čtvrtek 6 květen 2021
Text Size

Přenosné rádio Maximum F7 Stereo DAB+ (test) aneb Hodně příjemné překvapení s AMS a velmi dobrým zvukem

V neotřelém designu s přední stranou pokrytou textilií, a s ostatním stranami pogumovanými, přichází na český trh přijímač, který v sobě skrývá daleko víc, než by se na první pohled zdálo. Foto: autor a Antenex

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: cena/výkon, funkce AMS (!) u VKV, velmi dobrý zvuk (i přes stereo sluchátka) se zanedbatelným zkreslením i při nejvyšší hlasitosti, vysoký výkon zesilovače, který byl znát i u Bluetooth (!), solidní design nepostrádající nápad, displej s rozměrnými hodinami a výtečně čitelnými znaky, spousta míst k uložení stanic, slušná citlivost
  • proti: bez českých znaků v RDS a DAB

Můžete očekávat: vysoký výkon zesilovače, velmi dobré zvukové podání s nizoučkým zkreslením i při nejvyšší hlasitosti, neotřelý vzhled a spoustu paměťových míst pro uložení naladěných stanic (to také jen tak neuvidíte!). Navíc rozměrné hodiny a výborný displej. Tenhle přijímač je určitě příjemným překvapením a zpestřením někdy až uniformního domácího trhu. Škoda absence českých znaků, byť ty s „nabodeníčky“ nevypadávaly a nijak se „nekroutily“. „Cestina“ je dnes ale běžná, protože očekávané prodeje nejsou vysoké. Možná po rozhlasové digitalizaci…

Ovládání je pouze na horní části, oba otočné voliče příjemně přeskakují. Tohle je precizně provedeno stejně, jako tlačítka s jasným zdvihem na která musíte vyvinout tlak tak akorát. Rozložení by ovšem mohlo být lepší.

 

Přenosný přijímač s teleskopickou anténou Maximum F7 Stereo DAB+, je vybaven kovovým držadlem a prodáván za 1.749 Kč. Za to dostanete dvojici rozhlasových tunerů (VKV/FM a DAB/DAB+) s možností uložit velmi vysoký počet stanic (2x 30), což například s příručkou nesedělo, ale jak jsem byl informován, už se připravuje opravená verze. A dostanete také vysoký výkon stereo zesilovače 5 W (RMS) a k tomu návdavkem výborné Bluetooth pro streamování muziky z mobilního telefonu. Vše doplňuje obvyklá výbava v podobě dvou budíků a režimu Sleep (spánek) nebo-li, jak já říkám, „usínání při rádiu“.

Napájení obstarává zdroj s pevnou šňůrou zakončenou konektorem microUSB, což je také to jediné, co dostanete v ceně; v příručce se sice hovoří o Mini USB, ale to tu opravdu není. Čtveřici baterií (buřty R14) si už musíte dokoupit sami. Tedy pokud nechcete rádio využívat čistě stacionárně.

Přijímač Maximum F7 Stereo DAB+ jsem dostal zapůjčen od společnosti Antenex, s. r. o. za což děkuji, zakoupit ho můžete zde.

Displej je výborný a hlavně – má velké a dobře čitelné znaky, což platí i o jménu rozhlasové stanice.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: rozměrný přijímač, rozměrný displej, někdy rozměrné znaky, zejména čas v pohotovostním režimu a jména stanic. Přední strana textilie, zbylé jsou pogumovány (špiní se méně než bych čekal), držadlo je kovové a na spodní straně jsou výtečné nožičky. Rádio dobře drží a nepřepadává při jakékoli poloze antény či držadla. Ovládání je na horní straně, na pravém boku napájení a výstup na sluchátka (foto na konci článku). Na zadní straně najdete baterie a výdech bassreflexu.
  • Tunery a Bluetooth: DAB s automatickým naladěním a vytvořením seznamu stanic hned po prvním zapnutí přijímače (alespoň u mě…). VKV s funkcí AMS (proladění a následné automatické uložení stanic do paměti), ladění s výběrem jen silných nebo všech stanic, stereo nebo mono. U DAB automatické i manuální ladění a funkce Prune (odstranění už neaktivních stanic ze seznamu). Bezproblémové párování přes Bluetooth, překvapivě minimální utlumení zvuku při napojení mobilu; vysoký výkon zesilovače je znát i zde. Zkoušeno se třemi telefony: Samsung S10 Lite (Android 11), Sony Xperia XZ (Android 6.0) a TCL Plex (Android 10).
  • Další výbava: dva budíky s možností buzení signálem, rozhlasovou stanicí (poslední poslouchanou nebo uloženou) s výběrem z tunerů a obvyklými funkcemi (jednou, denně, apod.). Buzení jde odložit, tlačítko je hůře nahmátnutelné poslepu. Funkce Spánek (usínání při rádiu) s nastavením od 15 do 90 min. Zálohování při krátkodobém výpadku energie i bez zastrčených baterií (zkoušeno 30 s a 3 min.). Přijímač si zapamatoval i uložené stanice, nastavení Sleep se ale ztratilo.
Párování s Bluetooth bylo zcela bezproblémové na všech zkoušených mobilech se třemi verzemi operačního systému Android.

 

  • Ovládání: dva otočné voliče (bez Enter) – pohyb v menu, manuální ladění, atd., druhý pro úpravu hlasitosti. Zbytek tlačítka s výbornými mikrospínači, kde mj. najdete zapnutí/vypnutí, Enter, vyvolání menu či přepínání režimů. Styl ovládání trochu svůj, ale většinou snadno pochopitelný. Ukládání stanic stejné pro VKV/FM i DAB: delší podržení Preset, pak výběr pozice a Enter. Stanice lze ukládat na přeskáčku, pro každý tuner 30 (!) paměťových míst.
  • Práce na baterie: v pohotovostním režimu (krátké stlačení On/Off) ukazuje datum a čas, delším podržením On/Off rádio zcela vypnete (funguje i při 230 V). Utlumení displeje nelze nastavit zvlášť pro bateriový provoz a zvlášť pro 230 V.
  • Zvuk a zesilovač: dvojice reproduktorů je na přední straně za nesnímatelnou textilní síťkou. Na zadní straně je bassreflex o průměru necelých 20 mm. Výkon zesilovače 5 W je na danou třídu nezvykle vysoký (jde o RMS), subjektivně se ale zdá být ještě vyšší; až se nechce věřit, že jde o 2x 2,5 W (RMS). Zvukové podání jde nad rámec ceny a kategorie, audio však nijak neseřídíte. I při vytočení hlasitosti na maximum, bylo zkreslení naprosto minimální. Poslech i přes jednoduchá sluchátka Sencor SEP 433 (test) byl ještě lepší a slyšet bylo i více basů.
Tuner DAB+ a základní informace na displeji. Oznámení o datovém toku můžete, jak je zvykem, přepnout třeba na informaci o písničce.

 

Jaké je? Výborné!

Tohle rádio v sobě skrývá o dost víc než se zdá a než se píše jak na stránkách dovozce, tak v příručce. Například se mluví o 32 stanicích k uložení a přitom jich je 30 pro každý z tunerů, tedy 60. Zcela opomenuta zůstala vynikající funkce AMS (stačí déle podržet Menu/Enter) , která si sama proladí celé pásmo VKV/FM a podle nastavení uloží naladěné stanice do paměti. A ladí se buď všechny nebo jen silné. Tohle je velmi příjemná záležitost, která byla před dvaceti a více lety běžnější než dnes. Nyní ji vidíte zřídka a tímhle by se měl výrobce chlubit!

Příručka se už upravuje, takže doufejme, že bude vše v pořádku, a to i na stránkách produktu u Antenexu.

Jak vidíte, národní znaky nezpůsobí výpadek zobrazení (zmizení písmena a nahrazení typicky mezerou) a znak se ani nezmění do nečitelna. Jednoduše se „ď“ předělá na „d“.

 

Pokud vás zajímá ovládání, to je trochu své, jako ostatně snad u každého přijímače tohoto druhu. Škoda, že otočné voliče nemají Enter (nebo alespoň jeden z nich), protože by odpadlo jeho hledání mezi tlačítky. Ale zvyknout se určitě dá. Je to prostě styl stejně, jako absence tlačítek přímé volby stanic, které by se ovšem také hodily. Osobně bych přivítal snazší listování mezi uloženými stanicemi a dvojice šipek, která je prakticky nevyužitá (jen pro Bluetooth) se k tomu nabízí sama. Na DAB je to jedno – jeden z otočných voličů vyvolává seznam naladěných kanálů. U VKV je to něco jiného a Preset je poněkud zasunuto mezi ostatními tlačítky. Je to o to větší škoda, protože pozic k uložení je tu spousta, a to jen tak někde neuvidíte!

Maximum F7 je tak spíše pro ty, kteří tohle neřeší nebo jednoduše stanice přepínají méně často. Co naopak potěší, a to hodně, je výtečný displej s velkými znaky a takto obdařených přijímačů je pomálu. Při zapnutém rádiu tak vidíte rozměrné hodiny (nastavují se automaticky jak u DAB, tak u VKV/FM) a také příjemně velký název vybrané stanice.

A plná čeština? Té je nepochybně škoda. Nejde ani o tu v menu, jako spíše v RDS a v doprovodných informací v DAB. Takový je ale současný život s digitálním rádiem. Snad už se ale konečně dočkáme další digitalizace! A vyšší zájem, znamená více prodaných výrobků a nejspíše i více češtiny.

Tabulka vlastností

 

Bok s rozhraními. Jak vidíte, na pogumovaném povrchu je všechno vidět, rádio ale dobře chrání.

 

Teleskopická anténa, místo pro baterie a nad nimi výdech bassreflexu. Povšimněte si apartní kovové rukojeti.

 

Číst 292 krát Naposledy změněno středa, 24 únor 2021 18:07

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.