středa 4 srpen 2021
Text Size

Sony SRS-LSR200: přenosný bezdrátový reproduktor s dálkovým ovladačem zcela jinak (test)

Nezvyklá, ovšem velmi kvalitně zpracovaná kombinace infračerveného ovladače a reprosystému napojeného přes RF vyniká slušným zvukem a je určena pro televizního fanouška. Tomu dokáže zajistit zvuk z televizoru třeba i ve vedlejší místnosti nebo v kuchyni. Foto: Sony

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: výborně hraje, výborné dialogy, výtečné provedení, slušná tlačítková výbava, ale…
  • proti: …chybí vypnutí obrazovky a Pause/Play, hodil by se nezávislý sluchátkový výstup, nevyužijete ho s mobilem a napojit nejde ani přes kabel

Můžete očekávat: Vysloveně jednoúčelově zaměřený reprosystém sloužící jako „prodloužená ruka“ televizoru. Zprovozníte ho velmi snadno a nejspíše budete překvapeni kvalitním zvukem, a to včetně basů. Navíc si můžete nechat zvýraznit dialogy, což je skutečně fungovalo nejen u DVB-T2, ale i u multimédií. Hodit se může i odolnost IPx2 jen počítejte s tím, že ho bohužel nepropojíte s mobilním telefonem.

Tlačítek pro infra ovladač je celá řada. Podle mého jsou tu navíc minimálně vstupy a výstupy a Sleep, naopak tu chybí zejména vypnutí obrazovky (dělá se v rychlých nastaveních) a OK/Enter.

 

Klasických Bluetooth reproduktorů je na trhu celá řada. Tento ho ovšem nemá (hovoří se pouze o „RF na 2,4 GHz“) a je také poněkud atypický. Systém, který jsem dostal zapůjčen s televizorem Sony KD-55A8 (recenze zde) je totiž jednoúčelový a typu 2v1. Určen je ke „zvukovému prodloužení“ dosahu televizoru a k jeho ovládání. Skládá se ze základny (kolébky, dokovací stanice) zajišťující audio propojení s televizorem a bezdrátového přenosného stereo reprosystému. Ten je v základně i dobíjen (stačí ho jen do ní položit) a jak vidíte, je také vybaven šikovným sklopným držadlem, takže v ruce působí pomalu jako kabelka.

SRS-LSR200 se provozuje položený na záda (jsou tu i výrazné gumy), kdy je ovládání nahoře a infra vysílač na zadní straně. Výsledkem je, že dva, resp. tři zabudované reproduktory (viz foto) umístěné pod nesnímatelnou kovovou mřížkou mohou vyzařovat směrem k divákovi. Tedy pokud si je tak natočíte.

Systém po připojení k TV standardně pracuje se dvěma reproduktory, pokud vyžadujete zdůraznění dialogů, stačí zmáčknout jeden ze dvou režimů na tlačítku Voice Zoom. V tomto okamžiku do hry vstupuje i třetí reproduktor.

Sony SRS-LSR200 s kolébkou, přes kterou se i dobíjí.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Vlastnosti a funkce – zařízení typu 2v1 pracující nezávisle na sobě. Vypnutý reprosystém stále funguje jako infračervený dálkový ovladač a klidně vydrží pracovat i několik dnů. Zapnutý reprosystém pak funguje jako samostatný externí reprosystém nezávislý na televizoru, což se ovšem netýká výstupu sluchátkového. Ten se při ztlumení TV prakticky odpojí. Jestliže zapnutý reprosystém nedostává zvuk, po 10 minutách se sám vypne. Infra ovládání nepotřebuje být zamířeno na televizor, zvládá to i přes odrazy od stěn.
  • Propojení, resp. zprovoznění SRS-LSR200 je snadné. Připojíte dokovací stanici k optickému výstupu televizoru (nebo analogovému stereo výstupu) a spárujete ji s reprosystémem přes tlačítko na spodní straně (na něm se nic nemačká – stačí ho zapnout). Repro si následně můžete vcelku kamkoli odnést, přičemž udávána je vzdálenost až 30 m, v praxi přes dvě siporexové stěny tak 10, 12 m. Regulovace hlasitosti reprosystému pracuje zcela samostatně, zatímco audio výstup v televizoru buď funguje nebo může být i ztlumen. Pokud to uděláte, skutečně stále hraje dál, což se ale už netýká zabudovaného sluchátkového výstupu.
Samostatná základna s rozhraními a „trnem“ pro dobíjení. Stačí jen položit…

 

  • Ovládání reproduktoru a televizoru – zapnutí/vypnutí a regulaci hlasitosti nezávisle na TV zajišťuje rozměrný otočný volič, využít ještě můžete tlačítko Voice Zoom, a to ve dvou režimech zdůraznění dialogů. Zbylá tlačítka jsou určena pro infračervené ovládání televizoru, včetně jeho zapnutí a vypnutí (samostatné tlačítko).
  • Zvuk z reprosystému je hutný, zvýraznění dialogů skutečně funguje i když byly překvapivě dobře slyšitelné i bez využití speciálního režimu a třetího reproduktoru. Vedle výstupu přes reproduktory, kde je ovládání hlasitosti skutečně nezávislé, můžete využít i výstupu přes sluchátka. Při ztlumení TV, ale prakticky nefunguje. Tohle je třeba znovu zdůraznit.
Odhalený reprosystém – prostřední repro se stará o zvýraznění dialogů.

 

Výtečný nápad, výborné provedení, ale…

Infračervený dálkový ovladač je, podle výrobce, kompatibilní s celou řadou televizorů, resp. značek. Oficiálně se udávají následující: Hitachi, LG, Loewe, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Sony a Toshiba. Já jsem ho zkoušel jen se zapůjčeným televizorem Sony KD-55A8 (2020) a choval se výtečně a hlavně se vždy spolehlivě napojoval na základnu. To je pochopitelně výhoda jednoúčelového systému.

A zhodnocení? Sony SRS-LSR200 je zajímavý a výborně hrající kousek určený pro ty, kteří hledají audio doplněk televizoru. Takováto kombinace 2v1 je zajímavý nápad sám o sobě. Propojení se nejprve může zdát trochu zvláštní, ale je bezproblémově funkční a navíc máte kdykoli k dispozici kolébku s dobíjením do níž stačí bezdrátový reprosystém jen odložit. Je ovšem škoda, že nejde napojit na mobil a využít ho tak i jako klasické malé externí repro. Jsem zvědav, jak na tohle budou reagovat potenciální zákazníci. Uvidíme, zda jinak velmi šikovnému a spolehlivému reprosystému nezlomí vaz.

Sony SRS-LSR200 – rozhraní na dokovací stanici.

 

Tabulka vlastností

Číst 566 krát Naposledy změněno čtvrtek, 24 září 2020 09:18

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.