středa 2 prosinec 2020
Text Size

Televizní mihotání aneb Zapomeňte na Android TV

Televizory jsou nejfrekventovanějším zbožím v klasické spotřební elektronice. Před koncem roku to platí dvojnásob a letos, a loni, se toho u nich událo opravdu hodně! Vybrat si, je tak čím dál složitější. 

Foto: archiv autora

 

Nabídka televizorů na českém, slovenském a potažmo i evropském trhu je neuvěřitelně široká. Já se ale zaměřím na jednu její část. Totiž na operační systém, nebo jak se také postaru říkalo „na platformu“. Pokud nevíte, po jakém momentálně u televizoru sáhnout, podívejte se na malé shrnutí postavené na zkušenostech z testování desítek přístrojů.

  • Android TV – Google přišel se systémem, který je nedodělaný a problematický. Funguje jen zpola, a to včetně chytrých funkcí, HbbTV či třeba Wi-Fi. Po recenzi nějakých pěti, šesti televizorů to myslím už mohu s klidným svědomím prohlásit. Prostředí je prakticky fixní, aplikace abyste hledali, protože se samovolně v nabídkách přesouvají a systém se občas zapomene natolik, že si musí vyčistit hlavu a samovolně se resetuje. Kuriozitou je problémové vyhledávání aplikací na Google Play.
  • Firefox OS je známý z jiných zařízení nízkými nároky na hardware. Rychlost odezvy, ale u TV zvýšit potřebuje. Bohužel se mi zdá, že ho Panasonic  kombinuje s původními částmi kódu navrženými pro platformu Viera a pokud tomu tak skutečně je, tady nejspíše bude zdroj oné pomalosti. Jinak jde o solidní a stabilní systém s možností upravit domovskou nabídku v podstatě plně (nikoli ale úplně), čímž je ojedinělý. V základu jde už nyní o solidně odvedenou práci.
  • Tizen – Nenápadný (Samsung ho nikde neprezentuje), solidní a stabilní systém s relativně rychlou odezvou i když i tady jsou rezervy. Narážím také na občasné problémy s Wi-Fi připojením a obvyklé problémy s HbbTV známé z předchozí platformy Samsungu. I když je co vytknout, rozhodně je to solidní a kvalitní základ u kterého si nepochybně výrobce připravuje půdu například pro mobily. Po pravdě? Při problémech s Googlem, se mu nelze divit!
  • WebOS – LG letos uvedlo druhou verzi u které výrazně vylepšilo odezvu i když to stále ještě není ono. Nicméně dostáváte robustní platformu se spolehlivými funkcemi, včetně těch, které jinde zlobí (HbbTV, napojení na Wi-Fi). Systém ještě potřebuje zrychlit odezvu na příkaz a hlavně výrazně zpružnit instalaci, která je jak pro pětileté dítě. Bylo by také dobré, nabídnout možnost úpravy prostředí. Ani tohle zatím spolehlivě nefunguje a možností je málo.

Obecně vzato, jsou momentálně u moderních unixových operačních systémů pro televizory problémy s rychlostí operací (odezva na zmáčknutí dálkového ovladače), prací aplikací na pozadí (typicky se vypíná zvuk při přechodu do EPG) a také s napojením externích zařízení jako jsou klávesnice a myši. Navíc Android TV vůbec kurzor nepodporuje (Google to poněkud přehnal…), takže vyvstává další potíž. Sony ji už ovšem vyřešilo tak, že si prostě kurzor samo dodalo, TP Vision (Philips) to neřeší.

Momentálně výrobci pracují na zvýšení rychlosti operací, odstraňují nejrůznější větší i menší drobnosti typu spolupráce s perifériemi a v případě Česka a Slovenska také převádějí lokální aplikace. Na čem dělá Google, netuším. Asi na zprovoznění Android TV!

A klasické platformy? Mám pocit, že Loewe dobře ví, proč používá ověřený NetRange a nikoli nějaký Linux nebo chcete-li Unix. Zkrátka čeká, až se vody uklidní, což je rozumné.

Velice rozumné!

A co si ze situace odnáším já? Ať už bych dnes chtěl klasickou nebo moderní platformu, jedno vím jistě – v žádném případě bych zatím nešel do Google Android TV. Tedy šel bych, pokud bych byl experimentátor a neřešil finance.

 

V každém případě přeji šťastnou ruku při výběru televizoru, ať už se rozhodnete jakkoli.

A klidné předvánoční mihotání… :)

 

Číst 3852 krát