pondělí 27 květen 2024
Text Size

Panasonic Convention 2014: OLED nula, UHD nádhera, celkově vzato skoro nic převratného

Dnes odpoledne bude (byla) v Amsterodamu představena kolekce spotřební elektroniky pro letošní rok. A očekává se mnohé, i když půjde především o televizory. Plazmy skončily a nastoupit má Ultra HD a hlavně technologie OLED na kterou se Panasonic hodlá – podle svých vlastních slov – zaměřit nejvíce. Zvědaví jsou všichni, včetně konkurence! Já mám ale nejasný pocit, že to tak horké nebude. Uvidíme…

 foto: autor a Panasonic

Článek je (24. a 25. 4.) průběžně doplňován přímo z Amsterodamu. (Reportáž dokončena 26.3.)

Více informací o televizorech naleznete v reportáži pro digizone.cz (externí odkaz se otevírá do nového okna).

 

Obrazově "záživné", brazilské tanečnice. Už jen hopkat na 20centimetrových podpatcích, stojí za to!

 

Připomeňme si úvodem základní fakta. Minulý rok firma oznámila ukončení výroby plazmových televizorů (že byly po odchodu Pioneeru nejlepší, o tom nemůže být sporu), ale ještě před tím uvedla zásadní novinky zavedené i v LCD. Především šlo o zdvojené tunery (pracuje opravdový obraz v obraze, tj. PiP) a nový přístup k ovládání televizoru přes tzv. Domácí obrazovku (My Home Screen). Je plně nastavitelná, patří k chytrým televizorům  a přístroj do ní po zapnutí vždy automaticky nabíhá.Vedle toho, Panasonic také dotáhl design a změna byla více než patrná, takže i plazmy vypadaly velice dobře. Ostatně právě se ještě doprodávají a pokud chcete dobrý televizor za výtečné ceny, jaký hned tak neseženete příští minimálně dva roky, běžte do plazmy!

Na co bude kladen důraz letos, teprve uvidíme. Budu se snažit vás informovat co nejdříve... :)

 

Televizory řad AS650, AS740 a AS750 patří do střední třídy. Na první řadu firma hodně sází a vypadala velice dobře! Tenounké rámečky ale najdete kdekoli  stejně jako nádherné podstavce.

 

První zprávy (24. 3.)

Představeny mají být OLED televizory, a to běžné i zahnuté, nicméně s největší pravděpodobností opět jen v prototypech, jako na veletrhu CES 2014. (AKTUALIZOVÁNO: nakonec opravdu byly k vidění prototypy - viz dále.)

Dále pak dvě, možná dokonce tři řady Ultra HD televizorů (nakonec dvě…), včetně menších úhlopříček než jsou dnes nejběžnější, tj. pod 140 cm (nejmenší byla 50ʺ tj. 127 cm) a na ty se hodně čeká!

Dobrou zprávou je, že první přístroje v inženýrských vzorcích mají být k dispozici už během měsíce dubna. Nejdříve půjde především o základní řady E či B, nicméně první vzorky Ultra HD by se měly objevit taktéž už v dubnu (HX800).

 

Pokud chcete špičku, zapomeňte na OLED a jděte do Ultra HD. Zatím nejmenší úhlopříčka 127 cm (50 palců) je od Panasoniku opravdu nádherná!

 

Po úvodním (24. 3.) odpoledním show…

bylo zřejmé, že se můžeme těšit zejména na výrazné rozšíření produktů pro Ultra HD, nebo jak se zde nejvíce říká – 4K, a to včetně Blu-ray přehrávačů a rekordérů a audio-video zesilovačů s tím, že firma hodlá v nejbližší době připravit zcela kompletní domácí řetězec. Z valné části ale půjde o resamplování, nikoli produkty pracující opravdu ve 4K.

V televizorech je zaveden tzv. inteligentní pohotovostní režim, který dokáže i při „vypnutém“ přístroji zobrazit informační lištu například s počasím či nějakou zprávou, pokud kolem něj půjdete. Otázkou největší je ovšem spotřeba v tomto režimu.

Další zásadní novinkou je myStream, který na vás podle vašich preferencí bude chrlit informační proud v podobě pásu sestávajícího z pořadů ze všech dostupných tunerů, připojených disků a mj. i z YouTube a dalšího internetového video obsahu. Vybírat ho bude podle toho, na co se díváte a také podle toho, jaké pořady si zařazujete mezi oblíbené. Podle poslední zprávy by to mělo pracovat nejen přes příslušné tlačítko dálkového ovladače, ale i hlasem přímo v češtině! To je ovšem také premiéra…

Poslední nejdůležitější technologickou televizní novinkou je TV Anywhere, což znamená posílání vašeho lokálního obsahu kamkoli po planetě. V případě že budete mít televizor se dvěma tunery, manželka se může dívat na jeden kanál a vy o tisíc kilometrů dál na druhý. Můžete se ale také podívat na EPG, naprogramovat si nahrávání nebo se rovnou na nějakou nahrávku podívat. Můžete si ale „vzít“ televizní vysílání i sebou třeba do restaurace. Stačí jen když se tam napojíte přes Wi-Fi…

 

Výše uvedené služby představují opravdové, a chcete-li i technologické, novinky.  Nic důležitějšího se letos nedělo a převrat v televizorech se nekonal.

OLED nebude pro drtivou většinu zájemců aktuální ani příští rok. 

  

 

Pár televizních zajímavostí

 • všechny uváděné televizní řady jsou „chytré“ s výjimkou jediné řady A400;
 • k Ultra HD (4K) patří dvě řady – AX800 a vrcholová AX900;
 • Ultra HD, nebo chcete-li 4K začíná u AX800 na 127 cm (50") a pokračuje 147 cm (58") a 165 cm (65"); u AX900 pak na 140 cm (55") a 165 cm (65") a končí na plných 216 cm (85");
 • 3D bude letos prakticky všude výhradně pasivní (bohužel!), výjimky tvoří AX800 a u AX900 pouze model s úhlopříčkou 85ʺ (215,9 cm), což je ovšem smutný příběh, protože Ultra HD má na pasivní pseudoprostorový obraz dosti neblahý vliv, protože ještě více snižuje už tak malé pohledové úhly;
 • certifikaci THX najdete u AS800 (Full HD) a obou Ultra HD modelů (AX800 a AX900) - a není vůbec jednoduché ji získat, protože se musí splnit doslova desítky a desítky požadavků - i to by mělo být pro vás, jako pro zákazníka, znamení výtečné reference (podle mého to i tak opravdu funguje);
 • nejvyšší televizní série mají nový ovladač, který je myslím povedený a visáží vcelku odpovídající i když bohužel hliník na povrchu nečekejte (plast je na pohled opravdu kvalitní);
 • televizory OLED: podle organizace Display Search se letos v Evropě prodá 42 000 kusů, v roce 2015 to bude 360 000 kusů - směšné! Navíc je to ještě včetně Ruska, takže ve skutečnosti můžeme nějakých 20 % odečíst (možná i více);
 • televizory Ultra HD (4K): letos se jich v Evropě (včetně Ruska) – opět podle Display Search – má prodat 1,1 mil. kusů a v roce 2015 už 4,1 mil. kusů.

 

Panasonic se u OLED hodlá vydat konkávní i konvexní cestou. Očekávat televizory ale můžeme nejspíše až příští rok. Nebo možná firma něco uvolní před Vánoci. Kdož ví…

 

OLED, OLED, kdepak jsi?

V prototypech, to je zřejmé, a také je trochu schované v samostatném substánku, takže jsem televizory nejprve zcela přehlédl. Nicméně jak vidíte z z fotografie výše, Panasonic umí konkávně i konvexně „zakroucený“ tvar a obraz je jedním slovem DOKONALÝ. Nedělejte si ale na něj moc velké naděje. Alespoň pokud nebudete mít (od Panasoniku) příští rok hodně naditou peněženku. I když Panasonic na rozdíl od ostatních používá k výrobě tiskovou technologii, odpad je při výrobě prý stále značný, i když kolik dělá, jsme se nedozvěděli. 

 

Součást bezdrátového systému pro více pokojů (multiroom), přehrávač SC-ALL3. Hrál výborně stejně jako jeho vyšší varianta SC-ALL8. Oba patří do tzv. All Series.

 

Audio: hutné, ale uvidíme, jaké budou ceny

Po nemastných neslaných a také drahých a rozměrných reproduktorech pro mobily a tablety se konečně objevuje něco zajímavějšího. Ne, že by snad rozměry byly menší, toto pole Panasonic stále přenechává jiným, ale když jsem v poslechové místnosti slyšel SC-ALL8, říkal jsem si: „hraje skvěle!“ 

Samozřejmě na pečlivě vybrané ukázce, jak je na předváděcích akcích zvykem, ale i tak potěšilo, že jsou slyšet výrazné basy i solidní středy. 

Ceny známy nejsou, ale nečekejte nic levného. Letos se zdá, že Panasonic s cenami trochu ujíždí (na audiu ujížděl i minulý rok), a to nejen v této oblasti!

Mimochodem na posledním Bondovi jsme slyšeli i lištu pod televizor SC-HTB880 a byl to opravdu hutný filmový zvuk. Navíc se solidně rozloženým prostorem, takže doufejme, že firma přijde i s nějakou dobrou cenou!

Panasonic hodně sází na svůj nový bezdrátový vícepokojový (multiroom) systém zvaný „série All“ (All Series) jehož snímek, resp. snímek jednoho ze zařízení, vidíte výše. Slyšeli jsme i slova o velice snadné instalaci…

 

 

Vrcholem nabídky je DMP-BDT700 s hliníkovým čelem, kovovou konstrukcí a mj. i HDMI 2.0. Momentálně jde zřejmě o jediný, takto vybavený model na evropském trhu. Ideálně tak doplní 4K řadu AX, které mají taktéž HDMI 2.0.

 

Přehrávače Blu-ray disků: Wi-Fi alespoň jako doplněk

Moc nefrčí, ale firmy jich stále uvádějí celou řadu a platí to i o Panasoniku. Platí ale i to, že se rekordérů u nás opět nedočkáme. Jinde se však běžně prodávají, například v Británii či v Německu. 

Co se týče přehrávačů BD disků půjde o DMP-BD81 (2D, volitelně přes adaptér Wi-Fi), DMP-BDT160 (3D, opět možnost Wi-Fi přes adaptér), DMP-BDT260, DMP-BDT360 (převod na 4K, Wi-Fi Miracast), DMP-BDT460 (tenký design), DMP-BDT500 (dvojí HDMI, jedno speciálně pro zvuk) a DMP-BDT700 (foto výše). Ten je vrcholem nabídky a jako jediný je certifikován THX, takže bude výborně sedět k novým Ultra HD televizorům.

 

 

Panasonic HX-A500 - Ultra HD kamerka na tělo. Vypadá to, že nahrává opravdu pěkně. Objektiv vidíte níže v detailu.

 

 

Fotoaparáty a kamery: také nic převratného

Nic převratného se nedělo ani zde a jedinou novinkou (vedle neustále proklamované GH4 s výměnnými objektivy, která je ovšem určená pomalu pro profesionály) byla kamera "na tělo", HX-A500. 

Natáčí do Ultra HD a pouštěné záběry vypadaly velice dobře, ale na to samozřejmě nemůžeme dát. Nicméně koncepce odděleného objektivu a těla, která k tzv. wearable, tedy věcem nošeným „na těle“, dovoluje spoustu možností použití, včetně umístění objektivu na helmu, na ruku či třeba k pasu, je pro akční zájemce rozhodně přínosem. Panasonic si od ní hodně slibuje a i když kamery obecně vzato už minimálně dva roky nefrčí, tohle by mohlo zmrtvělý segment trochu rozhýbat. Dokoupit budete moci celou řadu příslušenství, včetně poutacích pásků pro tělo či hlavové „obruče“ pro objektiv.

HX-A500 zvládá natáčení do čtyř režimů: běžné video, zpomalené video, do smyčky a snímání fotografií. V případě rozlišení je maximem 3 840 x 2 160 bodů (25 sn./s - 25p) nebo Full HD v režimech 25p či 50p (p – neprokládaných snímků za sekundu). Na kameru se můžete připojit přes telefon a Wi-Fi. 

 

Kamera s dvojím objektivem W850.

 

Mě ale daleko víc zaujala kamera s dvojím objektivem W850 (viz foto výše). Opět natáčí do Ultra HD, má zabudované Wi-Fi pro přístup například z mobilu a nechybí ani technologie NFC pro spárování s Bluetooth zařízením. Pak ji můžete bezdrátově například z mobilu i ovládat. 

 

Zajímavě také vypadal už dříve představený Lumix DMC-GX7 s s výměnnými objektivy, natočitelným hledáčkem i naklopitelným LCD vybavený příjemnou spoustou tlačítek. Elektronický hledáček automaticky detekuje oko a vynikající je i zabudovaná optická korekce. Mých pět a šest dioptrií spolkla jako malinu.

 

Lights in the City – foceno Lumix GM1 (Satoki Nagata).

 

 

Z dámských holicích strojků je novinkou ES-ED94-S503 (vpravo a zcela vpravo) dodávaný s celou řadou příslušenství a uváděný jako 7 v 1. Prodávat se bude i na českém trhu. 

 

Domácí spotřebiče: potíže s bílou a zajímavé technologie

Neujasněný prodejní řetězec a hlavně zjevně neujasněné cíle vedou k tomu, že na jednu stranu evidentně kvalitní, ale také pochopitelně někdy patřičně drahé výrobky Panasoniku mají na českém trhu potíže. Cena versus kvalita se pochopit dá a spousta lidí je ochotna si raději připlatit za přístroj s nižší či výrazně nižší spotřebou což platí zejména u sušiček, kde je spotřeba hodně znát. Musí se to ale samozřejmě potenciálnímu zákazníkovi vysvětlit, což je při on-line nakupování problém. A Panasonic v současnosti prodává prakticky výhradně přes internet. 

Nicméně technologie firma má a jsou někdy hodně zajímavé. Mimochodem co byste řekli na chladničku s mrazničkou třídy A++, která má jeden box vyhrazen pro teplotu do -40 °C (viz foto níže)? Takto zamrazené maso je šetrněji ošetřeno a následně prý nepouští tolik šťávy, resp. vody. 

Zajímavé byly i pánské holicí strojky (pamatujete na reklamu typu „sekáček na měď“?) automaticky regulující výkon podle tvrdosti vašich vousů. 

Bez zajímavosti nebyla ani různá dámská udělátka, kterými je bohatě vybavena novinka jménem ES-ED94-S503 (viz foto výše). A také šikovný odšťavňovač MJ-DJ01S s nastavitelnou hubicí, což je dobře vidět na fotografii na konci článku.

 

Kombinované chladničky s výškou 2 m NR-BN34FX1 jsou nabízeny v bílé, stříbrné i nerezové verzi se speciálním šuplíkem Flash Freeze, který dokáže maso zamrazit až na -40 °C. Panasonic je vyrábí ve spolupráci s Gorenje a ceny by se měly pohybovat pod 25.000 Kč. Ve výbavě je mj. i box s nulovou teplotou a šuplík na zeleninu s řízenou vlhkostí. Hezké věcičky v A++!

 

 

Několik  zajímavých fotografií 

 

Nejnižší Ultra HD řada Panasonic TV-AX800. Začíná na 127 cm.

 

Blu-ray rekordéry se u nás nejspíše opět nebudou letos prodávat. Na snímku vidíte DMR-BWT745 pro Francii, Itálii a Španělsko.

 

Panasonic SC-BTT 505 vypadá jako šikovné domácí kino. I zde výrobce akcentuje Ultra HD (4K) alespoň v podobě automatického resamplování videa. Včetně 3D BD disků ve Full HD. Nechybí ani zabudované NFC, Wi-Fi a Wi-Fi Miracast a možnost připojení iPodů a iPhonů.

 

 

„Džusovač“ MJ-DJ01S vyniká velice jemným sítkem, vysokou výtěžností a má nastavitelnou hubici, což se hodí nejen pro rozlévání džusu do více sklenic, ale i pro šikovnější umístění na kuchyňské lince.

 

myStream na televizoru řady AS650.

 

 

 

Číst 9414 krát Naposledy změněno úterý, 22 duben 2014 06:25

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig neděle, 20 prosinec 2015 15:48 napsal(a) Bohumil Herwig

  Nerozumím sice tomu proč je to u tohoto clanku, protože jde o TV Samsung.
  Ten H.265/HEVC na tuneru podporuje v rámci letošních modelů. A tohle je model 2014, takže se obávám že nikoli.
  Nebude to fungovat.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Ing. Stanislav Šelbický úterý, 15 prosinec 2015 14:38 napsal(a) Ing. Stanislav Šelbický

  Umí TV UE22H5600 přijímat z pozemní antény signály H.265 a zobrazovat je v H.264 nebo v jakémkoliv nižším rozlišení. Pokud ano, Jak si mohu tuto TV nechat zaslat na dobírku. Stanislav Šelbický

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.