úterý 2 červen 2020
Text Size

Veletrh CES 2016 skončil. Planetou otřásl Netflix a Signature OLED

Oznámením o celoplanetární expanzi se uvedla videopůjčovna Netflix, LG zase šokovalo 3 mm tenkou televizní obrazovkou. Je tu ale i spousta dronů, auta bez řidiče či tekutá fólie na displej mobilu. 

Foto: archiv autora

 

Sony LED Bulb Speaker patří do konceptu Life Space UX a letos by se měl ještě objevit minimálně designový reproduktor Glass Sound Speaker v podobě rozšiřujícího se skleněného válce obklopujícího LED zdroj.

 

Včera skončil nejznámější spotřebně-elektronický veletrh na světě, CES 2016, který trval od 6. do 9. ledna. Přinesl celou řadu vychytávek, jako chladničku s kamerou (Samsung), tekutou fólii na mobil (Kristall), chytré hodiny s křišťálem (Huawei), reproduktor na objímce žárovky (Sony – viz foto výše) nebo třeba těhotenský test hlásící výsledky do mobilu (Church & Dwight). Je tu ale také nové ovládání zařízení pohybem ruky či prstů (Google Soli) a překvapivě řešené chytré hodinky Casio.

Hodně se toho ale událo i u televizorů, což si rozebereme trochu podrobněji dále. Nyní zmíním jen novou certifikaci Ultra HD Premium, která říká, že televizor vyhovuje stanoveným technickým podmínkách nejen co do rozlišení obrazovky (Ultra HD 4K), ale i co do její barevnosti (10 bitů), úrovně černé či třeba podpory HDR, tedy technologie dovolující na kompatibilním televizoru zobrazit širší rozsah jasu a kontrastu. To poslední je hodně důležité, protože díky této technologii uvidíte na obrazovce více detailů jak ve světlých, tak tmavých místech. Ostatně na HDR se chystají nejen výrobci televizorů (uvedly ho všichni velcí), ale i výrobci obsahu, jako Sony Pictures Home Entertainment či třeba Netflix.

 

NAPSALI JSME (vždynové okno)

 

Netflix: Prvotní nadšení o expanzi do všech koutů světa pomalu vyprchává a nastává „realizační vystřízlivění“. Na adrese Netflix.cz si můžete službu zaplatit nebo si odstartovat své měsíční období zdarma. Pořady jsou ovšem v původním znění, případně s titulky či jiným jazykovým doprovodem, čeština zatím chybí stejně, jako domácí produkce. Zda se to změní či ne, je zatím ve hvězdách. Mimochodem například uvedení v Itálii doprovázela mohutná tiskovka a také oznámení o původní tvorbě.

 

LG: Signature OLED (viz také foto v úvodu) je nová řada televizorů s obrazovkami bez podsvícení, takže mohou být opravdu tenké. V tomto případě to znamená 3 mm na valné části panelu a ocenění „CES 2016 Best of Innovation“. Přiznám se ale, že montovat, a ani převážet, bych ji nechtěl! Druhou důležitou novinkou je rozšířená verze WebOS 3.0, která nyní zvládne mj. i spolupráci s prvky chytré domácnosti a sledování dvou televizních programů současně (Multi-view).

 

 

Panasonic: Tato firma poněkud zklamala. Sice uvedla televizor splňující kritéria Ultra HD Premium (DX900 – viz foto) o kterém tvrdí, že se u něj potkává technologie LCD s vlastnostmi plazmy, ale zároveň neuvedla další OLED TV, což se očekávalo. Panasonic TX-65CZ950 (nové okno), který jsem si mohl v krátkosti vyzkoušet, tak zůstává jediným televizorem s OLED obrazovkou tohoto výrobce.

 

 

Philips: Tady jsme se mnoho nedozvěděli, nicméně na podzim uvedená projekční technologie AmbiLux zůstává zatím pouze u řady 8901. Na veletrhu CES představené novinky řad 6000 a 7000 ji mít nebudou, což sice bylo původně oznámeno, ale následně změněno. Firma také pokračuje s televizory s operačním systémem Android TV o kterém zatím nejdou příliš dobré reference. O další používané platformě NetRange, nebylo v tiskové zprávě ani vidu, ani slechu.

 

 

Samsung: Za tyto špičkové televizory (vlastní zkušenost) získal výrobce ocenění „CES 2016 Innovation Awards (Best of Innovation)“, což sedí! Nejlevnější SUHD televizor z řady 2015 dostanete v nynějším slevovém období za 49.900 Kč (UE48JS8502 – 122 cm). Novinky 2016/17 přijdou někdy v polovině roku. Druhou největší vychytávkou je chladnička Family Hub (viz foto) s velkým dotykovým displejem (21,5", tj. 55 cm) na kterém si můžete nejen vyměňovat zprávy či vést nákupní seznam, ale který dokáže zobrazit i vnitřní část s potravinami. Postarají se o to kamery díky kterým prý si Family Hub zvládá i registrovat, jaké potraviny má a s jakým datumem spotřeby. Naopak díky známé technologii sdílení obrazovky chladnička dokáže odzrcadlit obrazovku z chytrého televizoru, takže poslouží i takto.

 

Sony: Tento výrobce s chytrými televizory s operačním systémem Android TV dělá co může, aby se udržel na trhu. Od jara budou ke koupi čtyři nové řady – SD85, XD85, XD93 (viz foto) a XD94. Z dalších zajímavých výrobků si pozornost zasluhuje koncept Life Space UX. V Japonsku je už v prodeji LED Bulb Speaker, což je bezdrátový reproduktor s LED světlem, který zašroubujete do běžné žárovkové objímky.

 

 

Chytré hodinky Casio Outdoor Smart Watch WSD-F10 spolupracují se systémem Android Wear a pracují se dvěma displeji (barevný LCD a č. b. LCD). Jakmile jim docházejí baterie (vydrží den), chytré funkce si vypnou a zapnou druhý displej, takže hodinky vydrží údajně dalších až 30 dnů provozu. Hodinky dostupné ve čtyřech barvách splňují vojenský standard MSL-STD-810.

 

Číst 4006 krát Naposledy změněno pátek, 15 leden 2016 01:26
Pro psaní komentářů se přihlašte