středa 2 prosinec 2020
Text Size

Doba koronavirová: díky velkému počtu připojených zařízení je řada sítí Wi-Fi nestabilní

Průzkum společnosti D-Link v pěti evropských zemích ukázal, že dvě třetiny dotázaných mělo doma kvůli velkému počtu připojených zařízení a následnému přetížení někdy nestabilní Wi-Fi.

Foto: D-Link

 

Průzkum, kterého se zúčastnilo 8058 respondentů starších 16 let majících v domácnosti síť Wi-Fi byl proveden v pěti zemích: Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku a Itálii. Odhalil, že 60 % respondentů má připojené více než dva chytré telefony (33 % jeden) a 35 % uvedlo, že má připojeno dva a více počítačů (52 % jeden). U tabletů pak 70 % respondentů zmínilo, že má k Wi-Fi připojen alespoň jeden. Není tudíž divu, že se v dnešní době, kdy je řada lidí stále ještě doma a další z domova pracují, 66 % domácností ve zmiňovaných zemích potýká s nestabilními bezdrátovými sítěmi. Vzhledem k situaci, jak zdůrazňuje výrobce síťových zařízení D-Link, je nutný nejen spolehlivý Wi-Fi směrovač, router, ale nutné jsou rovněž i základní znalosti o fungování a nastavení vaší domácí počítačové sítě (LAN).

ČTĚTE TAKÉ: Jaké je nové označování standardů Wi-Fi

Průzkum se týkal i znalostí o LAN

Zajímavé byly výsledky průzkumu D-Linku v oblasti znalostí o LAN a jejích prvcích. Pětina respondentů by neuměla vyřešit problém s Wi-Fi směrovačem, asi pětina také uvedla, že si nejsou jisti tím, co to vlastně Wi-Fi směrovač (router) vůbec je, přestože mají doma bezdrátovou síť. Tady jsou výsledky zjevně v rozporu a je vidět, že řada respondentů své odpovědi neuvedla správně. Situace tak bude nejspíše významně horší, než uvádí průzkum, což ale není nic zvláštního.

„Z našeho průzkumu vyplývá, že ne každý si je jistý nastavením a ovládáním Wi-Fi routerů v domácnosti. Ale právě v těchto týdnech je stěžejní mít nad domácí Wi-Fi sítí kontrolu a umět řešit případné problémy s výpadkem připojení. Samozřejmě nejlepší variantou je mít Wi-Fi router, na který se můžete spolehnout,“ říká Klára Macková, Sales Manager společnosti D-Link Česká republika.

D-Link DIR3060 (4.500 Kč) odpovídá standardu Wi-Fi 5 (802.11ac) a je také tzv. Wi-Fi Mesh Ready. Můžete tedy k němu přidat rozšiřující modul DAP-1620 vytvořit tak jednu bezdrátovou síť se širším pokrytím.

 

Jak můžete zlepšit své bezdrátové připojení přes Wi-Fi?

Tady je několik doporučení…

  • Sledujte a případně minimalizujte počet připojených zařízení – když jste doma, vypněte bezpečnostní kamery a například také můžete odpojit herní konzolu (hry se aktualizují i v pohotovostním režimu).
  • Mějte na paměti, které on-line aktivity jsou nejnáročnější na přenos dat – stahovat filmy na pozadí třeba během videokonference není vhodné, což platí například i o streamování náročnějších filmů (4K).
  • Umístěte svůj Wi-Fi směrovač co nejvíce do středu vaší domácnosti – signál se vzdáleností ztrácí a rychlost přenosu klesá.
  • Ujistěte se, že máte router s nejnovějším firmwarem – aktualizace nejen že opravuje bezpečnostní chyby, ale může také vylepšit vlastnosti.
  • Nemáte náhodou příliš starý router s už nevyhovujícími standardy?
  • Prozkoumejte také, zda jde signál Wi-Fi zesílit přidáním dalšího přístupového bodu, někdy je ale lepší výměna routeru za novější model, který umí najednou obsluhovat více zařízení a pracuje s novějším standardem. Dnes by měl být v domácnosti směrovač minimálně s Wi-Fi 5, tedy postaru s Wi-Fi ac.
  • Jestliže pracujete z domova, zvažte oddělení pracovního provozu a domácího internetového provozu. Můžete také omezit šířku pásma pro některá ze zařízení vašich děti, nebo vytvořit tzv. podsíť pro domácí použití (pokud to váš směrovač umožňuje). To zabrání dalším osobám, aby např. během důležitého konferenčního hovoru zablokovaly celou šířku pásma bezdrátové sítě například sledováním videí.

 

Číst 268 krát Naposledy změněno čtvrtek, 28 květen 2020 15:20