sobota 19 září 2020
Text Size

Samsung Tizen bude letos ve všech Smart TV

Operační systém, který jsme v minulosti (a v tichosti) mohli najít například v hodinkách Gear 2 je prý nyní připraven pro další zařízení. A nejde o nic menšího, než o chytré televizory! Řešení je to ale hodně odvážné…  

Foto: Samsung a Tizen, koláž autor

 

UVNITŘ: přehled všech známých variant o. s. Samsung Tizen (dle různých zpráv, mj. z CES 2015).

 

ČTĚTE TAKÉ: Samsung Gear 2 a Gear 2 neo: Nová generace hodinek, jejich test najdete zde (odkazy se otevírají do nových oken). 

Samsung Z: chytrý telefon s o. s. Tizen (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Samsung má televizory jako klenot. Ostatně není jediný, protože jsou vlajkovou lodí každé spotřebně-elektronické firmy i když v tomto konkrétním případě se k nim ještě přidává řada Galaxy, ať už jí myslíme cokoli. Nyní ale firma vsadila na novou platformu, a to na operační systém stojící na linuxovém základě (je podporován Linux Foundation) stejně, jako Google Android. Jak to ale podle oficiálních stránek tizen.org (externí odkaz, nové okno, angličtina) vypadá, vyvíjí ho pouze Samsung s podporou Intelu. Další členové nejsou nikde vidět a přitom je psáno, že jde o otevřenou platformu, což je vidět i v české tiskové zprávě. Otevřená platforma s podporou dvou firem, přičemž Intel je v podstatě kdekoliv, je divná věc. Navíc na rozdíl od Google Android je Tizen poněkud problematický a prakticky bez aplikací. Viz naše zpráva o uvedení telefonu Samsung Z v Rusku (vše bylo nakonec zrušeno). 

Problémy s aplikacemi ale nemá jen Tizen, nýbrž i další linuxový produkt Firefox OS na který zase sází Panasonic a samozřejmě také oproti nim mnohem více rozšířený Windows Phone. 

Cíl Samsung se přitom zdá být jasný – „lepší je mít platformu na kterou mám majoritní, nebo spíše úplný vliv, než takovou, která je někoho jiného (Google Android…)“. 

 

Tizen 2.2 beta na mobilním telefonu (zdroj: Wikipedia).

 

Samsung má tendenci „applovatět“ už dlouho a tímto krokem se blíží k završení celé, nepochybně dlouhodobé akce, nebo chcete-li útoku. Ale Samsung není Apple a netuším, zda vůbec někdy bude. Přehnané ambice totiž zničily už mnohou kariéru. Navíc je evidentní, že Tizen u Samsungu nezůstane jen v hodinkách (Tizen Wearable), televizorech (Tizen TV), noteboocích (i o nich se oficiální stránka zmiňuje) či třeba v jednoduchých mobilech (Tizen Mobile), ale půjde dál. Oznámen je i vstup do automobilového průmyslu (Tizen Ivi) a možná se dočkáme i zařazení do opečovávané řady Galaxy. Vraťme se ale k televizorům. Jejich chytrá část je nyní sdružena pod názvem Smart Hub a ten má i v modelových řadách 2014/15 tři části. Na prakticky všech televizorech, které jsem ale minulý rok testoval se Smart Hub nevyvolával právě nejrychleji a nepatřil k nejpřehlednějším. 

Podle nové koncepce by chytrá část měla mít pouze jednu obrazovku, ale jak vše dopadne, si musíme ještě chvíli počkat. Ti, co jsou na veletrhu CES 2015 to už nejspíše vědí…

 

P. S. z interwiev s J. K. Shinem z vedení Samsungu pro CNET Korea (viz zde) vyplývá, že pozice Tizenu je zcela jasná: „We want Tizen to be on everything“. Samsung ho zkrátka chce všude! Nejspíše i v pračkách… Ostatně na www.tizen org je to také řečeno jasně, a to hned na obálce: „OS do všeho“.

 

Více informací o operačním systému Tizen najdete na oficiálních stránkách tizen.org (externí odkaz, nové okno, angličtina) a také na Wikipedii (externí odkaz, nové okno, čeština).

 

 

 

Číst 3059 krát Naposledy změněno pondělí, 12 leden 2015 08:56
Pro psaní komentářů se přihlašte