gum. O možnosti výměny lamp a případné údržbě se nic zjistit nepodařilo.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování – vše je vynikající s čistými detaily a – podle výrobce – s pogumovaným povrchem, což nemohu potvrdit, protože na mě působil spíše jako zcela hladký tvrdý plast, a to jak zvenku, tak zevnitř. Víko má dva gumové dorazy, doléhá magneticky, ale úplné dovření kontrolováno není, takže se při cca 5 mm mezeře UV lampy přesto zapnou. Gumy jsou i na spodní straně, vnitřek v sobě nese ještě pár drážek majících zřejmě za cíl zasunuté zařízení trochu přizvednout. Pokud tam dáte něco menšího, fungovat to asi nebude. Je ale možné (jestliže se vejde), položit třeba klíče od bytu či auta napříč.
  • Ovládání není v podstatě žádné. Je tu pouze jedno tlačítko spouštějící cyklus. Pokud ho přerušíte, jede se od začátku.
  • Míra likvidace bakterií (a virů): nelze v běžných podmínkách ověřit, takže se musíme spolehnout na údaj výrobce, který však mluví pouze o bakteriích (až 99 %) i když záření typu UV-C (zde konkrétně nižší vlnová délka než běžně bývá zvykem – 253,7 nm) prokazatelně likviduje (narušuje) i viry.
  • Funkce, bezpečnost: Zaklopíte víko a zmáčknete tlačítko. Následně se rozsvítí LED s spustí se sterilizační cyklus. Po jeho skončení se ozve krátké zvukové znamení. Toť vše. UV záření je pro člověka nebezpečné, tady ale myslím nemusíte mít obavu ani při zmiňovaném nepatrném nedovření; možná pokud neustále nebudete poulit oči dovnitř. Jinak stačilo jen o kousek více a sterilizátor se zapnout nedal a fungovalo jen bezdrátové dobíjení. Pokud jsem víko v průběhu sterilizace více zvedl, přerušilo se zároveň napájení lamp.
Otevírání Samsung GP-TOU020SABWW Wireless Sterilizer je pohodové, jen vám možná někdy budou trochu klouzat prsty po velmi hladkém povrchu.

 

Hezká hračka vlastně do každé domácnosti

Je třeba zdůraznit, že nejde o klasickou čističku, jakou my obrýlení známe typicky z optiky, kde nám takto čistí brýle. Jde o sterilizátor mající za cíl zničit bakterie, nikoli například vyčistit brýlovou obrubu a skla. Rozhodně ale jde – zejména v dnešní době – o zařízení velmi užitečné. UV záření totiž například dokáže zcela zničit jednobuněčné organismy, má ale také zhoubné účinky na lidské oči u nichž mj. dokáže poškodit nervová zakončení v rohovce. Samsung Itfit Wireless Sterilizer, ale v tomto ohledu pracoval prakticky vždy naprosto bezpečně a spolehlivě si vypínal lampy UV při zvednutí víka (se zmiňovanou výjimkou). Jinak ale v tomto okamžiku bezdrátové dobíjení stále funguje, což jsem vyzkoušel s jediným kompatibilním mobilem, Samsung Galaxy Note 8. A funguje i při zaklopeném víku a nespuštěném (nebo už dokončeném) sterilizačním procesu. Máte tu tak vlastně zařízení typu 2v1.

V ceně dostanete pouze kabel, což je jistě rozumné, protože dobíječku máte minimálně u svého mobilu. Jedinou komplikací, která by v tomto ohledu mohla nastat je, že vaše dobíječka bude mít USB kabel napevno. V dodávce je kabel USB – USB-C, takže potřebujete dobíječku s volným konektorem USB. Výrobce ale doporučuje její propojení se sterilizátorem jen dodaným kabelem.

A jaký je? Inu, zbavil jsem se mikroorganismů například na klíčích od bytu i auta, položil dovnitř mobilní telefony, dálkové ovladače, sluchátka do uší, různé flash paměti, power banku a také dvě pouzdra na dioptrické brýle z nichž jsem uspěl pouze s jedním. Druhé bylo příliš vysoké, což asi bude (společně s malou délkou) nejčastějším limitem. Klasická sluchátka sem pochopitelně neumístíte, není ale problém desinfikovat třeba hadřík na čistění brýlí nebo roušku a samozřejmě i nejrůznější obaly typicky na mobily. Sterilizoval jsem si ale i exotičtější věci. Třeba kožené pouzdro na doutníky (nic se nehřeje…) či náramek, sterilizovat ale jdou i prstýnky či náhrdelník.

Největší námitku mám vůči vnitřním rozměrům. Chápu, že se v tomto ohledu může vyskytnout námitek více a mohou být pomalu nekonečné, ale Samsung podle mého udělal zásadní chybu když zcela opomenul klasické dálkové ovladače televizorů a nejen u těch, které jsou staré sedm, osm a více let. Například ovladač televizoru Panasonic TX-40HX800E (2020) dovnitř kvůli malé délce nedáte a týkat se to nejspíše bude například i řady ovladačů k současným A/V receiverům.

Samsung se zkrátka opět soustředil na mobily a marketing a zapomněl na to, že sterilizátor je nejužitečnější právě pro starší a staré věci. Škoda, protože jinak by hodnocení bylo za plných sto procent a na to našinec hned tak nenarazí. Mimochodem „lepší“ počítačovou myš, mám samozřejmě na mysli značky Logitech a Microsoft, třeba MX Master sem kvůli nízké výšce také nedáte. Možná by se tedy hodila ještě varianta Samsung Itfit Wireless Sterilizer Max…

A problém s nedovřeným víkem? Týkal se čtečky elektronických knih PocketBook 628 Touch Lux 5 se šířkou 108 mm, což způsobilo zmiňované nedovření. Nicméně sterilizační cyklus s úspěchem proběhl, uvnitř jen bylo (při určitém úhlu pohledu) vidět modré světlo.

Tabulka vlastností

 

Číst 3483 krát Naposledy změněno neděle, 10 říjen 2021 19:43

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.