čtvrtek 2 červenec 2020
Text Size

Samsung Galaxy S5: parádní, ale s nemálo výhradami (test) Doporučený

AKTUALIZOVÁNO: Každoroční (také vám to připadá šílené…) obměna toho nejlepšího, co má největší výrobce mobilních telefonů k dispozici přichází s nenápadným designem a několika překvapivými mínusy ve výbavě. Jsem tak dosti zvědav, jak si povede.  

foto: autor a Samsung 

AKTUALIZOVÁNO, 7.5.2014, 16:30 (a také 12.5. - viz níže): Telefon má odolné sklo a podporuje DLNA, i když to Samsung na svých stránkách popírá (ověřeno u výrobce, recenze upravena).

 

Hodnocení: 85 %   

pro: excelentní displej, delší výdrž při práci na akumulátor než bychom čekali, vysoký výkon, kvalitní fotoaparát s natáčením do rozlišení Ultra HD, vychytané funkce, pro někoho i integrované zdravotní rozhraní, funkce pro sportovce či měření tepu

proti: pokud objeví na microSIM kartě aktivovaná data, bez dotazu si je po instalaci sám zapne (!), nepodporuje zvuk v dts, chybí Wi-Fi Miracast, pro někoho i to, že chybí FM rádio, že je dosti přepracované ovládání a nelze fotit dotykem na displej 

shrnutí: Velmi vysoká cena, ale kvalitní provedení, excelentní displej, spousta příslušenství, včetně zdravotnického a sportovního a vysoký výkon. Bude to stačit, když chybí například odolné sklo a telefon je nadměrně velký?

 

PO ČTRNÁCTI DNECH TESTOVÁNÍ: pomalu začala povolovat krytka rozhraní Micro USB 3.0 (víčko se přestávalo dát plně zamáčknout), občas se samovolně zapínalo Bluetooth a zlobila přednastavená velikost písma ve čtečce elektronických knih Cool Reader (neustále se vracela k 20bodům). 

 

 

Ovládací tlačítka jsou u Androidu 4 (4.4) jinak nadefinovaná. Zleva je vyvolání běžících aplikací (delší podržení – nastavení pozadí, domovské obrazovky a nástroje), prostřední tradiční návrat na domovskou stránku (delší podržení – „Chytré karty Google“, ovšem bez datového spojení nefunkční). Pravé tlačítko zůstalo stejné (Zpět), delší podržení neudělá nic. Škoda, že alespoň toto nejde definovat…

 

Očekávaná hitovka nejvyšší třídy přichází v poněkud kontroverzním provedení. Má výtečný a konečně i také rychlý fotoaparát s autofokusem přes dotyk na displeji, ale snímek vám takto nevyfotí a nemá ani hardwarovou spoušť. Výborně hraje i ze zabudovaného reproduktoru, ale není ani stereo, ani nepodporuje formát dts, který zvládají i mnohem levnější mobily. A to ještě nemluvím například o tom, že jí chybí i FM rádio… 

Nicméně má hodně zajímavé příslušenství a celou řadu vychytávek, jako například možnost psát po displeji, který je typu OLED a také elektrostatický a dotykový, perem, nehtem, či obyčejnou tužkou. Zajímavý je i tzv. „Soukromý režim“, který skryje soubory před ostatními a musí se speciálně vyvolat a příjemné může být i to, že v okamžiku práce v aplikaci se vám příchozí hovor jen otevře do vyskakovacího okna, takže můžete hovořit a nadále pokračovat.

Vychytávek je víc, otázkou ale je – bude to vzhledem k výše uvedenému a ceně 18.489 Kč stačit? 

 

Barvy jsou zvolené výborně. K těm na snímku si ještě připočítejte ještě černou a velice povedenou zlatou. Mimochodem měření tepu se obstarává čidlo umístěné vedle LED blesku na zadní straně.

 

Design, zpracování a určení

To první nijak neupoutá. Je to taková klasika a i zde se očekávalo víc. Nicméně mě nevadí, já mám klasiku rád…

Tradičně je vyřešeno i rozmístění tlačítek – na jednom boku obvyklá hlasitost, na druhém zapnutí, dole pak zakryté rozhraní Micro USB 3.0, nahoře běžný jack pro sluchátka. Nechybí ani odolné sklo Gorilla Glass a krytí IP67. Na takovouto odolnost telefon opravdu nevypadá ale odolný je. Ovšem pozor! Pokud odklopíte kryt na zadní straně najdete pod ním běžně výměnnou baterii a sdruženou mechaniku karty microSD a microSIM. Když kryt otočíte, zjistíte proč tomu tak je – tenoulinké těsnění, které má zabránit třeba vniknutí vody při ponoření, je právě na něm. Objektiv fotoaparátu, blesk a okolní čidla jsou, stejně jako reproduktor, utěsněna sama o sobě. V každém případě i když je zpracování telefonu opravdu na úrovni, musím říci, že ve mně těsnění krytu moc důvěry nebudilo. 

Pokud bych se měl zamyslet nad tím, pro koho je telefon určen a opomenu to, že na něj musíte mít, nebo za něj prostě chcete onu značnou částku dát, tak jsem trochu na rozpacích. Tak špičkový zase není, abych napsal, že „je pro ty, co chtějí to nejlepší“. Jsou lepší a vybavenější i když je pravdou, že takto kvalitní displej najdete málokde. 

Pro majitele Galaxy S4 také není, majitelé Galaxy S3 jsou jiná sorta za což mohlo překotné zlevňování telefonu, který se právě dobře neprodával, a majitelé Galaxy S2, jako jsem já, si nejspíše najdou něco jiného…

 

Synchronizaci s MS Outlook opět obstarává Samsung Kies. Musíte ale přejít na zcela novou verzi. Stávající program verze 2.6 je neuvěřitelně mohutný a potřebujete pořádný hardware, takže se připravte i u trojky..

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je výborná, pohledové úhly naprosto excelentní. 
  • Kontakty v mobilu po importu – největším problémem je funkci Import/Export vůbec najít. Je totiž umístěna ve volbě Nastavení a nikoli tam, kde by to našinec čekal nejvíce – v operacích s kontakty nebo na menu vyvolatelném rovnou z kontaktů. Například když dáte „Vybrat“ a zvolíte „Vše“, jediné co můžete dělat, je „Sdílet vizitku“. Google začíná mít v Androidu pěkný chaos… Jakmile ale kontakty nahrajete do paměti telefonu, jdou seřadit (jméno, nebo příjmení) nebo podle téhož jen zobrazit. 
  • Ovládání vidíte na fotografii výše. K dispozici jsou tři hlavní tlačítka  a jejich podsvícení jde vypnout, takže nezlobí v aplikacích (nerozsvěcují se). Bohužel mají předefinované funkce (Google, výrobce operačního systému, si trochu přihřál polívčičku se svými „Chytrými kartami), nadefinovat jinak bohužel nejdou.
  • Synchronizace s Outlookem, spojení s PC – to druhé bez problémové, bohužel k dispozici jsou pouze dva režimy („Mediální zařízení“ a „Fotoaparát“) a např. „Pouze nabíjení“ chybí. Synchronizace s MS Outlook vyžaduje Kies 3 a výkonný počítač. Je povětšinou bez potíží, ale narazil jsem opět na občasné zdvojování kontaktů, což bohužel dělá i Kies 2.6, a to i ve verzi Lite s mým Galaxy S2. 
  • Velikost a hmotnost: výrazně zvýšená, a to i ve srovnání s předchůdcem Galaxy S4. Ta má pětipalcový displej (5ʺ – 12,7 cm), rozměry (švh) 70 x 137 x 8 mm a hmotnost 130 gramů. Naproti tomu nová S5 s displejem 13 cm (5,1") má 73 x 142 x 8 mm a 145 g. Řeknete si „jen tři milimetry šířky navíc…“. Ty ale udělají hodně, což bylo při fyzickém srovnání s S4 jasně poznat. Pro ženy S5 rozhodně nebude a pro všechny muže také ne. Pro zajímavost „tableto-telefon“, tedy phablet LG Flex (test zde – odkaz se otevírá do nového okna) má displej s úhlopříčkou 12,7 cm (6ʺ), hmotnost 180 gramů a rozměry 82 x 161 x 9 mm. A samozřejmě i odolné Gorilla Glass. Říkám to proto, že tady hraje roli každý milimetr šířky!
  • Doba provozu: za toho běžného a kombinovaného (trochu od každého) nebyl problém dosáhnout dvou dnů, přehrávání videa z iVysílání (Wi-Fi zapnuto) – cca 10 h, běžné video (Wi-Fi vypnuta) zhruba 12 h. Oficiálně dodávaná dobíječka dává „výstup 5,3 V, 2 A“ ! (u Galaxy S2 měla 5 V, 0,7 A, u S4 pak 5 V, 2 A). Tady je jasně vidět rozdíl! Nicméně i když jsem po celou dobu dobíjení měl zapnuto Wi-Fi a přehrával jsem pořady z iVysílání ČT, dostal jsem se na skvělých 2 h 45 min. Při naprostém vybití telefonu nešel – po připojení originálního dobíjecího zařízení – zapnout okamžitě a bylo třeba nějakých osm, devět sekund počkat. 
  • Údržba – překvapivě snadná, krycí sklo se kupodivu „upatlává“ velice málo a i když nevím, co je aplikováno za ochrannou vrstvu /možná to bude Gorilla Glass 3), v každém případě funguje.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – pracovala s občasnými výpadky po celou dobu testu i když je kupodivu dodávána už s telefonem (!); Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – netestováno.

 

POZOR! Telefon si po instalaci sám zapnul datový režim ze SIM karty a spustil zálohování na server Googlu. Nijak na to neupozornil, ani se nezeptal, zda ho chci či nechci. Takto tedy pánové u Googlu a Samsungu ne. Takto rozhodně ne!

 

Jaký je? Dobrý, ale bude to stačit?

Tohle je myslím otázka nejzásadnější. Po ty, co chtějí být za každou cenu na špici to nejspíše bude málo i přesto, že Samsung své jméno stále má. Pro ty, kdo mají Samsung rádi a pravidelně ho kupují to myslím stačit bude a budou možná dokonce i nadšeni. Všichni pak budou nadšeni excelentní displejem, výkonem bez kompromisů a také výborným zvukem, a to i z jednoho zabudovaného reproduktoru. Než ale vytáhnete peněženku, uvědomte si, že jsou tu i jiní, kteří dokonce někdy za podstatně méně nabízejí v podstatě to samé. Například Xiaomi Mi3 (odkaz se otevírá do nového okna) nebo Sony Xperia Z1 (odkaz se otevírá do nového okna), kterému kvůli pomalému dobíjení uteklo ocenění „Digirevue doporučuje“ o příslovečný chlup. Dnes je ovšem ve výprodeji za nějakých deset tisíc, a to už se dá ledacos překousnout. Zvláště, když má odolné sklo dokonce z obou stran!

Galaxy S5 to tak bude mít těžší, než jakýkoli jeho předchůdce. Zvláště přes nastupující modely jako Sony Xperia Z2 -- bohužel -- v obdobné cenové relaci. 

 

Tabulka vlastností

 

 

Režim vysoké úspory energie, v překladu nešikovně pojmenovaný „Ultra úsporný režim“, vám v případě, kdy dochází „šťáva“ změní obrazovku na černobílou, resp. s odstíny šedi a vypne nejrůznější funkce. Zkusil jsem ho, když jsem měl k dispozici 19 % a S5 následně odhadla dobu provozu na skoro dva dny…

 

 

Ke Galaxy S5 se opět dodává celá řada příslušenství. Od zdravotního náramku, přes známé hodinky Gear 2 až po takto šikovný obal. Tohle má Samsung skutečně vychytané!

 

Číst 8808 krát Naposledy změněno pondělí, 12 květen 2014 11:13
Pro psaní komentářů se přihlašte