pondělí 6 únor 2023
Text Size

Mobil TCL 10 Plus (test) s vynikajícím displejem nejen do útlé ženské ručky

Malých mobilů určených nejen pro ženy a dívky je dnes pomálu. Výrobci ženou dokonce už i základní modely k rozměrům nad šest palců, a poměr stran displeje se také donekonečna nedá natahovat. Tenhle sice má také 6,5", ale šířkou potěší a potěší i zaobleným displejem. Foto: autor a TCL

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: cena/výkon, dobře padne do skoro každé dospělejší ruky, a to i ženské a dívčí, excelentní displej (zahnutí na okrajích tak akorát), slušná kvalita videa, spolehlivá (a ovlivnitelná) nadstavba Androidu, resp. dodatečné funkce, rychlodobíjení
  • proti: největší nastavitelná velikost písma nebude řadě lidí vyhovovat, při focení s rozumným počtem pixelů nelze využít poměru stran 16:9, tlačítko na boku nelze naprogramovat, nedá se zapnout dvojitým poklepáním

Můžete očekávat: za nějakých 7.990 Kč mobil s výtečným poměrem cena/výkon a parádním displejem elegantního, „dražšího“, vzezření, který výborně padne do ruky. V ceně je měkký silikonový kryt (trochu přidá na šířce), mobil má výtečnou aplikační kompatibilitu a dostatečný výkon i když nikoli pro video ve 4K. Díky zaoblenému displeji s ním i „zaperlíte“ i když počítejte s tím, že fotoaparát odpovídá ceně a že tu tentokráte není fólie na displeji, což je škoda (lepení na zaoblený displej asi nebude triviální)..

Jak vidíte, jednotlivé snímací čočky jsou řazeny vedle sebe, což je systém použitý i v prvním TCL Plex. Čelní foťák je umístěn do výřezu displeje a výřez buď může být součástí aktivní plochy, nebo nikoli. Volbu upravíte v nastavení.

 

Mobil byl uveden v září společně s jednodušším TCL 10SE (4.990 Kč, resp. na Slovensku 189 €) a hlavní předností o které se tehdy hovořilo, byl zakřivený displej typu AMOLED s integrovanou čtečkou otisků prstů a technologií jednak vylepšující barevné podání NXTvision a jednak opět přinášející tzv. čtecí režim pro e-knihy. Podílí se ale i na vylepšení čitelnosti na slunci a ve třech stupních můžete upravit barevný režim a teplotu. A protože se dá vypnout, sami si ovlivníte, jak bude displej působit a pochopitelně i jakou bude mít spotřebu.

ČTĚTE TAKÉ: Test prvního TCL Plex

TCL 10 Plus má od Netflixu certifikaci HDR10, což je sice trochu zvláštní, ale třeba to někoho zajímá. Podle mého je daleko důležitější to, že Bluetooth pracuje jednak s kodekem aptx a jednak dovoluje připojit až čtyři bezdrátové reproduktory či reprosystémy. A navíc se – díky šířce 73 mm – výtečně drží i v malé ruce, a to má displej úhlopříčku skoro 6,5", tedy nějakých 16,5 cm. „Na vině“ je jiný poměr stran (19,5:9) představující ale už skoro konečnou stanici.

Využívat ho můžete buď se dvěma nanoSIM nebo jen s jednou a do kombinované mechaniky zastrčit paměťovou kartu MicroSD.

Tolik stručný úvod.

Podívejte se na video… (externí odkaz, nové okno) 

 

Zaoblení displeje je tak akorát.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: mobil bez vnějšího rámu, displej mírně zaoblený (tak akorát). Dole USB-C, jedno repro a zásuvka pro karty (z jedné strany SIM, z druhé paměťová karta). Nahoře jack pro sluchátka a reset. Silikonový kryt mobil zabezpečí, ale také mu přidá na šířce, což je znát. Výřez displeje pro přední fotoaparát lze v aplikacích ignorovat (nastavení pro každou z nich). Zpracování bylo výtečné.
  • Displej: čitelnost na přímém slunci teď neposoudím, venku se choval výborně a nejinak tomu bylo při silném nasvícení lampou. Je výtečně seřiditelný, zaoblený tak akorát a někdy se leskne. Podání barev, ostrost i kontrast vynikající, speciální čtecí režim rozhodně dobrý, ale o něco slabší než u TCL Plex. Obsah s HDR10 podáván s rozumnou mírou detailů u zatmavené scény, u přesvětlené to nebylo možné posoudit, testovací soubor se nepřehrál; výkon mobilu pro video ve 4K nedostačuje. K dispozici je i funkce „Displej  Always On“.
  • Ovládání: čtyři vnější tlačítka, tři vpravo (hlasitost, zapnutí/vypnutí), vlevo je jedno pro Google Assistant, který se dá vypnout, ale nastavit tlačítko na daném firmwaru nešlo. Tlačítka na displeji jsou přestavitelná ve dvou režimech – Zpět je zcela vlevo, Zpět je zcela vpravo. Dvojitý poklep pro zapnutí nefunkční.
Jak vidíte, fotoaparát je bohužel orientován na snímky 4:3…

 

  • Fotoaparát: režimy nenahrávají focení v poměru 16:9. U hlavního fotoaparátu lze využít automatického ostření (nebo ručního), ukládá se do formátu JPG. V případě videa platí totéž, Full HD i 4K se ukládá do MPEG-4 AVC, koncovka MP4 („VID_20201213_155018.mp4“). Snímky i video odpovídají třídě a ceně, video bylo vhodnější točit do Full HD. I když mobil své vlastní ve 4K přehraje, při pomalém švenku bylo vidět, že mu to dává zabrat.
  • Aplikační kompatibilita byla vynikající. Zkoušeny běžné aplikace IPTV/VoD, hry jako šachy, Go či Block Puzzle Jevel. HBO GO, Lepší.TV, či třeba Skylink Live TV bez jakýchkoli potíží stejně, jako čtečka knih Cool Reader. Zde bylo jen nutno zúžit okraj listu tak, aby text nešel do zaoblení a dal se v plné šíři rozumně číst.
Umístění čtečky otisku prstu na zamykací obrazovce displeje. Čtečka je poměrně spolehlivá (tak 85, 90 %).

 

Kvalitka za rozumné peníze

To, čeho jsem si velmi cenil (a stále cením) na původním TCL Plex taktéž s Android 10, totiž možnosti zapnout ho (po aktualizaci) dvojitým poklepáním a naprogramovat tlačítko na boku na dvě činnosti, tady bohužel nepracuje a TCL se tak zbytečně připravilo o jasnou výhodu, protože tohle dělá málokdo. Na tlačítku je otravný Google Assistant stále nepracující ani v češtině ani ve slovenštině, ale naštěstí se dá vypnout. A když to uděláte (a udělá to drtivá většina českých a slovenských zákazníků), co vám zbude?

Volné tlačítko…

Na jisté potíže jsem narazil u řízení paměti. Stačilo pustit například HBO GO a k tomu jednoduchou hru a HBO bylo třeba startovat znova. To samé se dělo například v kombinaci s Cool Reader, a to přitom v paměti nebylo nic víc než tyto dvě aplikace. A pokud jsem u záporů. Displej je nepochybně vynikající o tom žádná! Čtecí režim, který se nedá ovlivnit, je ale podle mého názoru o něco horší než u TCL Plex (mám je vedle sebe). Jinak si ale díky NXTvision v podstatě pomalu vše vyladíte k obrazu svému. Třeba i do odstínů šedi…

Na displeji se mi líbila nejen jeho kvalita, ale také to, že zahnutí po dvou stranách je děláno citlivě, takže se na mobilu nechá i číst i když jsem si ze začátku myslel, že si nezvyknu. Kvalita speciálního čtecího režimu TCL 10 Plus sice není tak vysoká jak by být mohla, ale pořád je to lepší než u drtivé většiny konkurence.

TCL 10 Plus, který se u nás prodává ve verzi 64 GB, je příjemně svižný a hlavně se chová spolehlivě což je daleko důležitější. Nadstavba TCL je velice dobrá, mobil umí QuickCharge 3.0 (QC 3.0 – více o rychlodobíjení zde), takže se akumulátor s kapacitou 4.500 mAh dodanou dobíječkou dobije za nějaké dvě hodiny, dobíječkou Sencor SCH660 (test) s rychlodobíjením USB PD to trvalo zhruba dvakrát tolik, ale USB PD, resp. QC 4.0, telefon neumí, takže dobíjí jako každé jiné nekompatibilní zařízení. Celodenní provoz byl v pohodě i při vyšším využívání, u mě držel i skoro dva dny (kombinace telefonování, čtení e-knihy, běžný internet a trochu IPTV/VoD).

Pokud to vyžadujete, zkontrolujte si maximální velikost písma, která vám možná nebude vyhovovat (u mě na doraz). Řada jiných věcí se dá ovlivnit, včetně boční lišty (Edge Bar), kterou vytáhnete zprava či režimu Auto (automobil). Fotografování podle mého ceně odpovídá, videa byla možná někdy trochu lepší, ale jak říká můj kamarád Aleš: „dobrý foťák v mobilu stejně pod 10.000 Kč neseženeš.“

Možnosti nastavení firemní obrazové technologie NXTvision. Funguje výborně i když režim pro čtení knih je o něco horší než u TCL Plex.

 

Tabulka vlastností

Číst 1145 krát Naposledy změněno úterý, 15 prosinec 2020 13:36

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.