čtvrtek 21 leden 2021
Text Size

Set-top box Evolveo Hybrid Box T2 (test): vyladěný Android 9, výborný příjem DVB-T2, ale také potíže s aplikacemi

Malá plastová krabička provedená, jak je dnes zvykem, s externím zdrojem a bez větráku, nabízí svižný hardware a výbornou výbavu. Aplikační kompatibilita však není nijak vysoká. Foto: Evolveo

Hodnocení: 80 %

  • pro: výborné DVB-T2, včetně EPG a seznamu kanálů, Wi-Fi 5, stabilní chod, automatické přepnutí na tuner hned po jeho spuštění, třídění více kanálů najednou, většinou výborná obrazová kvalita, včetně tuneru DVB-T2, ale…
  • proti: …nikoli např. v HBO GO, nižší aplikační kompatibilita a problémy s některými aplikacemi (k dispozici buď starší, nebo je vůbec nešlo regulérně instalovat), potíže se šetřičem obrazovky

Můžete očekávat: Za 2.490 Kč dostanete rychlý set-top box s výborným příjmem DVB-T2, včetně ultra vysokého rozlišení (4K), a stabilní a také dobře sladěný o. s. Android 9. Aplikační kompatibilita je však poměrně nízká a tak počítejte s možnými problémy s některými populárními aplikacemi, resp. jejich novými verzemi, které se ovšem často dají na jiných zařízeních s Android 9 provozovat.

Dálkový ovladač není nijak rozměrný, takže pozor na drobné popisky. Naopak na obrazovce je například seznam naladěných kanálů čitelný výtečně.

 

Novinka s tunerem pro příjem pozemního televizního vysílání v DVB-T/T2, a to včetně rozlišení Ultra HD, je na rozdíl od řady konkurentů výborně vybavená. Už jen 3 GB RAM, Wi-Fi 5 (i 5 GHz) a příjem v Ultra HD (4K), včetně jediné u nás vysílané stanice Nasa UHD stojí za to. A že nemáte televizor s rozlišením 4K? To v tomto případě vůbec nevadí! Set-top box totiž dokáže signál převést na Full HD a ten poslat na vaši nekompatibilní TV. Napojit ho ale pochopitelně můžete i na televizor s rozlišením 4K.

Evolveo Hybrid Box T2 představuje kombinaci multimediálního přehrávače (MMC) s mobilovým Androidem (nikoli Android TV!) a set-top boxu pro české DVB-T2/HEVC. Obraz dostanete vcelku na cokoli, vedle HDMI je tu totiž i A/V výstup. V ceně obdržíte kompaktní dálkový ovladač s „ukazovátkem“ à la kurzor myši. Nejde ovšem o pohybový ovladač, ale o posun kurzoru šipkovými tlačítky, takže je to trhanější a hlavně pomalejší. Vedle výtečné výbavy je tu další zajímavá vlastnost, totiž možnost nechat se po zapnutí boxu rovnou přepnout do tuneru. Trvá to sice trochu déle (asi 45 s), ale nejsme u dedikovaného set-top boxu, nýbrž u univerzálního přijímače s MMC.

Domovská nabídka na tlačítku Home s výraznými dlaždicemi. Přidávat do ní aplikace (a ubírat) můžete přes ikonu štětky. Velké dlaždice ovšem neovlivníte.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, ladění, třídění – přítomny jsou DVB-T a DVB-T2/HEVC kompatibilní s českým vysíláním. Před laděním (instalace byla pouze v angličtině) se nedá nastavit země, úprava je možná až po dokončení procesu, ale Česko či Slovensko tu chybí. Ladění proběhlo v pořádku („na Itálii“) a stejně na tom byla i čeština například v EPG. I když se během instalace dalo upravit několik dalších parametrů, stejně byly po ní rozhozeny, takže například výstupní video plochy STB a TV, bylo třeba znovu sladit. Zřejmě po následně provedené aktualizaci firmwaru se většina voleb předělala do češtiny, lokalizace ale i tak není kompletní. Třídění kanálů dovoluje vícenásobný výběr, a to i na přeskáčku, styl práce je však osobitý. EPG je se zvukem, má jeden náhled a je celoobrazovkové s výpisem pořadů vždy pro jednu stanici. Posun na další den byl snadný.
  • Ovládání: klasický kompaktní ovladač s malými znaky má i tlačítko Mouse dovolující zobrazení kurzoru myši (à la) a celoobrazovkový posun (dosti pomalý). Je to dobrá pomoc, ale není to plnohodnotná náhrada a některé věci s ním nezvládnete (např. HBO GO). Menu nastavení obstarává Google Android (klasika), v TV tuneru se pak dá vyvolat speciální menu s laděním, atd.
EPG společně s výpisem podrobnějších informací o pořadu a volbou požadované akce.

 

  • Nahrávání: nezkoušeno.
  • Kompatibilita aplikací a zrcadlení obrazovky: HbbTV tu není, aplikace zkoušeny pouze z oficiálního tržiště Google Store. U HBO GO k dispozici pouze starší verze 5.9, můj Strong SRT 202 Ematic (Android 9, test zde) používá už 5.11. ČT iVysílání, ČT24 a ČT sport pracovaly, dodávaný ovladač fungoval jen částečně. Lepší.TV – ovládání bez potíží, stejně jako např. Youtube a Youtube Kids (tady byl pouze problém dostat se přes úvodní rodičovský test). Aplikace Skylink Live TV k dispozici nebyla, O2 TV se nainstalovalo, nemám do ní ale přístup, takže funkčnost neověřena. V aplikacích prakticky nikdy nepracoval šetřič obrazovky, takže pozor zejména u plazem a OLED. Přehled aplikací pro „televizní“ Android TV, najdete zde (externí odkaz).
  • Obraz a zvuk: to první bylo proměnlivé, to druhé, při výstupu přes HDMI na televizor, trochu slabší, takže počítejte s nižší hlasitostí, což je průvodní znak tohoto typu zařízení (lepší je napojit se přes digitální audio výstup). Obraz byl na DVB-T2 a v některých aplikacích výborný se solidním udržením pohybové ostrosti. Vynikající byl převod stanice Nasa UHD ve 4K na 2K, tedy Full HD televizor Panasonic VT20. Na HBO GO byl obraz výrazně horší (dáno potížemi s aplikací).
Dodávka je prakticky kompletní, záleží to ale na vás. Podle typu aplikací, které budete využívat totiž možná budete muset dokoupit něco s opravdovým kurzorem myši.

 

Jaký je? Podle toho na co ho potřebujete

Abych Hybrid Box T2 vyzkoušel co nejvíce, přibral jsem si na pomoc výtečnou bezdrátovou mini klávesnici s dotykovou destičkou Tesla TEA-0001. Na rozdíl od ovladače typu AirMouse vám neupadne ruka od neustálého pohybování a nebudete mít ani problém se samovolným zapínání kurzoru myši, což se děje u řady AirMouse. Navíc vám díky klávesnici pomůže s případným přihlašováním do lokální sítě či aplikací a díky gestům na dotykové destičce i k trochu jinému stylu práce. S tímto Evolveem je slušně kompatibilní, nikdy to ale není stoprocentní. Počítejte také s tím, že se Evolveo Hybrid Box T2 díky nízkým nožičkám bude hřát více než je obvyklé, ale na funkci to nikdy vliv nemělo, ani po mnoha hodinách provozu. Samozřejmě v rámci krátkodobého testování.

Největším problémem tak zůstává nízká úroveň kompatibility s různými populárními aplikacemi. I když o nich totiž výrobce mluví, skutečnost byla trochu jiná. Buď šlo o starší verze nebo je musíte instalovat manuálně a nikoli přes tržiště aplikací Googlu, což se obecně nedoporučuje. V tomto ohledu je postoj výrobce trochu nepochopitelný stejně, jako v případě chybného udávání parametrů na stránce produktu (v době testu).

POZNÁMKA: rozsáhlejší recenzi najdete na Televizním webu (externí odkaz, nové okno)

Tabulka vlastností

Číst 319 krát Naposledy změněno pondělí, 23 listopad 2020 07:02