čtvrtek 6 květen 2021
Text Size

Televizor Strong SRT 50UC7433 (test): poprvé s Android TV a hned pomalu na jedničku s hvězdičkou

Novinková řada známé set-top boxové značky je ke koupi ve dvou úhlopříčkách (127 cm, 50" a 140 cm, 55") za 10.499 Kč, resp. 11.990 Kč, takže se odpichujeme prakticky ode dna. Foto: Strong

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: výtečný poměr cena/výkon, dva dálkové ovladače v ceně, o. s. Android TV sladěný s hardwarem a s vysokou aplikační kompatibilitou, snadné vypnutí obrazovky (velmi vhodný pro poslech rozhlasu přes DVB), zjevná snaha o lepší ovládání (výsledky tu jsou – vyvolání kanálů, rychlé EPG), ale…
  • proti: …bez kolování, rozložení tlačítek obou ovladačů není v klíčových místech identické, v EPG chybí upozornění na pořad, Wi-Fi pouze na 2,4 GHz

Můžete očekávat: Překvapivě kvalitní obraz podstatně nad úrovní ceny, sladěný operační systém Android TV s rychlým hardwarem, EPG bez zvukové prodlevy a také například vysokou aplikační kompatibilitu, takže si užijete co hrdlo ráčí. Pokud dbáte na poměr cena/výkon a chcete Android TV, tady budete v této úhlopříčce doma. Pokud se ptáte, co Philips (TP Vision), Sony a TCL, nebudete podle mého nijak zklamáni. A nejspíše i ušetříte!

 

Už upravená domovská nabídky (tlačítko s domečkem) nabídne i ikonu pro vstup do televizního tuneru. Nedivte se, že to zdůrazňuji. Přestává to být obvyklé a třeba Philips ji zcela zrušil.

 

Svět Android TV se nám proměňuje před očima. Máme tu nové výrobky od malých značek a máme tu i pokusy od velkých, ba přímo masových značek, jako jsou Hisense (zatím jen Severní Amerika) a Panasonic (už i Česko). Změna je život, jak říká klasik, a já dodávám, „tedy když to není ta poslední…“

Strong v tomto přijímači nabízí rozlišení Ultra HD (4K), tři tunery plus analogový, který je dnes u nás ve většině případů ničemu (tedy pokud nejste u podivné „kabelovky“, která signál stále posílá tímto hrůzným způsobem) a je tu i panel s plošným podsvícením. Ten pracuje s frekvencí 50 Hz, 10bitovými barvami, WCG (rozšířený barevný gamut) a zvládá i HDR10.

Slušnou výbavu podtrhuje Bluetooth (jednosměrné audio, tedy směrem na externí reprosystém) i když Wi-Fi je pouze ve verzi 4 a bohužel na 2,4 GHz, což je asi ta největší vada. Pokud bydlíte v paneláku, činžáku lidmi přímo naditém, asi byste měli zbystřit, protože tahle frekvence může být zarušena i prostou mikrovlnkou, Když ale máte k televizoru přiveden ethernetový kabel, asi vám to bude jedno.

Strong vnáší do světa Android TV svůj systém několika nových menu. Kdo ví, zda si na ně majitelé zvyknou, ale je to rozhodně pozoruhodné!

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů a EPG: kompletní osazení, třídění sice s více volbami než je zvykem, ale ne všechny pracovaly a zprovoznit se nepodařilo přesouvání stanic (vždy po jedné), takže nakonec bylo nutné použít jejich záměny. Třídění je tak trochu náročnější. EPG je se zvukem na pozadí a bez obrazového náhledu, při vstupu a odchodu však nevykazovalo žádnou zvukovou prodlevu. Posun na další dny snadný, zcela chybí upozornění na pořad.
  • Ovládání – menu a dálkový ovladač: je tu několik nabídek v nichž můžete nastavit parametry, nezvykle moc na jakýkoli přijímač. Na ovládání je třeba si zvyknout, řada věcí (vypnutí obrazu a ponechání zvuku) se ale dělá snadněji než jinde. Dva dálkové ovladače mají každý jiné rozložení kolem kurzorového kříže, seznam kanálů a EPG jde snadno vyvolat i když zcela jinak než je zvykem. OK takto nefunguje, List a EPG jsou mimo obvyklý dosah.
EPG je bez zvukové prodlevy při spuštění a odchodu, ale také bez obrazového náhledu.

 

  • HbbTV a aplikace: funkce při zkoušení u hlavních TV skupin bezproblémová, HbbTV je povoleno hned při instalaci televizoru i když menu nastavení Strongu tvrdilo něco jiného. Aplikační kompatibilita po mnoha hodinovém zkoušení nejdůležitějších služeb (HBO GO, Lepší.TV, Skylink Live TV a Youtube) prakticky bezproblémová. Aplikace jako DVTV, Markíza Plus, Počítání pro děti, TV Seznam a Youtube Kids po krátkém zkoušení zcela funkční. Kompletní přehled aplikací pro televizory různých platforem, včetně Android TV, najdete Televizním webu (externí odkaz, nové okno).
  • Obraz a zvuk: Překvapivé resamplování z nízkých rozložení, zjevná snaha po udržení pohybové ostrosti (často to funguje), obraz jde vysoce nad rámec ceny a kategorie, včetně barevného podání. Zvuk je vzhledem k uvedenému, a také tomu, že reproduktory klasicky vyzařují do podstavce, dosti lepší než bych očekával. Opět překvapení
Dvě „dálky“ k jednomu televizoru. Škoda, že se je výrobci nepovedlo lépe sladit (podívejte se co je kolem OK).

 

Výtečný poměr cena/výkon, rychlý a byl i spolehlivý…

Strong do televizorů s Android TV přináší svůj pohled na věc, resp. na způsob ovládání. Samozřejmě s nesmyslným přístupem Googlu, například ke kolování v naducaných vodorovných lištách nebo s jeho podivným menu nastavení, které k televizoru vysloveně nesedí, nic neudělá. To ale žádný, a to ani sebevětší výrobce TV, jako TP Vision (Philips), Sony či TCL. Přesto se ale v tomto případě podařilo často nešťastně navržené ovládání potlačit svým vlastním menu na několik způsobů, otázkou je, jak by to vypadalo v dlouhodobém provozu a zda by se na to dalo zvyknout.

Menu s někdy dublující se nabídkou tu ale jsou a pro vás je to další možnost, která je určitě výhodou, protože je můžete nebo nemusíte používat. Díky nim často snadněji než u konkurence vypnete obraz a necháte pouze zvuk, dostanete se k nastavení HbbTV, nebo ke zvukovým a obrazovým nastavením, atd., atd.

První televizor s Androidem se Strongu rozhodně povedl a klidně si může zadat i s honosnějšími a daleko prodávanějšími značkami. Tohle je určitě překvapení i když pár věcí, jako některé nešťastné překlady do češtiny a chyba u signalizace v menu HbbTV, by skutečně nezaškodilo opravit.

Tabulka vlastností

Číst 711 krát Naposledy změněno pátek, 27 listopad 2020 04:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.