úterý 28 březen 2023
Text Size

Panasonic TX-65CZ950E: Víte kolik bude stát nová OLED?

Televizory OLED vyráběla donedávna pouze LG. Nyní se k ní přidává Panasonic a jeho první model se má zanedlouho ocitnout i na české trhu. Obchod Alza.cz ji už má v nabídce byť bez termínu dodání a za cenu malého auta. 

Foto: Panasonic

 

Na zápůjčku na recenzi si u Panasonic TX-65CZ950E (269.990 Kč) s úhlopříčkou 165 cm musíme ještě počkat. Jeden výrobek putuje po nějakých patnácti zemích a natěšenost roste. Zatím není ani známo odkud vlastně pochází samotná obrazovka. Svého času Panasonic tvrdil, že má trochu jiný výrobní postup než LG, poslední dobou spíše převažuje názor, že obrazovka je od LG. Pravděpodobné se mi to moc nezdá i když v Japonsku je možné vše a existují dokonce i zprostředkovatelé, kteří vyřizují prodej mezi dvěma firmami, které se právě moc nemusí.

Proč by si tudíž nesáhly až do Koreje?

Prohnutý televizor Panasonic TX-65CZ950E byl poprvé ukázán na zářijovém veletrhu IFA 2015 v Berlíně, na únorovém setkání ve Frankfurtu jsme viděli jen prototyp, a to ještě bez přesného označení. Mimochodem povrch na zadní straně, který vidíte na úvodní fotografii (a v detailu níže) se jmenuje „Alcantara“ a je zvláštně zvrásněný à la kůže. Wikipedie praví, že to „je látka z mikrovláken, která svými vlastnostmi připomíná velur“.

 

Detail povrchu zvaného „Alcantara“. Televizor je zjevně určen do prostoru.

 

Mimo to má za danou cenu televizor nabídnout následující:

  • obrazovku typu OLED (organické LED) s rozlišením Ultra HD 3.840 x 2.160 bodů a úhlopříčkou 65 palců, tj. 165 cm,
  • kompletní a zdvojenou tunerovou výbavu,
  • kompletní podporu kodeku H.265/HEVC na všech obrazových cestách, tj. tunerech, rozhraní i internetu,
  • kino certifikaci THX,
  • technologii posíleného dynamického rozsahu neboli HDR, kterou možná znáte z fotoaparátů.

Televizor jsem krátce viděl, byť jen na výstavě. Faktem ale je, že i THX o něčem svědčí a nikdy jsem se v testu nesetkal s tím, že by přístroj tohoto typu měl nějaké obrazové problémy.

Certifikaci se tak podle mého názoru opravdu věřit dá.

Technologie obrazovky OLED je známa absolutní černou na úrovni plazmy a speciálně tento displej by měl zvládat obrovský rozsah kontrastu i jasu na úrovni profesionálních monitorů.

OLED přístrojů (TV i monitorů) jsem měl na vyzkoušení hned několik a pokud něco předčí špičkovou plazmu, pak je to právě jen a pouze OLED!

I tak jsem ale zvědav, zda obrazovka patří Panasoniku, resp. jinému výrobci, nebo opravdu pochází od LG. V každém případě se ale televizory vyrábějí (montují - obrazovka se dováží) v Plzni.

Stejně jako kdysi plazmy.

 

Číst 4920 krát Naposledy změněno středa, 21 říjen 2015 04:35

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.