středa 4 srpen 2021
Text Size

Čtečka knih PocketBook Touch Lux 5 (test): kdeže jsou ty doby…

Kdeže jsou ty doby, kdy byla tato původem ukrajinská značka synonymem kvality, pokroku a vynikající práce s hlavními formáty pro čtení elektronických knih. Nyní už nenabízí, alespoň u této čtečky, ani jedno. Foto: autor a PocketBook

 

Hodnocení: 60 %

  • pro: tovární zpracování, SMARTlight, byl by to výtečný displej, kdyby…
  • proti: …u dvou zapůjčených kusů nebyly problémy ve spodní části, potíže při práci mj. s DOC a EPUB (špatné stránkování, samovolné ukončování knihy, nezapamatování poslední pozice, atd., atd.), chybí hmatové označení fyzických tlačítek o stránku vpřed a vzad, nespolehlivé dotykové ovládání, karta MicroSD jen max. 32 GB, microUSB, drobné potíže pomalu všude

Můžete očekávat: Někdy nevyzpytatelně se chovající čtečku s displejem s elektronickým inkoustem, který by byl výtečný, kdyby fungoval jak má (zřejmě nějaká druhá, třetí kategorie…). Čtečka má výbornou výdrž na baterie a poměrně robustní konstrukci, ovládání ale právě ideální nebylo (dotykový displej někdy funguje, jindy ne) a fyzická tlačítka byla obtížně zmáčknutelná. Navíc ty prostřední pro posun stránek postrádají hmatové výstupky. Na knihy v DOC vhodná vůbec není, potíže ale dokázala natropit i v EPUB i když tady se chovala o chlup lépe.

 

Obvyklý útlý profil v tomto případě znamená žádná tlačítka po stranách. Pouze na spodu je mechanika karty MicroSD, konektor microUSB (bohužel…) a hlouběji zapuštěné On/Off. Někdy jsem tak k zapnutí potřeboval obě ruce.

 

U čtečky e-knih mě nezajímají ani cloudové nesmysly, ani nějaké hodnocení knih na internetu a dokonce mě nezajímá ani samotné připojení k internetu. Zajímá mě spolehlivost jak operací, tak práce s formáty, rychlost natahování knih, co nejintuitivnější a nejpřímočařejší ovládání a pochopitelně i jistá robustnost a kvalita displeje s možností operativní regulace jeho osvícení (jsme u e-inku, tudíž nejde o podsvícení à la LCD).

A samozřejmě mě zajímají také další důležité věci, jako dobré držení v ruce, spolehlivé stránkování a vracení na pozici při přerušení čtení, výdrž v řádu minimálně týdnů, když už ne měsíců, atd., atd. K čemu je mi dotykový displej, když nespolehlivě stránkuje a někdy se volba nedá odmáčknout ani na potřetí? Ostatně k čemu mi vůbec je dotykový displej? Dobře, uznávám, občas se hodí, ale stejně by bylo nejlepší mít možnost ho vypnout. Mimochodem napadlo vás někdy, že tenké rámečky plus dotykový displej mohou být u čtečky poněkud kontraproduktivní? Pokud si teď říkáte „k čemu to obecné plácání“, tohle se bohužel niterně dotýká i tohoto PocketBooku.

 

Domovské menu na tlačítku domečku (Home).

 

Čtečka nabízí displej typu e-ink s úhlopříčkou 15,2 cm (6") osvícený žárovkami LED, přičemž jejich nejspolehlivější regulaci provedete v menu. Je sice možnost přejet gestem po stranách displeje (na výšku), ale bylo to hodně nespolehlivé. Tohle se ale týkalo i odmačkávání některých dalších voleb.

PocketBook Touch Lux 5 (nebo také PocketBook 628 Touch Lux 5) je funkcemi přímo nadit i když ani zdaleka nepracuje vše a někdy se dosti načekáte. Připojení přes Wi-Fi je stále obyčejné, tedy často zarušených 2,4 GHz a je tu řada zbytečností jako „cloud“, přístupem na DropBox, posílání knih do čtečky e-mailem (?!), synchronizace s čímsi, atd. Je tu také správce úloh, ale dokonce i on se choval nespolehlivě.

Po zapnutí se ocitnete na domovské nabídce na tlačítku domečku (home) z níž provádíte nejen nastavení čtečky, resp. vstup do nastavení, ale také přistupujete k jednotlivým funkcím, na webové stránky, atd. Vstupujete tudy i do knihovny (lze ji rovněž namapovat na fyzické tlačítko) seřiditelné podle různých kritérií, včetně adresářového náhledu. Alespoň ten tu zůstal!

A v čem se má lišit od předchozí verze Lux 4? Je tu příjemná funkce zvaná SMARTlight (lze volit barevný nádech osvětlení, teplá bílá, apod. a filtrovat tzv. modré světlo) a také dvoujádrový procesor. Zda to přidalo na rychlosti reakce nevím, předchozí verzi jsem nezkoušel. Čtečka ale typicky na DOC zase takový rychlík nebyla a pár desítek sekund se spuštění knihy načekáte.

ČTĚTE TAKÉ:

První pohled na PocketBook Aqua 

Energy Sistem eReader Pro+ (test): výborná dotyková čtečka zvládající i DOC 

Aplikace a další pomůcky.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu a automaticky se čistí po pěti stránkách knihy, můžete si to ale nastavit jinak (u e-ink je to nutnost). Čitelnost byla za všech okolností vynikající, včetně plného slunce svitu, proti rozsahu regulace osvětlení nelze nic mít. Regulace gestem byla prakticky vždy nespolehlivá (po jedné straně se dělá jas, po druhé zmiňovaná funkce Smartlight) a nejlepší je jít do nastavení a provést ji tam. Jinak to někdy byla operace na dlouho.
  • Ovládání – přes dotykový displej (možnost nastavit nějaké operace v zónách tu není) nebo čtyři hardwarová tlačítka – domovské (home), dvě šipky pro stránkování a Menu. Hardwarové tlačítko pro natočení obrazu na bok tu není (je jen na roletce rychlého nastavení), funkci tlačítek ale můžete – částečně – nastavit podle svého, všechny funkce tu však nejsou. Tlačítko zapnutí/vypnutí je poměrně hluboko zapuštěné, někdy k němu byly třeba obě ruce. Ovládání přes displej bylo minimálně ve třetině (spíše více) případů nespolehlivé, někdy funkce takto vůbec řídit nešly (typicky seřízení osvětlení displeje). Vyhledávání v češtině v knize pracuje, ale klávesnice má velmi špatné rozložení. Občas také čtečka v tomto okamžiku samovolně spadla do domovské nabídky.
  • Formátová kompatibilita byla výborná (zkoušeno DOC, DOCX, EPUB, MOBI, PDB a PDF), jinou otázkou je funkčnost s jednotlivými formáty. PDF je pro e-knihy obecně nepříliš použitelný (zde např. neupravíte velikost písma, při zvětšení textu na šířku stránky nebyl řada knih čitelná). V případě DOC, DOCX, ale i EPUB a MOBI jsem narazil na výpadky typu „nelze provést skok na stránku“ (a samovolný návrat na nabídku Home), „samovolné vyskočení z knihy při příliš rychlém stránkování“, či potíže se zapamatováním pozice na které jsem se čtením skončil. Spuštění knihy v EPUB bylo do 4, možná 5 s, u DOC a MOBI zpravidla kolem 30, 35 s a v případě DOCX většinou 20 až 30 s. Časy se měnily podle objemnosti knihy, ale snad nikdy níže. S PDB není kompatibilita oficiálně udávána, ale formát pracoval a knihy se natahovaly během vysloveně pár sekund.

 

Fyzická tlačítka lze sice namapovat na jiné funkce, ale ani zdaleka je nemáte k dispozici všechny.

 

Koupit nebo nekoupit? Tohle ale vůbec není ta správná otázka…

Ze dvou zapůjčených dvou kusů jednomu postupně odešel displej, druhý měl, hned po vybalení z krabice, ve spodní části znatelné vodorovné čáry. U druhého kusu se sice po nějaké době většinou vytratily, ale displej stále nepříliš dobře reagoval na dotyk, někdy vůbec volba nešla odmáčknout a musel jsem jít přes domovské tlačítko a opětný návrat do knihy.

Čtečka nejrychleji (ze zkoušených) natahovala formáty EPUB a PDB a zde nastavíte i velikost písma. Bohužel i na oficiálně zakoupených knihách v EPUB a MOBI byly problémy se stránkováním a také se skokem na určitou stránku. V druhém případech čtečka samovolně padala do domovské nabídky (někdy přímo knihovny), v prvním případě nedokázala ztotožnit obrazovku čtečky s jednou stránkou knihy, takže jsme listoval a na obrazovce bylo stále jedno číslo. Vyhledávání textu v češtině se zdálo být spolehlivé, ale česká klávesnice má naprosto podivné rozložení, takže jsem tápal. Proč výrobce nezvolil běžnou QWERTZ nebo když chtěl rovnou přidat část s nabodeníčky, proč ji nedal českém správné pořadí není jasné.

Pokud používáte, nebo doma máte hodně knih ve formátu DOC (možná i MOBI), nebo jenom výhradně ty, určitě bych do Lux 5 nešel. Na formátu DOC se chovala zcela nepředvídatelně, otevření knihy trvalo někdy i výrazně přes půl minuty a v některých okamžicích jsem se navíc vůbec nedostal na další stránky, protože kniha stále padala do domovské nabídky. V tomto případě se muselo listovat po jedné stránce a hodně opatrně, resp. hodně pomalu. Problémem možná ještě větším bylo, že si čtečka v tomto okamžiku snad nikdy nezapamatovala pozici na které jsem skončil. Následně jsem se na správnou pozici opět musel posouvat velmi opatrně a velmi pomalu. U DOC se to bohužel stávalo velmi často.

Nevím jaký byl (je) Lux 4, ale Lux 5 je použitelný pouze omezeně. Alespoň tedy v případě dvou zapůjčených kusů. Osobně bych proto raději sáhl po Lux 4, protože horší už to snad být ani nemůže.

I když… nikdy neříkejte…

Rámečky nejsou ze tří stran tak široké, abyste si občas nesáhli na dotykový displej typu Carta. Ten by byl vynikající, kdyby ovšem u zapůjčených čteček nevykazoval problémy. A to i dotykové…

 

Tabulka vlastností

Číst 533 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:24

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.