úterý 15 červen 2021
Text Size

Pardubicko musí přeladit: v noci na pondělí ukončí Multiplex 4 vysílání a nahradí ho Multiplex 24 v DVB-T2 v němž bude i Šlágr TV

Vypínání DVB-T se dotkne dvou vysílačů: Pardubice - Slatiňany (kanál 48) a Svitavy – Hřebečov (kanál 45), třetí vysílač umístěný v Ústí nad Orlicí už vysílání „čtyřky“ ukončil v červnu. Foto: archiv autora

 

Krátce po veřejnoprávním multiplexu 1 České televize vypne své vysílání v Pardubickém kraji také Multiplex 4 s tematickými kanály skupiny Nova a dalšími programy komerčních televizí.

V pondělí nad ránem se tato síť ze zmiňovaných  vysílačů odmlčí a společnost Digital Broadcasting, tak dokončí přechod na DVB-T2 v tomto kraji, který zahájila 22. června vypnutím této sítě na dalším krajském vysílači v Ústí nad Orlicí – Andrlův Chlum (kanál 45) a Přechodové sítě 13 na všech třech krajských vysílačích (všude šlo o kanál 24). Od tohoto dne také v kraji vysílá finální Multiplex 24 ve standardu DVB-T2, který postupně nahrazuje vypínaný Multiplex 4 ve standardu DVB-T. Tato finální síť vysílá na kanálu 21.

Multiplex 4 - vysílače.

 

Někdo bude muset použít i dvě antény…

Multiplex 4 šíří tematické kanály skupiny Nova, konkrétně stanice Nova 2, Nova Action, Nova Gold a dále Prima Comedy Central, Joj Family, Relax, Rebel a východočeskou televizi V1. Jeho nástupce, multiplex 24, nabízí kromě těchto programů i hlavní kanál Novy (souběžně vysílá i ve finálních multiplexech 22 a 23 provozovaných Českými Radiokomunikacemi), Klenot TV, Galerii, ABC TV, CS Mystery a nově také hudební kanál Šlágr TV, který byl vyřazen ze sítí CRA kvůli porušení smlouvy o distribuci signálu. Diváci, kteří dosud spoléhali na příjem multiplexu 4 a chtějí si zachovat jeho programy, musí během pondělí přeladit své přijímače, aby se jim načetla nová programová nabídka. Řada domácností tak učinila již v červnu v souvislosti s ukončením vysílání Přechodové sítě 13.

Diváci, kteří využívají pro příjem pozemní digitální televize společnou televizní anténu (STA), se musí ujistit, zda byla upravena pro příjem programů na kanálu 21. Pokud ne, je třeba objednat servisní firmu, která přeladí kanálovou vložku multiplexu 4 na nový kanál multiplexu 24. I tito diváci následně musí ještě přeladit své přijímače.

U individuálních venkovních antén je třeba zajistit správné směrování na vysílače Digital Broadcasting, které se většinou nachází v jiných lokalitách než vysílače CRA.

Někteří diváci tak musí použít dvě příjmové antény a signály z nich sloučit, což je opět práce pro profesionálního anténáře. V určitých případech totiž nelze na jednu anténu získat kvalitní signál sítí obou konkurenčních operátorů.

Multiplex 4 - vysílač Pardubice Slatiňany.

 

Někteří diváci na Pardubicku museli přeladit již v červnu

Část diváků z Pardubického kraje Multiplex 4 nenaladí již dva měsíce, protože přijímají signál z vysílačů v Královéhradeckém kraji, konkrétně pak z Chlumu u Hradce Králové. Multiplex 4 v celém Královéhradeckém kraji ukončil vysílání již 22. června, stejně jako Přechodová síť 13. Místo nich od tohoto data vysílá finální multiplex 24 ve standardu DVB-T2 (kanály 44 a 45). Digital Broadcasting musel tuto změnu provést předčasně, protože jeho Přechodovou síť 13 na kanálu 24 začal rušit nový vysílač polské veřejnoprávní televize TVP z krkonošských Sněžných jam a finální multiplex 24 měl pro tento region zkoordinovány kmitočty, na kterých vysílal jeho předchůdce multiplex 4. Proto bylo nutné tuto síť v Královéhradeckém kraji předčasně vypnout.

Multiplex 4 - vysílač Svitavy Hřebečov.

 

Co čeká operátora dál? Olomouc, Vysočina, Jižní Morava…

Digital Broadcasting bude mít poměrně perné září, během něhož má dokončit přechod na DVB-T2 ve všech zbývajících krajích – na Vysočině a celé Moravě.

  • V úterý 1. září ukončí vysílání multiplexu 4 a Přechodové sítě 13 v Olomouckém kraji, kde zároveň odstartuje finální multiplex 24.
  • Ve středu 2. září proběhne stejná operace v Jihomoravském kraji.
  • Dne 23. září dojde přechod na Vysočinu.
  • Dne 29. září bude ve Zlínském kraji
  • A koncem měsíce, 30. září, v kraji Moravskoslezském.

Multiplex 4 tak společně s Českou televizí a jejím multiplexem 1 ukončí přechod na DVB-T2 jako první ze čtyř celoplošných sítí DVB-T. Multiplexy 2 a 3 budou následovat o měsíc později.

Celý přechod na DVB-T2 pak má být završen do konce října 2020. Poslední vysílač celoplošné sítě DVB-T se odmlčí 28. října ve Valašských Kloboukách a poslední vysílač DVB-T2 odstartuje tamtéž 29. října (vypínat se bude Multiplex 4, zapínat Multiplex 24).

 

Multiplex 4 - vysílač Ústí nad Orlicí.
Číst 760 krát Naposledy změněno středa, 02 září 2020 21:07

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.