neděle 9 srpen 2020
Text Size

Couváme z Číny. Sláva, i když bohužel…

Poslední krize nás zjevně příliš nepoučila a vše je nejen tak nějak pomalé, ale hlavně se odchod často děje ze špatných důvodů! Nicméně podle průzkumu společnosti Gartner… Foto: Changhong

 

Třetina největších hráčů globálních dodavatelských řetězců přesunula své aktivity z Číny, nebo tak hodlá v nejbližší době učinit. Bohužel primárními důvody hledání alternativ jsou rostoucí celní náklady a snaha o vyšší odolnost proti výpadkům. Takže to s touto koronavirovou krizí má jen málo společného.

Společnost Gartner průzkum uskutečnila mezi 260 největšími společnostmi z oblasti dodavatelských řetězců, a to v době mezi únorem a březnem 2020. Výsledkem je, že 33 % z nich už své aktivity, včetně výrobních, mimo Čínu přesunulo, nebo tak plánuje učinit během příštích dvou až tří let.

„Globální dodavatelské řetězce zaznamenaly otřesy již dlouho před nástupem pandemie Covid-19,“ vysvětluje Kamala Raman, ředitelka výzkumu Gartner Supply Chain Practice. „Již v letech 2018 a 2019 upozornila obchodní válka mezi USA a Čínou lídry dodavatelských řetězců na slabiny jejich globalizované dodavatelské sítě a vedla k pochybám o vhodnosti výrazně outsourcovaných, koncentrovaných a provázaných sítí. Výsledkem je nové zaměření na odolnost dodavatelských řetězců a úvahy o výrazněji regionálně uspořádané výrobě. Je to ale změna, která něco stojí.“

Plná čtvrtina respondentů také uvádí, že již uskutečnila regionalizaci či lokalizaci výroby, tak aby ji posunula blíže k místu poptávky. Přestože regionální dodavatelské řetězce mohou být dražší, neboť do ekosystému přibývají další hráči, nebo roste jeho celková složitost, umožňují zároveň omezit prodlevy a výpadky, pokud nastane nějaký otřes nemluvě o tom, že mnoho podniků nejen v Evropě bude muset zvážit nové druhy automatizace ve výrobních provozech tak, aby bylo možné snížit cenu regionální či domácí výroby. Někdy lze také zvolit kompromis – například výrobu dílů v Asii a  finální montáž blíže zákazníkovi.

 

Číst 87 krát Naposledy změněno středa, 08 červenec 2020 23:24
Pro psaní komentářů se přihlašte