středa 20 leden 2021
Text Size

Philips uvedl unikátní televizor s AI a audiem od B&W, bezdrátové „pecky“ i zvukové lišty Fidelio B95 a B97

Společnost TP Vision, výrobce televizorů a audia značky Philips, uvedla nejen překvapivě řešený vlajkový OLED+935, ale také několik nových zvukových zařízení. Právě na ty se nyní zaměříme. Foto: TP Vision

 

O novinkách na poli televizorů, včetně překvapivě řešeného přístupu k umělé inteligenci (AI), najdete více informací v článku na Televizním webu (externí odkaz, nová záložka).

 

Ve stručnosti vzato půjde v televizorech o Philips 48OLED935 s úhlopříčkou 122 cm, cena neznáma, Philips 55OLED935 se 140 cm za 69.999 Kč (ten by se měl zřejmě objevit jako první) a Philips 65OLED935 se 165 cm, opět zatím bez cenovky.

Kromě zvuku od Bowers & Wilkins (B&W) s unikátním „výškáčem“ na zvukové liště, který vidíte hned v úvodní fotografii je tu ještě čtyřstranný Ambilight ke kterému se výrobce vrátil po několika letech a zmiňovaný čip s umělou inteligencí (AI), který je však umístěn vedle obrazového procesoru P5. AI se tak stará o soulad mezi jednotlivými prvky P5 (zdroj, barva, kontrast, pohyb a ostrost) a srovnává je s databází milionů testovacích klipů. Ostatně evropský ředitel aktivit TP Vision, Kostas Vouzas, který nás on-line prezentací Philips TV & Sound provázel (značka se neúčastní veletrhu IFA 2020) hned v úvodu řekl, že možná nejsou největší v branži, ale… Právě na tohle „AI ale“ jsem hodně zvědav, protože je to zcela odlišný přístup například od Samsungu, což je stále ještě jednička na trhu.

K TÉMATU:

A k uvedeným televizorům ještě důležitá maličkost týkající se čistění obrazovky OLED o čemž více najdete ve speciálním článku (externí odkaz, nová záložka). Výrobce oznámil, že nová verze použité čipové sady zvaná Inteligent Dual Engine nabízí řešení využívající detekce programových log monitorováním mřížky o 32.400 zónách. Systém v nich hledá statický obraz (ten tzv. na panelu ulpívá…) a zajišťuje postupné snižování intenzity světelného výkonu v dané oblasti, což podle TP Vision odstraňuje problém asi z 95 %. Pak mohou nastoupit obvyklé postupy (viz odkaz výše).

Sluchátka Philips TAH9505 se systémem ANC můžete používat bezdrátově nebo i přes kabel.

 

Sluchátka bezdrátová i drátová, ale s odnímatelným kabelem

Jak jsme už napsali, audiofilská sluchátka Fidelio X3 vstupují do prodeje od září a má to prý být nářez! Teď se ale věnujme těm dalším, taktéž vybaveným aktivním potlačením okolního hluku. Systému říká výrobce ANC a uvedl Philips TAH9505 v lehkém skládacím designu s nastavitelným hlavovým obloukem a velkými měkkými polštáři kolem uší. Zabudovány jsou neodymové akustické měniče o průměru 40 mm a značka tvrdí, že nabídnou „výjimečný poměr cena/výkon“. Vedle bezdrátového používání přes Bluetooth 5.0 (profily A2DP, AVRCP, HFP, HSP), můžete využít i připojení odnímatelným kabelem, který dostanete v ceně. Sluchátka fungují i jako hands-free pro mobil a napájí je akumulátor typu Li-Pol s udávanou dobou provozu asi 20 hodin.

Bezdrátové „pecky“ do uší Philips T8505 s dobíjecím pouzdrem.

 

Plně bezdrátovými sluchátky stále se systémem ANC jsou Philips T5505 a Philips T8505 mířící do střední cenové hladiny i když, stejně jako v předchozím případě, skutečnou cenu zatím neznáme. U T5505 jsou zabudovány neodymové reproduktory o průměru 8 mm, u T8505 už mají 13 mm. Doba provozu je udávána na až 5, resp. 6 hodin (záleží na využívání funkce ANC), dalších 18 hodin přehrávání má zajistit kompaktní přenosné pouzdro s dobíjením „pecek“.

Philips Fidelio B95 je osazen 14 reproduktory.

 

Zvukové lišty běžné i se značkou Fidelio

V této kategorii uvedl Philips TV & Sound (nebo TP Vision; jak se vlastně dnes firma jmenuje není jasné) pět výrobků série 8000 a dva v nejvyšší třídě pro kterou má vyhrazeno jméno Fidelio stejně, jako u audiofilských sluchátek Fidelio X3.

O sérii 8000 toho zatím není moc známo. Představuje zvukové lišty od výkonu 120 W (B8205, konfigurace 2.1) až po 360 W u B8905 s typem 3.1.2, bezdrátovým subwooferem (to je ta jednička…) a měniči Dolby Atmos Elevation, což obstarává „.2“. Toť vše.

„Soundbary“ Fidelio mají nabídnout zakázkové komponenty, pokročilé technologie a prvotřídní materiály. Alespoň to zdůrazňuje výrobce v zaslané tiskové zprávě.

Philips Fidelio B95 má prostorový zvukem ve formátu 5.1.2 a obsahuje celkem čtrnáct elektroakustických měničů, včetně pěti 19 mm kopulovitých výškových reproduktorů (tři jsou vpředu a dva směřují do stran). Osazen je také středo-basovými repro o průměru 8,9 cm a dvěma speciálně určenými pro Dolby Atmos Elevation. To proto, že tento systém může nabízet i zvuk jdoucí ze stropu, nebo odrazem od stropu.

Philips Fidelio B97 už má konfiguraci 7.1.2, přičemž se od předchozího odlišuje zejména systémem se dvěma oddělitelnými bezdrátovými reproduktory, které, cituji „fungují jako součást levého a pravého kanálu, pokud jsou umístěny hned vedle soundbaru nebo jako vyhrazený levý a pravý prostorový kanál, pokud jsou umístěny odděleně od soundbaru v místnosti“.

Vidíte je na následujícím snímku.

Philips Fidelio B97 obsahuje celkem 17 elektroakustických měničů, včetně osmi středo- basových o průměru 8,9 cm.

 

Kompletní „bezdrát“ na doma: Philips TV & Sound Wireless Home System

Novinka založená na systému DTS Play-Fi o kterém jsme nedávno psali a je obohacena o aplikaci Philips Sound. Vše bylo vyvinuto tak, cituji, „aby snadno a bez zpoždění propojilo kompatibilní produkty Philips TV & Sound“.

Těchto pokusů jsme už zažili mnoho, včetně těch od Philipsu, ale tohle má prý být jiné.

Uvidíme…

Nová platforma má umožnit streamovat audio ve vysoké kvalitě z televizorů a mobilů do kompatibilních reprosystémů po celém domě a k tomu využívá vlastní streamovací synchronizaci a autentizaci. Všechny televizory Philips roku 2020 s operačním systémem Android TV budou DTS Play-Fi podporovat již z výroby, televizory z roku 2019 po aktualizaci.

 

Číst 275 krát Naposledy změněno středa, 02 září 2020 11:25