sobota 17 duben 2021
Text Size

digirevue.cz: Nejlepší výrobky roku 2020

DOPLNĚNO, FINÁLNÍ PODOBA 2020: Nabízím vám souhrn toho nejlepšího, na co jsem v průběhu letos trochu zkráceného roku (digirevue byla znovu spuštěna až v květnu) narazil. A byl jsem dokonce až tak spokojen, že jsem se rozhodl udělit ocenění  „Digirevue doporučuje“.  Foto: archiv autora

 

 

                                          

 

V praxi jde jen a pouze o výrobky testované v roce 2020 oceněné logem „Digirevue doporučuje“, což jsou věcičky, které hodně zaujaly a mají na domácím trhu výjimečné postavení díky své kvalitě, kombinaci cena/výkon nebo třeba jen díky své výjimečnosti (nebo všemu najednou…). Ne všechny výrobky s tímto logem, ale mohou získat Produkt roku. Někdy totiž bylo třeba se mezi nimi rozhodnout. Záměrně se také nedívám na datum uvedení produktu.

Vše je rozděleno do jednotlivých oblastí známých ze spotřební elektroniky jako takové, a to v tom nejširším slova smyslu, protože sem se digirevue vždy zaměřovala a zaměřuje. Každý výrobek doprovází krátké shrnutí, přes jeho název se dostanete na příslušnou recenzi. Ne všechny kategorie se letos podařilo zaplnit a například tak z různých důvodů hodnoceny nebyly Domácí spotřebiče, Notebooky a Tablety a čtečky e-knih.

ČTĚTE TAKÉ:

Pojďme tedy k nejlepším výrobkům roku 2020, které se různou shodou okolností, převážně pečlivým úvodním výběrem, protože vše skutečně zkoušet nejde, dostaly až k rukám autora. Své kvality prokázaly v krátkodobém testu (většinou…), což na druhou stranu pochopitelně nic nevypovídá o jejich případné spolehlivosti v dlouhodobém provozu. Mimochodem k absolutně nejhorším letos zkoušeným výrobkům patřily LED žárovka TP-Link Tapo L510E a čtečka e-knih, PocketBook Touch Lux 5. A pokud bych ho vůbec testoval, zařadil bych mezi ně i propadák jménem VLC Player, který se z naprosto pohodového a oceňovaného video přehrávače na všech možných platformách propadl do naprosté nicoty, díky zrušení dříve kvalitní podpory síťových multimédií, resp. titulků. Jak se tohle někomu může podařit, patří k dalším záhadám tohoto vesmíru.

 

Audio

 

Bose TV Speaker

Nijak rozměrná a vcelku nenápadná věcička obstará spoustu dobré muziky, a to dokonce i bez externího subwooferu, který ale připojit můžete stejně, jako mobil přes Bluetooth. Typicky je určena jako doplněk vašeho televizoru i když se příjemně chová i při streamování hudby z mobilu a při příchozím hovoru je schopna přerušit práci a zase na přehrávání navázat. Nezaváhá ale ani když si chcete zavolat vy. Škoda záruky pouhé dva roky, což je na extra značku Bose (i drahou značku Bose) poněkud málo!

 

 

Sencor SSS 1060 NYX Mini a Sencor SSS 1110 NYX

Levné přenosné Bluetooth Audio trochu jinak, ale stále solidní zvuk, výborné zpracování, elegantní provedení a také odolnost, takže možnost přehrávání třeba i v dešti. Pokud nevyjde kompatibilita s Bluetooth (profilů je ale dost), může ji zastoupit muzika přes paměťovou kartu MicroSD, která je pod vodě odolným krytem. Připravte se ale na její vyndávaní nejspíše pinzetou…

 

 

Sencor Sirius SSS 6400N

Sencor letos potvrdil, že je schopen uvádět dobré výrobky za dobré ceny, a to ve všech oblastech (mám od něj výtečný smoothie mixer Sencor SNB 4301). Odolný Bluetooth reprosystém s tzv. 360 stupňovým zvukem, resp. s reproduktory umístěnými na obou koncích válce, se dá i zavěsit a ke koupi je ve čtyřech barvách. Za výbornou cenu si můžete pořídit tři velikostní provedení pokaždé s kvalitním zvukem, rozumnou výdrží na baterie a hlavně se zcela excelentním počtem Bluetooth profilů, což je bolavé místo této technologie. Řada Sirius výtečně hraje, a to minimálně dva intenzivněji zkoušené – testovaná verze plus Mini SSS 6100N. Po sedmi měsících mohu potvrdit i jeho spolehlivost v dlouhodobém provozu.

 

 

Philips Fidelio X3

Klasická drátová sluchátka v plné velikosti („mušle“ přes uši) nabídnou špičkové parametry a špičkový je návrh, zpracování i použitý materiál. Při poslechu pak možná odhalíte věci, které jste ještě u vašich oblíbených skladeb ani neslyšeli. Vhodná jsou pro prakticky všechny druhy muziky a  míří do audiem slušně vybavené domácnosti. K mobilu se pochopitelně nehodí a na venkovní použití už vůbec ne.

 

 

Domácí síť (LAN)

 

TP-Link RE505X Wi-Fi Range Extender Wi-Fi 6

Nijak levný, ale hodně kvalitní „rozšiřovač pokrytí“ vaší sítě Wi-Fi a nemusí jít jen o poslední verzi Wi-Fi 6. Je určen rovnou do zásuvky s 230 V a napojení na domácí směrovač (router) zvládne každý trochu pozornější uživatel. Napojit byste ho také měli, podle výrobce, na směrovač libovolné značky. Běžně vytváří dvě nové bezdrátové sítě se stejným heslem (2,4 a 5 GHz), v případě zapojení do tzv. systému mesh jsou stávající sítě pouze rozšířeny pod stejným jménem, což je samozřejmě pohodlnější, protože to nemusíte hlídat a přepojovat se mezi nimi.

 

 

Mobilní telefony

 

TCL Plex (T780) 

Dostupný a kvalitní telefon, první pod značkou TCL, s řadou překvapivých vlastností a detailů jakým je například kulatý výřez přímo v displeji určený pro přední fotoaparát, firemní vylepšení obrazu NXTvision či speciální režim pro čtení knih, který je rozhodně povedený. Vedle toho nabízí i solidní zrcadlení obrazovky na televizor a poslední firmware přinesl i vylepšení u fotoaparátu nemluvě o tom, že Plex se nyní také dá zapnout dvojitým ťuknutím do obrazovky. Potěší i symetrický konektor USB-C, čímž se zbavíte té nejpitomější hrůzy jakou kdo v tomto světě vymyslel, totiž microUSB.

 

 

TCL 10 Plus

Mobil s výtečným poměrem cena/výkon a parádním displejem elegantního, „dražšího“ vzezření, který výborně padne do ruky. V ceně je měkký silikonový kryt, který ovšem trochu přidá na šířce, potěší výtečná aplikační kompatibilita a dostatečný výkon i když nikoli pro video ve 4K. , V názvu sice už nenese „Plex“, ale díky zaoblenému displeji s ním „zaperlíte“ i když počítejte s tím, že fotoaparát odpovídá ceně a že tu tentokráte bohužel není fólie na displeji, což je škoda. Lepení na zaoblený displej asi nebude triviální.

 

 

Monitory

 

Eizo Foris Nova

Monitorů s obrazovkou OLED na českém trhu právě moc není. Tenhle ovšem nese vyhlášenou značku a je také většinou precizně navržen. Určen je zejména do luxusní kanceláře a díky dvěma rozhraním HDMI ho lze lehce zkombinovat se set-top boxem nebo multimediálním přehrávačem. Limitem použití jako audio-video zařízení je ale výkon zesilovače a je dobré použít externí systém. Jinak je to přesně ta věcička o které mnozí z nás sní, ale málokdo si ji může dovolit. Za povšimnutí stojí i mimořádně nízká reakční doba panelu.Multimediální přehrávače (přehrávače videa)

 

Strong SRT 202 Ematic

Kvalitní a po aktualizaci firmwaru prakticky bezproblémový box se solidní aplikační kompatibilitou a základním ovladačem bez „kurzoru myši“. Pokud si ale dokoupíte výtečnou bezdrátovou klávesničku s dotykovou destičkou Tesla TEA-0001, nebude vás bolet ruka, a to co potřebujete (zejména hledání, instalace a zprovozňování aplikací) provedete rychleji a hlavně pohodlněji. SRT 202 Ematic sice nebyl hned po uvedení tím, čím je nyní, ale je také důkazem, jak moc se mohou změnit vlastnosti, když se povede firmware. Škoda velmi malého provedení. Chtělo by to komponentovou šířku a broušený hliník...

 

 

Příslušenství a specialitky

 

Kingston DT microDuo 3C 

Jde o kombinovanou USB flash paměť vybavenou jak konektorem USB-C, tak běžným USB (A). Je malinkatá, výborně navržená a většinou také výborně zpracovaná a pro univerzální použití. Sice je poměrně pomalá při zápisu, ale vynahrazuje to právě univerzálností. V případě mobilu počítejte s tím, že musí podporovat verzi USB zvanou OTG.

 

 

Sencor SCH 640

USB dobíječka za dobrou cenu, která například v případě použití „pětipsa“ zabere jen o málo více místa než jaké vyhrazeno pro jednu zásuvku. Nicméně pokud nejprve do vedlejších zásuvek zapojíte třeba i klasické počítačové napájecí kabely, dobíječka se vám mezi ně vejde. Má také velmi kvalitní zpracování a spolehlivě dobíjí i dvě zařízení najednou.

 

 

 

Sencor SCH 660

Kvalitně zpracovaná dobíječka s rychlodobíjením, která například v případě použití „pětipsa“ zabere čistou jednu zásuvku a kterou, díky technologii PD, využijete pro snad jakékoli kompatibilní zařízení z řad mobilů či tabletů. Vyplatí se právě v okamžiku, kdy máte doma něco s USB-C (PD), ale pozor – pro notebooky se většinou nehodí.

 

 

Sony SRS-LSR200

Vysloveně jednoúčelově zaměřený reprosystém sloužící jako „prodloužená ruka“ televizoru kombinovaný s infračerveným dálkovým ovladačem Sony. Zprovozníte ho snadno a nejspíše budete překvapeni kvalitním zvukem s možností nechat si zvýraznit dialogy, které jsou dnes dosti často problematické. Bohužel se nedá propojit s mobilním telefonem a je tak určen čistě jen pro televizního fanouška, kterému dokáže zajistit zvuk z televizoru třeba i ve vedlejší místnosti nebo v kuchyni.

 

 

Trust Qmax Dual USB Ultra-fast Car

Oproti levným variantám představuje už na pohled jinou ligu. A v praxi se i tak chová. Jen škoda, že u rychlodobíjení nemá alespoň QC 4.0, které je už kompatibilní s USB-C (PD). Ovšem pro kompatibilní, nebo jen částečně kompatibilní zařízení je to výtečná volba! Tedy pokud jste v automobilu bez konektoru USB…

 

 

Varta Power Bank Fast Energy 15000

Velmi kvalitní zdroj energie bez paměťového efektu typicky pro mobil či tablet, ale klidně i pro rádio s miniUSB. Powerbanka zvládne dobíjet více zařízení současně a je kompatibilní s několika systémy rychlodobíjení (QC 3.0/4.0 a USB PD), přičemž sama může být dobíjena buď běžně, nebo přes USB PD. Výsledkem je prakticky univerzální dobíječka pro všemožná zařízení s USB konektorem ve vaší domácnosti. Vskutku výtečný kousek hardwaru, který si navíc – zcela oficiálně – můžete vzít i na palubu letadla (udává výrobce, nezkoušeno…).

 

 

Set-top boxy pro DVB-T2/S2

 

VBox Android TV XTi 4144

Vynikající multimediální centrum s Android TV kombinované s příjmem v DVB-T2/HEVC a také s jeho odesíláním do vaší domácí počítačové sítě. Použít se dá jednak jako běžný set-top box a multimediální přehrávač napojený přímo na televizor se všemi výhodami Android TV, nebo pro streamování přijatého pozemního televizního signálu z DVB-T/T2 do domácí počítačové sítě (LAN) a dále na nejrůznější napojená zařízení. Digirevue tento VBox doporučuje (v případě streamování TV signálu) jen pro znalé a znalejší.

 

 

 

Televizory

 

Hisense 100 L5F (Laser TV 2)

Výtečný a spolehlivě se chovající projekční televizor s výborným a rychlým operačním systémem stejným, jako v klasických televizorech Hisense (VidaaU) a tudíž i se stejnými aplikacemi. Pracuje s projekcí na velmi krátkou vzdálenost (asi 30 cm od plátna) a nabízí úhlopříčku 254 cm při rozlišení Ultra HD (4K) a kompletním tunerovém osazení, včetně DVB-S2/T2/HEVC. V ceně přijímače je nejen pevné plátno (můžete použít i jiné nebo třeba jen stěnu), ale také montáž u vás doma. A ta opravdu není jednoduchá!

 

Philips 55OLED935

Televizor s úhlopříčkou 140 cm a velmi kvalitním obrazem a zvukem, jaký v této kategorii hned tak neuslyšíte (ozvučení od Bowers & Wilkins). Dostanete i spolehlivě pracující operační systém Android TV 9.0 a výbornou kompatibilitu s lokálními aplikacemi, a to ještě nemluvím o skvělém osvětlení pozadí Ambilight u kterého jsou LED žárovky umístěny po všech čtyřech stranách, což dává lepší efekt než je zvykem. Ověřte si ale, zda už byla vyřešena záležitost se samovolným spouštěním automatické údržby panelu OLED během sledování televizního vysílání.

 

Samsung Frame QE43LS03T

Další „stylovka“ největšího výrobce televizorů nabídne vysoce kvalitní návrh s opravdovým rámem obrazovky. Televizor působí elegantně a zároveň bytelně s pocitem dlouhé životnosti. Když ho vypnete běžným způsobem, přepne se do režimu Umění a promítne vámi vybrané dílo. Pokud ho chcete skutečně uvést do pohotovostního režimu, musíte tlačítko vypnutí/zapnutí podržet déle. Jinak potěší parádní výbavou, výtečným obrazem a třeba i výstupem na dokoupitelnou zvukovou lištu. Potěší ale i koncepce se skutečně plochou obrazovkou a externím boxem s rozhraními a elektronikou. Na zeď se umístí jednoduše a spojení, včetně napájení, zajistí jediný tenoulinký kabel.

 

 

Samsung QE55LS01T Serif

Designová záležitost pro ty, jejíchž domácnost ustojí dosti atypický televizor dodávaný nejen v bílé, ale kupodivu i v modré barvě. Naštěstí to není pouze o stylovosti. Jsou tu totiž i skutečně špičkové technologie, výborný obraz i parádní výbava. To vše za rozumnou cenu ve které je rovnou i podlahový stojan, který můžete nebo nemusíte využít. Počítejte však s tím, že televizor není vhodný pro montáž na stěnu a nejlépe se mu, díky hladké zadní straně a tažení kabelů u jedné z noh podstavce, líbí v prostoru.

 

 

Samsung QE43LS05T Sero

Naprostý unikát s kvalitním obrazem určený zejména mladé generaci „zběsilých mobilistů“ se dá použít jak tradičně na šířku, tak na výšku. Otočení obrazovky zajistí dálkový ovladač a fungovalo to spolehlivě, včetně automatického přepínání polohy obrazu (například při vypnutí se TV sama postaví svisle). A protože jde o naprostý unikát určený do prostoru, a také patřičně těžký a neskladný unikát, pokud hodláte Sero přenášet, dokupte si k němu kolečka, která ostatně měla být v ceně. A počítejte i s tím, že zvukově by přece jen mohl být lepší. Audio ale Samsung moc neumí.

 

Samsung QE75Q950T

Televizor nejen exkluzivní, ale také unikátní a jedinečný; klidně si dosaďte co chcete, pomalu vše bude sedět. Zabudovaná specializovaná umělá inteligence patří k tomu nejlepšímu co dnes můžete na trhu najít (nejspíše nemá konkurenci…) a nabízí naprosto překvapivě kvalitní převod z nízkého a nižšího rozlišení. Televizor má vynikající obraz, spolehlivý a rychlý operační systém, řadu dobrých domácích aplikací a v neposlední řadě i výtečnou koncepci s oddělenými rozhraními díky níž může být obrazovka v celém svém profilu „à la OLED“ hluboká jen 15 mm.

Co bych dnes chtěl na stěnu, kdybych si mohl vybrat bez ohledu na peníze?

Rozhodně tohle!

 

Strong SRT 50UC7433

Levný televizor známé set-top boxové značky s operačním systémem Android TV je ke koupi ve dvou úhlopříčkách (127 cm, 50" a 140 cm, 55") za 10.499 Kč, resp. 11.990 Kč. Je také prvním výrobkem Strongu z této oblasti a samozřejmě má i přístup do tržiště aplikací Google Store. Nabídne překvapivě kvalitní obraz podstatně nad úrovní ceny, sladěný operační systém Android TV s rychlým hardwarem, EPG bez zvukové prodlevy a také například vysokou aplikační kompatibilitu.

Číst 601 krát Naposledy změněno čtvrtek, 31 prosinec 2020 09:26

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.