pondělí 25 leden 2021
Text Size

Televizor Samsung Frame QE43LS03T 2020 (test): nebývale kvalitní provedení i výborný obraz

Televizor, který působí jako obraz, má vyměnitelné rámečky a díky smlouvám s řadou světových galerií na něm můžete zobrazit spoustu uměleckých děl testuji už podruhé. Letošní verze je ale ještě dotaženější… Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: výtečný návrh, provedení i zpracování, systém One Invisible Connection s externím boxem, výborné resamplování z nízkých rozlišení, snadná výměna rámečků, podsvícení Dual LED, rychlé a dobré EPG, ale…
  • proti: …bez rozumného posunu na další den, možné potíže se zrcadlením obrazovky z mobilu, polystyrénové balení (kde je slibovaný karton?)

Můžete očekávat: Velmi kvalitně navržený televizor jaké se dnes už prakticky nedělají. Rychlý a spolehlivě se chovající operační systém se spoustou dobře lokalizovaných aplikací, obousměrné Bluetooth Audio a režim Umění s přístupem k dílům z celé řady vyhlášených galerií. Pokud chcete změnit barvu rámu, nic snazšího – nacvakněte si jiný.

Co najdete v režimu Umění, jasně vidíte už na úvodní obrazovce.

 

The Frame patří mezi tři letošní designové řady Samsungu a řekněme si rovnou, žádný jiný výrobce nemá nic co by se jim mohlo vyrovnat nebo alespoň přiblížit. Všem třem i každému zvlášť!

Tento model na vás kvalitou dýchne už při vybalování. Bytelný rám (na rozdíl od jiných TV skutečná konstrukce), výtečný návrh se zcela plochou zadní stranou a oddělitelným boxem s elektronikou a rozhraními působí výborně, nadčasově a trvanlivě. Takový televizor abyste na trhu pohledali nejen u konkurence, ale i u Samsungu. Kvalitou návrhu od pohledu připomíná Loewe, má patřičně vysokou hmotnost (to se musí…) a našinec si řekne, „tohle je něco, co vydrží dlouhá léta, něco s čím nebudu zaplevelovat planetu, zkrátka kvalitka“.

Jinak ovšem nejde jen o „designovku“. Kvalitní je i uvnitř a je vybaven snad vším na co si vzpomenete. Mimochodem od loňského modelu se liší především nově navrženým podsvícením Dual LED. Samotné osvětlovací diody jsou sice stále v rámu, ale pracují jak se studenou bílou barvou, tak s „pokojovou“ teplou bílou a na obrazu, zejména statickém, je to skutečně znát.

Zcela souměrný panel je s externím boxem v němž jsou rozhraní a většina elektroniky spojen jediným tenkým kabelem One Invisible Connection, kterým se vede i napájení. I když se dá umístit třeba na podlahový stojan (nebo na stolní, jak vidíte na snímku), nejvíce mu to bude slušet na stěně.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů a EPG: při instalaci se opět ladí na pozadí, takže než se přes ni dostanete, máte pomalu naladěno. Třídění stanic se dělá po jedné a přesouváním na novou pozici. Programová nabídka je rychlá a bez zvukového výpadku. Značka ji v podstatě používá místo seznamu kanálů, který je tu ale také. Po EPG se můžete volně pohybovat, na další den se však dostanete jen přejetím přes půlnoc. Vyhrazené tlačítko chybí, což platí i prakticky celé letošní produkci.
  • Ovládání: menu a dálkový ovladač: Základem je tlačítko domečku (Home, domovská nabídka) přes kterou se dostanete jak k aplikacím, tak menu nastavení či tzv. rychlým volbám. A také do režimu Umění. Dálkový ovladač je kompaktní bez samostatné numerické části. Tu vyvoláte jen na obrazovce a pohybujete se po ní šipkovými tlačítky stejně, jako u sdružené nabídky barevných tlačítek určených mj. pro HbbTV a ovládání některých aplikací. Kolovat se nikde nedá, ovládání může být v některých případech zdlouhavější.
Dálkový ovladač Samsungu buď zákazníci milují nebo nenávidí. Faktem je, že má zbytečně prázdné místo a tomuhle konkrétnímu chybí přímý vstup do režimu Umění i když… Vypínání TV je totiž dvojí. Běžným způsobem ji uvedete do režimu promítání vybraného díla, delším podržením tlačítka On/Off do skutečného pohotovostního režimu. Spotřeba je, v okamžiku funkce a à la obraz, asi třetinová (oproti té běžné s TV příjmem).

 

  • HbbTV a aplikace: „červené tlačítko“ je zprovozněno hned po instalaci a vyzkoušel jsem ho u všech hlavních televizních skupin (ČT, Prima, Nova); chování bylo bezproblémové, včetně FTV Prima. Aplikací, včetně těch domácích, je celá řada, nyní se ale pro jejich zprovoznění, případně stažení, musíte přihlásit. Zkoušel jsem jich tentokrát jen několik a například HBO GO a Lepší.TV pracovaly bez potíží, včetně změny kvality a rozhlasových stanic u druhé z nich. Kompletní přehled aplikací nejen pro Samsung TV najdete v samostatném článku.
  • Obraz a zvuk: to první bylo výtečné, a to jak z prostých stanic na DVB-T2, tak v případě ještě nižšího datového toku třeba z rozhraní USB. Výborná byla práce s pohybovou ostrostí a obrazovka se navíc zdála méně lesklá, než je obvyklé (slušel by jí mat, ale ty se už bohužel řadu let nedělají). Výtečně byly podávány statické obrazy na čemž, troufnu si říci, má velkou zásluhu podsvícení Dual LED. Zvukově představuje televizor standard (dvojice repro vyzařujících do podlahy), při napojení třeba mobilu přes Bluetooth počítejte s jistým utlumením a bylo zapotřebí hlasitost více vytočit
Vyměnitelné rámečky.

 

Vysoká kvalita obrazu

Letošní The Frame si můžete pořídit ve velikostech 81 cm (32", Full HD, 14.990 Kč), 109 cm (43", 4K, 27.790 Kč), 127 cm (50", 4K, 30.990 Kč), 140 cm (55", 4K, 35.990 Kč), 165 cm (65", 4K, 39.990 Kč) a dokonce i ve 191 cm (75", 69.990 Kč). Jak vidíte, vše s výjimkou nejmenšího modelu je v rozlišení Ultra HD (4K), panel je pochopitelně odlišný, externí box by ale měl být prakticky stejný. Verzi s 81 cm by pak mělo jít zavěsit i na výšku.

Bluetooth Audio opět pracovalo bezkonkurenčně, a to v obou směrech (zkoušeno několik níže uvedených mobilů a repro Sencor Sirius SSS 6400N), takže si na televizor můžete poslat jak muziku z mobilu, tak použít nějakou kompatibilní externí zvukovou lištu. U HbbTV počítejte s náročnějším ovládáním přes sdružené tlačítko, na problémy jsem narazil u zrcadlení obrazovky z mobilu, kde zřejmě přepracovaná aplikace Samsung SmartView, dělala psí kusy, U TCL Plex zase byla vidět poměrně nízká kvalita přenášeného obrazu a Sony Xperia XZ (Android 6.0) se vůbec nepodařilo napojit i když má – jako jediný ze tří zkoušených mobilů – systém Wi-Fi Miracast certifikovaný. Může ale jít o problémy kusu, těžko říci.

Zvukově televizor nijak neurazil, ale také nijak nepřekvapil. Reproduktory vyzařují dolů, pochopitelně se sem nic jiného umístit nedalo. Pro filmy a seriály je dobré ho mít napojen na nějaký dobrý zesilovač i když to nemusí být zrovna tak špičkový, jako A/V receiver Pioneer VSX-D2011 (THX), který používám já.

Jinak v ceně dostanete speciální držák pro tzv. bezmezerovou instalaci na stěnu, tenhle skvost si samozřejmě standardní držák nezasluhuje. Díky kabelu One Invisible Connection, kterým se přivádí i napájení to možná zvládnete i bez škrabání zdi. Je dosti nenápadný.

Tabulka vlastností

Číst 141 krát Naposledy změněno sobota, 28 listopad 2020 11:36